Tyrimas: per trečdalį naktinių klubų lankytojų yra bent kartą bandę narkotikų

Daugiau nei trečdalis naktinio pasilinksminimo vietų lankytojų yra mažiausiai vieną kartą bandę narkotikų, rodo antradienį pristatytas Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento (NTAKD) atliktas tyrimas.

Jo duomenimis, 36,6 proc. naktinių klubų lankytojų nurodė mažiausiai kartą gyvenime vartoję kokių nors narkotikų, per pastaruosius metus – 21,9 proc., o per pastarąsias 30 dienų – 13,5 procento.

Anot laikinosios NTAKD direktorės Gražinos Belian, daugiau kaip pusė vartojusiųjų narkotikus pastarąjį mėnesį nurodė tai darę per pastarąsias 24 valandas.

Jos teigimu, vyrai narkotikus vartoja dažniau nei moterys, o Vilniuje ir Klaipėdoje respondentai tvirtino narkotikus vartojantys dažniausiai.

„Vyrai pas mus šiek tiek pagadina statistiką“, – juokavo G. Belian.

Taip pat atkreiptas dėmesys, kad praėjusiais metais mažiau naktinių klubų lankytojų vartojo kvaišalų nei 2018 metais, bet daugiau nei 2013 metais ir 2008 metais.

Pasak tyrimo, fiksuotas narkotikų vartojimo paplitimas tarp naktinio pasilinksminimo vietų lankytojų buvo kelis kartus didesnis nei šalies bendrojoje populiacijoje.

Kartais tos pačios muzikos parinkimas suponuoja tam tikrų narkotinių ir psichotropinių medžiagų vartojimą.

Bendrai šalyje 2021 metais mažiausiai vieną kartą narkotikų buvo vartoję 14,1 proc. 15–64 metų šalies gyventojų, 15–34 metų gyventojų grupėje – 23,8 procento.

Populiariausias narkotikas Lietuvoje buvo kanapės, jas išbandė 36,6 proc. apklaustųjų. Mažiausiai kartą gyvenime MDMA (ekstazį) vartojo 16,5 proc. tyrimo dalyvių, kokainą ar kreką­­ – 12,9 proc., amfetaminą ar metamfetaminą – 11,7 proc., LSD – 11,3 proc., haliucinogeninius grybus – 10,3 procento.

Be to, tyrimo duomenimis, beveik pusė respondentų kasdien vartoja kokius nors gaminius su tabaku ar nikotinu, juos daugiau vartoja vyrai.

G. Belian teigimu, nerimą kelia narkotikų ir kitų psichoaktyviųjų medžiagų maišymas, vartojimas kartu.

Tyrimo duomenimis, 16,5 proc. naktinio pasilinksminimo vietų lankytojų mažiausiai kartą gyvenime buvo vartoję skirtingų narkotikų vienu metu, vienas iš keturių respondentų teigė juos maišę su alkoholiu, 16,3 proc. – su energiniais gėrimais, 26,6 proc. – su tabako ar nikotino gaminiais. Vienas iš dešimties tyrimo dalyvių buvo vartoję narkotikų su psichotropiniais vaistais.

Ketvirtadalis apklausos dalyvių tvirtino, kad įsigyti narkotikų yra paprasta. Anot jų,  lengviausia nusipirkti kanapių, sunkiausia – heroino.

Tyrimo rezultatai rodo, kad narkotikų dažniausiai gaunama iš draugų (85,3 proc. vartojusių narkotikus) arba narkotikų prekeivių (39,1 proc.), rečiausiai – perkama internetu (14,1 procento).

Naktiniuose klubuose, baruose pasiūlymo pabandyti narkotikų sulaukė 26,2 proc. apklausos dalyvių.

Daugiau nei pusė respondentų nurodė norintys atsisakyti narkotikų vartojimo.

Pasak G. Belian, norint pagerinti situaciją, privalu informuoti naktinių pasilinksminimo vietų lankytojus apie kvaišalų žalą, užtikrinti patalpų stebėjimą ir kontrolę, saugią aplinką bei pačių lankytojų saugumą.

„Kartais tos pačios muzikos parinkimas suponuoja tam tikrų narkotinių ir psichotropinių medžiagų vartojimą“, – teigė ji.

Tyrimas atliktas praėjusių metų birželio 13–liepos 17 dienomis, apklausti 503 naktinių klubų, barų lankytojai Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose. Panašūs tyrimai vykdyti 2008, 2013, 2018 metais.NAUJAUSI KOMENTARAI

Teisingai

Teisingai portretas
Tie naktinbariai tai pasileidėlių ir iškrypėlių susibūrimo vieta, normalūs ir kultūringi ten nesilanko. Ten reikia įsteigt jų įkalinimo buveines

cha... sudinas tas jusu tyrimas....

cha... sudinas tas jusu tyrimas.... portretas
naktiniuose klubuose lankosi isimtinai tik iskrypeliai arba narkomanai ...nuormalus zmones ten neuzsuka.

...

... portretas
o tai jūs vis dar tikit kad visi tie klubai iš kokteilių gyvena
VISI KOMENTARAI 4

Galerijos

Daugiau straipsnių