Pereiti į pagrindinį turinį

Trečią savaitę streikuojančius mokytojus palaiko medikai ir mokslininkai

2018-12-02 11:10

Daliai mokytojų streikuojant dėl apmokėjimo už darbą ir nakvojant Švietimo ir mokslo ministerijoje (ŠMM), sekmadienio popietę prie ministerijos į palaikymo akciją susirinko Lietuvos Medikų sąjūdžio, Lietuvos socialinių darbuotojų asociacijos bei kitų organizacijų atstovai. Akcijoje dalyvavo apie kelias dešimtis žmonių.

Trečią savaitę streikuojančius mokytojus palaiko medikai ir mokslininkai
Trečią savaitę streikuojančius mokytojus palaiko medikai ir mokslininkai / D. Labučio / ELTOS nuotr.

Tuo metu Lietuvos profesinių sąjungų konfederacija sekmadienį išplatintame pranešime kreipėsi į premjerą Saulių Skvernelį, ragindama „įsikišti ir stabilizuoti padėtį“ dėl susidariusios „krizinės situacijos“.

Premjero patarėjas Skirmantas Malinauskas užtikrino, kad pirmadienį premjeras susitiks su profesinių sąjungų ir partijų lyderiais ieškoti sprendimų, o dabartinę situaciją patarėjas įvardijo kaip galimai jau peržengiančią įstatymus.

Reikia atsakingo požiūrio į viešąjį sektorių

Medikų sąjūdžio narys prof. Vytautas Kasiulevičius akcijoje prie ministerijos teigė, kad viešojo sektoriaus finansavimas turi būti pakankamas. 

„Lietuvos Medikų sąjūdis remia mokytojus, nes mokytojai mus parėmė 2017 metais (...) palaikė mus mitinguose, jie visą laiką buvo kartu. Antras dalykas, viešasis sektorius. Mūsų viešojo sektoriaus interesai tie patys – jis turi būti pakankamai gerai, efektyviai finansuojamas. Dabar mes matome finansavimą iš ekonomikos augimo ciklo, bet įvykdyta mokesčių reforma neleidžia esminių finansavimo pokyčių, todėl čia yra neteisingos strategijos pasekmės“, – žurnalistams akcijoje sakė V. Kasiulevičius.

Mūsų valdininkai kažkaip užsimiršo, kokioje valstybėje gyvena ir kokios yra vertybės.

Paklaustas, ar remia pasirinktą protesto būdą, pavyzdžiui, kai dalis pedagogų lipo pro ministerijos langus, jis teigė, kad linkėtų geresnių sąlygų dialogui.

„Ne, mes neremiame jokių būdų užimtų (užimti – BNS), būtų idealu, jeigu švietimo ministrė kalbėtųsi su mokytojais kur nors Mokytojų namuose arba profesinės sąjungos būstinėje ir jiems nereiktų ateiti, lipti per langus, kad pagaliau ministrė ateitų kalbėtis. Manau, kad tas būdas pasirinktas dėl desperacijos“, – sakė Medikų sąjūdžio narys.

Odontologų rūmų tarybos pirmininkas Alvydas Šeikus teigė, kad sveikatos apsaugos, švietimo ir kultūros sektoriai yra susieti, bet atsidūrė „podukrų vaidmenyje“.

„Šiemet Lietuva švenčia 100-metį ir tokie garbūs, šviesūs žmonės, laisvi ir teisingi tuos pamatus ir sukūrė. Jonas Basanavičius, Vincas Kudirka. Jų valstybės pamatinės vertybės buvo kultūra, švietimas ir sveikata. Tai dabar yra švietimo problemos, nes mūsų valdininkai kažkaip užsimiršo, kokioje valstybėje gyvena ir kokios yra vertybės“, – BNS sakė A. Šeikus.

Mokslininkai: mūsų padėtis panaši

Mokslininkų iniciatyvinės grupės „Paskutinis prioritetas“ viena iš steigėjų, sociologė Rūta Žiliukaitė teigė, kad struktūrinės reformos yra reikalingos, bet jų vykdymo būdas yra netinkamas, „lipant per žmones“.

„Viena vertus, mokytojų padėtis yra panaši į mokslininkų padėtį ir akivaizdu, kad finansavimas, skiriamas švietimo sektoriui yra visiškai nepakankamas (...) Kalbant apie mokslą, yra apskritai per mažai lėšų skiriama moksliniams tyrimams, kurie ir sudaro viso mokslo pagrindą“, – BNS sakė R. Žiliukaitė.

