- Janina Bačiliūnaitė-Ostermaier
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Vokietijoje paskelbtas Konstitucinio teismo sprendimas dėl euro gelbėjimo sąlygų ir galimybių nenuramino vokiečių. Savaitraštis „Die Zeit“ pirmajame savo puslapyje pateikė septynis klausimus politikams ir šalies piliečiams.
Ar privalo vokiečiai už visus mokėti? Ar euras dabar yra saugus? Kodėl teisėjai sako „taip“ gelbėjimo skėčiui ir ką reiškia jų „bet“? Ką tuo laimėjo kanclerė? Ar Graikija ir Co darys suglebusias reformas? Ar teismas prieš politikus nusilenkė? Ar tauta turės teisę balsuoti pati?
Į kiekvieną šį klausimą yra atsakymas. Aišku tik viena, jog teismas euro gelbėjimo fondui atvėrė kelią. Laikas parodys, ar tai teisinga kryptis, ar tiesiog tai buvo viena iš galimybių teismo sprendimu pratęsti euro gyvavimą.
Ko gero, šiandien niekas nesiimtų spręsti, kas iš tikrųjų yra geriau globaliai Europai ir konkrečiai kiekvienai jos valstybei.
Politikai šneka, šypsosi ir užsimiršta svaiguly. Tokia jau jų dalia. Piliečiai gyvena savo gyvenimus ir skaičiuoja savo uždirbtus pinigus.
Vokietijos piliečiai, žinoma, norėtų ramybės. Bet kai tą ramybę drumsčia atvykėliai, pasidaro nejauku.
Štai prieš kelias dienas Vokietijos vidaus reikalų ministerija paskelbė, jog nuo sausio iki rugpjūčio Vokietija suteikė prieglobstį 33 284 žmonėms, t.y. 5005 daugiau nei prieš metus. Didžiausios pabėgėlių grupės yra iš Afganistano (4781), Irako (3517) ir Sirijos (2963).
6162 prašytojai iki šiol kaip pabėgėliai dar nepripažinti.
Būtent pabėgėliai iš musulmoniškų šalių šiomis dienomis žygiuoja per Vokietiją ir spalio 3-iąją, Vokietijos vienybės dieną, jie nori žygiuoti Berlyne. Pabėgėliai reikalauja ir daugiau privilegijų. Jie jau nebenori paramos gauti maisto produktais ir vietoje jų reikalauja pinigų. Jie jų gaus.
O kiek pinigų lieka kitoms šalies gyventojų reikmėms? Na, regis, kur jau kur, bet gerovės valstybėje Vokietijoje sveikatos apsauga yra pavydėtina. Tačiau gydytojai ir ligonių kasos nesutaria dėl paslaugų apmokėjimo. „Die Zeit“ paskelbė labai įdomią praėjusių metų pirmo pusmečio statistiką. Pagal apmokėjimą gydytojai išsidėsto taip: nefrologai, hematologai ir onkologai, radiologai, gastroenterologai, oftalmologai, chirurgai, ortopedai, pediatrai, urologai, odos ligų, šeimos gydytojai (tarp jų ir internai), psichiatrai ir psichoterapeutai. Taigi net ir Vokietijoje medikų ir ypač gydytojų apmokėjimas už darbą yra atvirai diskutuojamas.
O Tiubingene vaistininkai surengė kelių valandų įspėjamąjį streiką, po kurio už vaistą, parašytą recepte, mokėsime 1 euru brangiau.
Viešumoje nesiliauja tos pačios kalbos: euro krizė, skolos, euro gelbėjimas. Ir kas beprisimena ES sutartį, kurioje patvirtintas punktas, jog valstybių finansavimas yra nusižengimas?
Viešumoje sklando ir tokia nuomonė, jog kiekvienas gelbėjimas yra naujas, nepageidautinas pavojus. Ir ne kam nors, o patiems piliečiams, jų gyvenimams, kurių atsparos taškas turėtų būti tik demokratija.
Mums visiems turėtų užtekti vietos po saule su sąlyga, jog kiekvienas esame atsakingas už savo likimą. Ir todėl neatsakingos politikų kalbos labai dažnai piliečius verčia mokėti didžiausią kainą už savo gerovę.
Labai geras to pavyzdys – buvusio Vokietijos prezidento Christiano Wulffo žmonos Bettinos leidžiama knyga „Anapus protokolo“. Spauda mirga istorijomis apie šią porą. Bet ar 598 dienos buvo tas laikas, kai prezidentas, būdamas aukščiausiose užimamose pareigose, turėjo taip skandalingai pasitraukti?
