- Raimondas Čiuplys, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Engėjiški režimai visame pasaulyje pasitelkė koronaviruso pandemiją kaip dingstį savo kritikams tildyti, antradienį pranešė žmogaus teisių organizacija „Amnesty International“.
Grupė teigė, kad nuo praeitų metų dėtos pastangos suvaržyti žodžio laisvę yra „beprecedentės“ ir kad dėl tinkamos informacijos stygiaus galbūt netgi buvo prarasta žmonių gyvybių.
„Taikytasi į ryšių kanalus, socialiniai tinklai buvo cenzūruojami, o žiniasklaidos priemonės buvo uždaromos“, – sakė „Amnesty“ tyrimų, advokatūros ir politikos reikalų direktorius Rajatas Khosla (Radžatas Chosla).
„Siaučiant pandemijai taip pat buvo nutildoma arba įkalinama žurnalistų ir sveikatos apsaugos profesionalų, – pridūrė jis. – Dėl to žmonės negalėdavo gauti informacijos apie COVID-19, pavyzdžiui, kaip apsaugoti save ir savo bendruomenes.“
„Dėl COVID-19 gyvybių neteko apie 5 mln. žmonių, ir informacijos trūkumas tikriausiai buvo vienas iš papildomų veiksnių“, – aiškino R. Khosla.
Kaip skelbia „Amnesty“, iki 2020 metų vasario Kinijoje, kurioje pora mėnesių anksčiau pirmąsyk buvo atrastas naujasis koronavirusas, buvo pradėta 5 511 baudžiamųjų tyrimų prieš asmenis, „klastojusius arba sąmoningai platinusius klaidinamą informaciją“ apie protrūkio prigimtį ir mastą.
Tanzanijos vyriausybė, vadovaujant prezidentui Johnui Magufuli (Džonui Magufuliui), pasinaudojo įstatymais, draudžiančiais skleisti „melagingų žinias“ ir numatančiais baudžiamąją atsakomybę už tokią veiklą, kad suvaržytų žiniasklaidos darbą.
J. Magufuli, vengęs dėvėti apsaugines kaukes, netikėtai mirė šių metų kovą, tačiau iki tol neigė, kad koronavirusas pasiekė ir jo šalį. Prezidentas tvirtino, kad užkratas buvo „išvarytas“ maldomis.
Tuo metu Nikaragvos valdžia pasinaudojo skubos tvarka priimtais įstatymais prie kibernetinius nusikaltimus, kad nutildytų visus, kritikuojančius vyriausybės atsaką į virusą, sakoma „Amnesty International“ ataskaitoje.
Prezidento Danielio Ortegos vyriausybė neigė pranešimus, kad šalies ligoninėse stinga lovų ir kad daugėja užsikrėtimo koronavirusu atvejų bei pacientų mirčių.
Rusijoje įvesti prieš „melagingas naujienas“ nukreipti įstatymai ir baudžiamoji atsakomybė už pranešimus, susijusius su COVID-19, tikriausiai liks galioti ir pandemijai pasibaigus, rašo „Amnesty International“.
Ši Londone įsikūrusi organizacija sako, kad tokios priemonės yra dalis „puolimo prieš žmogaus teises“, pastaraisiais metais stebimo visame pasaulyje. Grupė paragino jas nedelsiant atšaukti.
Ji taip pat kritikavo socialinių tinklų bendroves nesiimant pakankamų priemonių melagingos ar klaidinamos informacijos apie virusą sklaidai.
Dėl šios priežasties „asmenims tampa vis sunkiau susidaryti visiškai informuotą nuomonę ir priimti pagrįstus pasirinkimus dėl savo sveikatos“, sakoma „Amnesty“ naujojoje ataskaitoje „Nutildyti ir suklaidinti: per COVID-19 pandemiją žodžio laisvei iškilęs pavojus“ (Silenced and Misinformed: Freedom of Expression in Danger During Covid-19).
„Valstybinės ir socialinių tinklų bendrovės taip pat turi užtikrinti, kad visuomenei būtų teikiama netrikdoma prieiga prie tikslios, įrodymais pagrįstos ir savalaikės informacijos, – pabrėžė R. Khosla. – Tai yra kritiškai svarbus žingsnis, kad kiek įmanoma sumažėtų vengimas skiepytis, skatinamas dezinformacijos.“
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
B. Netanyahu sako, kad TBT arešto orderis nesutrukdys jam ginti Izraelio2
Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu (Benjaminas Netanjahu) ketvirtadienį pareiškė, kad Tarptautinio baudžiamojo teismo (TBT) išduotas arešto orderis nesutrukdys jam ginti savo šalies. ...
-
V. Putinas: karas Ukrainoje įgavo „pasaulinio pobūdžio elementų“
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ketvirtadienio vakarą netikėtai kreipdamasis į tautą pareiškė, kad karas Ukrainoje įgavo „pasaulinio pobūdžio elementų“. ...
-
JAV įveda sankcijas dešimtims Rusijos bankų dėl karo Ukrainoje
Jungtinės Valstijos ketvirtadienį paskelbė sankcijas dešimtims Rusijos bankų dėl karo Ukrainoje. ...
-
M. Johnsonas nori neleisti translytei kongresmenei naudotis moterų tualetais Kapitolijuje
JAV Atstovų Rūmų pirmininkas respublikonas trečiadienį išreiškė paramą tam, kad naujai išrinktai translytei įstatymų leidėjai būtų uždrausta naudotis moterų tualetais institucijoje. ...
-
Vašingtonas atmeta TBT išduotą B. Netanyahu arešto orderį6
JAV iš esmės nepritaria Tarptautinio baudžiamojo teismo (TBT) sprendimui išduoti Izraelio premjero Benjamino Netanyahu (Benjamino Netanjahu), jo buvusio Izraelio gynybos ministro ir „Hamas“ pareigūno arešto orderius, ketvirt...
-
JAV vyriausybė sieks, kad „Google“ parduotų naršyklę „Chrome“
JAV vyriausybė teisėjo paprašė nurodyti suskaidyti interneto milžinę „Google“ parduodant jos plačiai naudojamą naršyklę „Chrome“. ...
-
„Ryanair“ grasina pasitraukti iš dešimties Prancūzijos oro uostų
Pigių skrydžių bendrovė „Ryanair“ pagrasino nutraukti skrydžius į dešimt Prancūzijos regioninių oro uostų, jei vyriausybė imsis veiksmų dėl siūlomo mokesčių didinimo. ...
-
U. von der Leyen suteikė pagalbą lėktuve blogai pasijutusiam keleiviui2
Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen pasiūlė savo, kaip kvalifikuotos gydytojos, pagalbą iš Ciuricho į Briuselį skridusiame lėktuve, kai vienam iš keleivių pasidarė bloga, ketvirtadienį agentūrai dpa patvirtino ES atstov...
-
Europos akcijų indeksai smunka penktą prekybos sesiją iš eilės
Į akcijų rinkas grįžus atsargumo nuotaikoms, Europos akcijų indeksai „Stoxx 50“ ir „Stoxx 600“ ketvirtadienį smuko atitinkamai 0,2 ir 0,1 proc. ir jau penktą prekybos sesiją iš eilės gali užbaigti su minuso ženklu. ...
-
Izraelio ministras išreiškė susirūpinimą dėl „Nemuno aušros“ buvimo koalicijoje17
Izraelio diasporos reikalų ministras Amichai Chikli išreiškė susirūpinimą dėl „Nemuno aušros“ buvimo valdančiojoje koalicijoje. Pasak jo, antisemitiniais pareiškimais Konstituciją pažeidusio Remigijaus Žemaitai...