Norvegijos premjeras Jensas Stoltenbergas pirmadienį atvyko į Pietų ašigalį, kur kartu su grupe nuotykių ieškotojų paminės savo tėvynainio Roaldo Amundseno istorinės ekspedicijos į Antarktidą 100-ąsias metines.
Niekieno žeme dažnai vadinamame Pietų ašigalyje trečiadienį susirinks nemažai svečių, kurie paminės dieną, kai šį geografinį tašką pirmąkart pasiekė žmogus.
J.Stoltenbergas, atskridęs iš Naujosios Zelandijos JAV transporto lėktuvu „C-130 Hercules“, tapo antruoju vyriausybės vadovu, apsilankiusiu Pietų ašigalyje, kurį R.Amundsenas pasiekė šliuoždamas slidėmis.
Naujosios Zelandijos premjerė Helen Clark (Helen Klark) piečiausią mūsų planetos tarką aplankė 2007 metais.
J.Stoltenbergas, kuris vos atvykęs stojo ant slidžių, planuoja pasveikinti norvegų keliautojus, mėginančius pasiekti Pietų ašigalį istorinės sukakties proga, o kai kurie iš jų tikis atkartoti R.Amundseno maršrutą.
Kaip nurodo Norvegijos poliarinis institutas, gruodį įvyks 12 norvegų ekspedicijų į Pietų ašigalį.
Trečiadienį netoli ašigalio esančioje JAV mokslinėje Amundseno-Skoto bazėje, kurioje apsistos Norvegijos premjeras, planuojama atidengti ledinę R.Amundseno statulą.
Pagerbdami Anglijos karo laivyno karininko Roberto Scotto (Roberto Skoto) didvyriškumą, svečiai iš Didžiosios Britanijos taip pat turėtų atvykti į Pietų ašigalį maždaug tuo pačiu laiku.
R.Amundsenas aplenkė R.Skottą dramatiškose lenktynėse dėl to, kuriam teks garbė pirmajam pasiekti ašigalį, o anglų keliautojas tragiškai žuvo grįždamas.
Patyrę pralaimėjimą prie pat galutinio kelionės tikslo, R.Scottas ir jo palydovai, kurie pasirinko kaip traukiamąją jėgą naudoti ponius, o ne šunis, grįždami iš ašigalio žuvo užklupti pūgos.
1959 metais pasirašyta sutartis draudžia bet kurioms valstybėms reikšti teritorines pretenzijas į nesvetingą Antarktidą, o oficialūs asmenys šiame žemyne lankosi retai. Šiame regione negalioja nei vienos šalies jurisdikcija, todėl sudėtinga kontroliuoti, kiek keliautojų yra žemyne ir iš kur jie atvykę.
Viena aišku - nei viena iš dabartinių ekspedicijų negalės pasiekti ašigalio šunų traukiamomis rogėmis, nes nuo praeito amžiaus 10-o dešimtmečio šunis draudžiama įvežti į Antarktidą, siekiant apsisaugoti nuo naujų ligų užnešimo.
Naujausi komentarai