Gyventojų surašymas parodė, kad keli tūkstančiai vilniečių gyvena adresais, kurie oficialiuose dokumentuose jau seniai neegzistuoja. Nors adresai buvo pakeisti prieš metus ar daugiau, gyventojai apie tai nieko nežino.
Gatvės naujos, pavadinimai seni
Tuo įsitikino Naujininkuose gyventojus surašinėjęs Mantas Burneika. Vaikinui ne kartą teko kantriai aiškinti žmonėms, kad jų namų adresas pakeistas bent prieš metus.
"Kai kurie tuo nenorėjo patikėti, reikėjo įrodinėti. Keista ateiti pas žmogų ir geriau už jį žinoti, kur jis iš tikrųjų gyvena", – stebėjosi M.Burneika.Daugiausia nesusipratimų jam kilo surašant vilniečius, kurie iki šiol šventai tiki, kad gyvena Eišiškių plente. O Registrų centro duomenys byloja ką kita. Jie nurodo, kad prieš daugiau nei metus gyventojai iš Eišiškių plento oficialiai "perkelti" į naujai suformuotas Navasiškių, Aidukaičių ir Dargiliškių gatves.
"Žmonės antrus metus gyvena naujose gatvėse, bet to nežino. Kita vertus, nenuostabu – juk kai kur vis dar kabo lentelės su senų gatvių pavadinimais", – svarstė M.Burneika.
"Spirtis į priekį sunku"
Savivaldybės įmonės "Vilniaus planas" duomenimis, sostinėje per metus suteikiama apie 4–5 tūkst. naujų adresų. Per mėnesį – daugiau nei 400.Pripažįstama, kad painiavos adresų voratinklyje netrūksta. Ypač daug keblumų kyla pastaraisiais mėnesiais, kai pradėta įgyvendinti Vyriausybės nutarimą visiems kampiniams namams suteikti tik vieną adresą. Žinia, Lietuvai dalyvaujant Europos adresų infrastruktūros projekte paaiškėjo, kad tik mūsų šalyje yra dvigubi susikertančiose gatvėse stovinčių namų adresai, todėl buvo nuspręsta jų atsisakyti.
"Dabar toks jovalas, kad baisu. Maniau, vienas du ir viską greitai sutvarkysime. Tačiau pradėjus paaiškėjo, kad sunku spirtis į priekį, – atvirai pripažino "Vilniaus plano" Geografinės informacijos skyriaus operatorė Rita Kavaliauskienė. – Be to, labai daug klaidų likę iš senų laikų, kai nebuvo duomenų bazių, normaliai nubraižytų sklypų ribų ir pan."
Duomenis teks taisyti
Vien dėl kampinių adresų naikinimo Vilniuje artimiausiu metu pasikeis apie 2 tūkst. pastatų adresų. "Pagal naują tvarką kiek namų, tiek turi būti ir savarankiškų adresų. Kurį iš dviejų gatvių pavadinimų palikti, sprendžiama atsižvelgiant į tai, į kurią gatvę pastatas stovi fasadine dalimi, kokia gatvė buvo pirma įrašyta Registrų centre, pro kurią gatvę įvažiuojama į kiemą ir t. t.", – pasakojo R.Kavaliauskienė.
Daugiausia problemų kyla dėl tų kampinių pastatų, kurie kelius įvažiuoti turi iš abiejų gatvių. "Vienam turtiniam vienetui turiu palikti vieną adresą. O ką daryti, jei dvi daugiabučio laiptinės iš vienos gatvės pusės, o kitos dvi – iš kitos? Įsivaizduokite, koks kyla žmonių nepasitenkinimas, kai palieki jiems adresą gatvės, su kuria jie tarsi neturi nieko bendra. Žinote, kaip jautriai žmonės reaguoja ne į tą raidę, į numerį 13-a..." – atsiduso "Vilniaus plano" darbuotoja.
Be to, pakeistas gatvės pavadinimas miestiečiams sukelia ne tik moralinių, bet ir realių nepatogumų. Nors informaciją apie pokyčius Registrų centrui pateikia pats "Vilniaus planas", gyventojai su turto nuosavybės dokumentais turi atvykti į seniūniją iš naujo deklaruoti gyvenamosios vietos. Tai vadinama duomenų ištaisymu.