Dar visai neblogai turbūt pamenate buvusį Vokietijos kanclerį Gerhardą Schröderį, kuris po pralaimėtų Bundestago rinkimų pasuko į dujų verslą Rusijos link. Štai dabar jo žmona Doris Schröder-Köpf, žurnalistė, pasuko į politiką. Ir kitąmet vyksiančiuose Žemutinės Saksonijos žemės rinkimuose socialdemokratų sąraše nori dalyvauti rinkimuose. Kaip rašo „Die Zeit“, jos strategija yra būti mažesne, nes kai esi žemai, mažiau krenti. Auksinė taisyklė. Sunku pasakyti, ar ji neužsimirš per ilgą rinkimų maratoną. Gyvenime juk nutinka visaip.
Gyvenimas skolon anksčiau ar vėliau sužlugdo. Ir politikus, ir valstybes. Neapmokėtas sąskaitas visada tenka apmokėti – jei ne sava kišene, tai sava garbe.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Noriu padėti Ukrainai
Maskvos įgaliotiniams gali tekti krautis lagaminus ir nešdintis iš Australijos, jei paaiškės, kad Kremliaus galvažudžiai nukankino ir galiausiai nužudė australą Oscarą Jenkinsą, 32-ejų mokytoją iš Melburno. ...
-
Trumpi pasvarstymai istorine tema5
Tam tikra dalis lietuvių labai kritiškai atsiliepia apie mūsų senųjų kunigaikščių žiaurumą, dėsto, kad jie dėl valdžios siekio žudė, kankino ir savo artimus giminaičius, ir net šeimos narius. ...
-
Negalima be teismo pasmerkti partizano3
Ukmergėje surengtas Vyčio apygardos partizanų vado Juozo Krikštaponio 80-ųjų žūties metinių minėjimas. ...
-
Vėl magijos amžius?1
Žvelgiant į XXI a. realijas, matyti keistas paradoksas: žmonija žengia į priekį milžiniškais šuoliais: dirbtinis intelektas, robotika, genų inžinerija, kvantiniai kompiuteriai. Kita vertus, į viešų diskusijų lauką grįžta mis...
-
Pirmyn į kanopinę perspektyvą4
Pasaulis palengva kraustosi iš proto, ir šis procesas ims dar labiau spartėti. Viešumoje ima triumfuoti pačios idiotiškiausios idėjos, apie kurias prieš dešimtmetį niekas nebūtų net drįsęs pagalvoti. ...
-
Įtraukiantys miestai. Menas kurti priklausomybę vietai2
Įsivaizduokite, kad vaikštinėjate po Vilniaus, Kauno ar net Palangos miesto parką ir stebite kitų parko lankytojų bėgikų, jaunų šeimų ar šunų vedžiotojų šurmulį. Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad tai neįpareigojan...
-
Palangai atstovaujantis Seimo narys Neimantas nori priklausyti nuo elektros dispečerinės Maskvoje?8
Tokią pat šaltą ir sniegingą dieną, tik prieš 34 metus, mes visi gyvenome didžiuliame šoke, baimėje dėl nežinomybės, bet pasiryžę viską atiduoti dėl galimybės laisvai iškelti trispalvę ir turėti bei didžiuotis savo ...
-
Gandrų dovanos
Iki Gandrinių, kai šie paukščiai ant savo sparnų parskraidins „ledspiras“, dar du ilgi mėnesiai. Tačiau gandrai net ir ilgalaikėse atostogose dirba. Nors jau nė mažiausieji netiki, kad jie atneša vaikus, liaudies i&scar...
-
Politinės aistros tenkinimas
Trečiojo reicho pajėgų atstūmimas nuo Maskvos (1941–1942 m. žiemą) buvo pirmasis svarbus Josifo Visarionovičiaus Džiugašvilio (1878–1953) režimo pasiekimas naujajame kare su buvusiais suokalbininkais, tačiau pačios kruviniausios d...
-
Lengvadarbiai?3
Keturių darbo dienų savaitė. Trečiadienis – mažasis savaitgalis. Ketvirtadienis – savaitgalio pradžia. Paskui – trys laisvos dienos. Paskui – pirmadienis: slenkame į darbą, iš lėto apšylame, įsivažiuojame, pagau...