„Iš esmės, tokioms reformoms reikia pasirengti ir šiuo atveju, tai irgi yra gebėjimas ir kompetencija – įgyvendinti ne bet kaip, o įgyvendinti taip, kad sistemoje dirbantis žmogus būtų išsaugotas ir galėtų normaliai ir deramai dirbti savo darbą“, – pridūrė ji. 

Akcijos dalyviai: nereikia priešinti sektorių

Lietuvos socialinių darbuotojų asociacijos prezidentė Jūratė Tamašauskienė teigia, kad nori parodyti solidarumą su mokytojais ir nesutinka su pareiškimais, priešinančiais įvairius sektorius.

„Feisbuke skaičiau, kad vienas Seimo narys pasakė mokytojams „ko jūs čia verkiate dėl mažų atlyginimų – socialiniai darbuotojai gauna dar mažiau“. Tai norime pareikšti, kad nesutinkame su tuo ir mažesni socialinių darbuotojų atlyginimai negali būti argumentas mokytojams, tai yra priešinimas. Priešinimas specialybių, todėl norime, kad visa visuomenė gyventų gerai, gautų kokybiškas, profesionalias paslaugas – tiek švietimo, tiek socialinių paslaugų, tiek sveikatos ir mokslo“, – BNS sakė J. Tamašauskienė.

Ji paaiškino, kad nuo praėjusių metų Medikų sąjūdis, Lietuvos socialinių darbuotojų asociacija, „Paskutinis prioritetas“ ir Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga yra pasirašę bendradarbiavimo sutartį.

V. Kasiulevičius, į klausimą, ar dar didesnis švietimo finansavimas nereikštų praradimų ar problemų medikams, teigė, kad tai yra priešinimas.

„Tai yra bandymas nukreipti diskusija ta linkme, kad: iš ko atimti? (...) Manau, kad tai mokesčių reformos išdava – mažėjimas viešojo sektoriaus finansavimo“, – BNS sakė V. Kasiulevičius.

Paklaustas, ar medikai gali pasekti mokytojų pavyzdžiu ir pradėti streikuoti, V. Kasiulevičius to artimiausiu metu neprognozavo.

„Medicinoje procesas nėra paprastas, mes labai atsakingai žiūrime į savo pacientų sveikatą. Streikas visame sveikatos sektoriuje būtų labai sudėtingas iššūkis, greičiausiai jis įvyktų keliuose segmentuose ir tam reiktų pasiruošti. Todėl nėra taip paprasta, nėra lengva. Medikų sąjūdis nėra profsąjunga, mūsų tikslas – burti profesines sąjungas į krūvą ir jos turi generuoti tuos lūkesčius“, – žurnalistams sakė V. Kasiulevičius.

Tuo metu Lietuvos Teatrų ir koncertinių įstaigų darbuotojų profesinių sąjungų federacijos pirmininkas sekmadienio pavakarę feisbuke išplatino pareiškimą, kuriame deklaravo palaikymą „savo kolegoms iš švietimo sektoriaus“.

„Jūsų protestas atspindi mūsų šalies demokratijos spragas. Kai nėra normalios, konstruktyvios komunikacijos tarp valstybės institucijų ir darbuotojų atstovų. Kai įstatymai yra priimami buldozerio principu, iš anksto nenumačius, o kokios bus viso to pasekmės“, – socialiniame tinkle rašė Laimis Roslekas.

Mokytojai ketina likti ministerijoje, kol susitars

Streikuojančių mokytojų lyderis Švietimo darbuotojų profsąjungos pirmininkas Andrius Navickas paragino ir kitus sektorius, patiriančius problemų, diskutuoti su valdžia.

„Kiekviena sritis turi, manau, aktyviau reikštis ir tartis dėl pokyčių savo sistemose ir palaikytume ir visus medikų siūlymus ar kultūros, socialinių darbuotojų. Ta diskusija turi vykti konstruktyviai jų ministerijose. Manome, kad jie irgi keliaus į savas ministerijas ir ten irgi užtruks tiek laiko, kad irgi susitartų (...) Na, ne tai, kad užims (patalpas – BNS), tai juk yra puiki vieta diskusijoms“, – akcijoje kalbėjo A. Navickas.

BNS A. Navickas patikino, kad pirmadienį dalyvaus susitikime su premjeru Sauliumi Skverneliu.

„Be abejo, dalyvausime visur, kur kvies, visur eisime (...) Kodėl mokytojai tęsia streiką? Gerai, sako, jeigu nutraukiame streiką, o kur grįžtame? – Vėl į tą pačią netvarką. Nėra, kur grįžti. Nėra sutarčių arba jos klaidingai sudarytos. Nežinome, kiek tų savaičių. Grįžus eiti į teismus, į ginčus – bus dar sunkiau. Tai visi nutarė, kad geriau susitarti, kad grįžus būtų aišku, kaip reikia dirbti“, – sakė A. Navickas.