Lentelėms pritrūksta lėšų
Gatvių pavadinimai Vilniuje keičiasi ne tik dėl to, kad mūsų tradicijos neatitinka kitose ES šalyse taikomos adresų priskyrimo praktikos.Naujų gatvių pavadinimų gimsta ir todėl, kad miestas plečiasi, kyla nauji gyvenamieji kvartalai, tiesiami viadukai.
"Tai – normalus procesas, miestas keičiasi kasdien. Apie naujus gatvių pavadinimus informuojame gyventojus, įspėjame individualių namų savininkus apie suteiktą numerį. Lenteles su gatvių pavadinimais parūpina savivaldybė, o numeriuką turi pasikabinti pats namo šeimininkas", – pasakojo Naujininkų seniūnas Benediktas Citovičius.Tai, kad jo valdomoje teritorijoje gyvenantys miestiečiai vis dar nežino, kad jų adresas iš Eišiškių plento "persikėlė" į Navasiškių, Aidukaičių ar Dargiliškių gatves, jis vertino kaip nepastabumą: "Apie pasikeitimus informuojame spaudoje – gal ne visi perskaito.
"Savivaldybės Komunalinio ūkio departamento direktoriaus pavaduotojas Antanas Mikalauskas apgailestavo, kad gatvių pavadinimai popieriuje pakeičiami greičiau nei pagaminamos naujos lentelės – tam kartais pritrūksta lėšų.
Sugrąžina į gyvenimą
Savivaldybės Pavadinimų, paminklų ir atminimo lentų komisijos pirmininko pavaduotojas Antanas Rimvydas Čaplinskas atkreipė dėmesį, kad neretai miestiečius valdo inercija."Sutinki senesnį žmogų ir jam Kalvarijų gatvė vis dar F.Dzeržinskio – nors nušauk. Reikia laiko, kad žmonės priprastų", – įsitikinęs A.R.Čaplinskas.
Naujų gatvių pavadinimams paprastai naudojami senieji Vilniaus vietovardžių pavadinimai, reikšmingi įvykiai arba nusipelniusių asmenybių pavardės."Savo laiku atkasėme apie 600 senųjų vietovardžių, kurie buvo Vilniaus apylinkėse. Pamažu juos sugrąžiname į gyvenimą. Prikėlėme net keletą egzotiškų pavadinimų, pavyzdžiui, Fabijoniškėse, Panerių zonoje, yra Sidabro kalno, Duonos kalno, Karaliaus Šulinio gatvės", – pasakojo ne vieną knygą parašęs Vilniaus gatvių istorijos tyrinėtojas A.R.Čaplinskas.
Sodų bendrijoms – skaičiai
Skiriant gatvių pavadinimus neišvengiama ir kuriozų. "Yra pavadinimų, kurie savo laiku atrodė superiniai, bet šiandien skamba dviprasmiškai. Prieš kokį dešimtmetį kelininkai skundėsi, kad vienos gatvės šalia Rokantiškių kapinių negali įtraukti į valomųjų sąrašą, nes ji neturi pavadinimo. Pervažiavome, apžiūrėjome: gatvė kaip gatvė, nė vieno namo, vienoje pusėje tvora, kitoje – brūzgynai. Davėme jai Anapilio pavadinimą. Dabar ten keli daugiabučiai iškilo, todėl žmonės gyvena Anapilyje – ir pamėgink pakeisti!" – šypsojosi senojo Vilniaus specialistas.
Užtat kampinių adresų naikinimas jam juoko nekelia. "Kai adresas su pasviruoju brūkšneliu, iškart žinau, kad bus kampinis namas, man lengviau rasti. Bet ES tokių dalykų nėra, todėl valdžia puolė ardyti nusistovėjusią sistemą. Mes aklai į viską žiūrime, – apgailestavo A.R.Čaplinskas.Tiesa, jis prisiminė istoriją, kaip dvigubas adresas sutuoktinius išskyrė. "J.Basanavičiaus gatvėje gyveno šeima. Vyras buvo registruotas J.Basanavičiaus gatvės adresu, o žmona – jau Vytenio. Visokių cirkų pasitaiko. Bet tai ir yra gyvenimas."Užsienio praktika esą reikia naudotis tik tada, kai mums patiems tai paranku.
"Dėl sodų bendrijų gatvių problemų pilna. Jos neatitinka jokių reikalavimų, keliamų gatvei: per siauros, nei prasilenkti, nei šaligatvių. Padarėme, kaip Amerikoje – sunumeravome. Suteikus joms kokius 5 tūkst. vardų, Vilnius visai pasimestų", – sakė A.R.Čaplinksas.
Naujausi komentarai