Jo skaičiavimu, mokytojai, jau nakvojo ministerijoje keturias naktis. Ministerijoje pedagogų skaičius svyruoja tarp 20-30 (30 yra maksimalus skaičius pedagogų, kuriems leidžiama likti ministerijoje). Mokytojai gali laisvai išeiti iš patalpų ir vėl grįžti. Neretai juos lanko kolegos, atnešama maisto.

Klaipėdos Vydūno gimnazijos mokytoja Lilija Bručkienė teigė besitikinti, jog kompromisas dėl mokytojų reikalavimų bus surastas. Ji teigė, kad yra ministerijoje nuo pat protesto akcijos pradžios.

Penktadienį vakare į uždarytą įstaigą lipti pro langus ir panašiai elgtis, tai iš tikrųjų nerodo, kad norima kalbėtis ir derėtis.

„Manau, kad bus (surastas kompromisas – BNS). Mes esame pasakę, kad išeisime iš ministerijos tada, kai bus pasirašyta oficialiai galiojanti sutartis, tai aš labai tikiuosi, kad taip ir atsitiks. (...) (Kai bus – BNS) patenkinti streiko komiteto reikalavimai ir pasirašyti oficialūs dokumentai, kurie neleistų paskui nevykdyti įsipareigojimų“, – BNS sakė lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja L. Bručkienė.

Premjero patarėjas: situacija panašėja į įstatymų pažeidimus

Daliai pedagogų jau kelias dienas įsikūrus ŠMM patalpose, premjero patarėjas S. Malinauskas teigė, kad panašu, jog situacija peržengė civilizuoto dialogo ribas.

„Tai, kas vyksta nuo penktadienio, yra aiškiai įvardyta, kad pradeda panašėti į galimus įstatymų pažeidimus. Penktadienį vakare į uždarytą įstaigą lipti pro langus ir panašiai elgtis, tai iš tikrųjų nerodo, kad norima kalbėtis ir derėtis. (...) Mums kyla klausimas, kaip šiuo metu funkcionuoja ministerija, kaip bus užtikrintas darbas ministerijos kitą savaitę. Nes, be jokios abejonės, jeigu ministerijos patalpose keliasdešimt žmonių šiuo metu jau yra apsigyvenę, tai vėlgi, kaip tai paveikė ministerijos darbą?“, – po popietinės akcijos prie ŠMM BNS sakė S. Malinauskas.

Jis teigė, kad šiuo metu su mokytojais jau vyksta derybos, juos savaitgalį lankė ir švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė, ir Seimo Švietimo ir mokslo komiteto pirmininkas Eugenijus Jovaiša, kiti Seimo nariai, tad galimai „iš tikrųjų siekiama ne susitarti, kalbėtis, ne racionalių sprendimų, o kuo didesnės destrukcijos“.

S. Malinauskas kartu neigiamai atsiliepė ir apie A. Navicko raginimus kitoms profesinėms sąjungoms mėginti tartis atitinkamų ministerijų patalpose.

„Tai vėlgi kelia labai rimtą nerimą, kaip tai dera su teisinės valstybės principais ir ar mes visi tikrai norėtume gyventi valstybėje, kurioje derybos, pokalbiai dėl reikalavimų būtų vykdomi būtent tokiu būdu – lipant pro langą ir keliant reikalavimą: arba randate įspūdingas sumas (...) arba mes iš čia neišeisime ir elgsimės kaip ponas A. Navickas ir keliasdešimt su juo esančių žmonių“, – aiškino premjero patarėjas.

S. Malinauskas užtikrino, kad pirmadienį numatomas įvairių formatų dialogas su profesinėmis sąjungomis. 

„Yra labai aiškiai iškomunikuota, kad pirmadienį yra susitinkama ir su profesinių sąjungų lyderiais, pakviesti ir partijų lyderiai arba atstovai kalbėtis dėl sprendimo. Taip pat yra Vyriausybės posėdis dėl biudžeto“, – aiškino S. Malinauskas.

Kaip jau skelbta, šeštadienį ministerijos patalpose streikuojančius mokytojus aplankė ir ministrė J. Petrauskienė, kai kurie Seimo nariai. Kilo audringa diskusija, tačiau galutinio kompromiso nerasta, mokytojai iš ministerijos nusprendė nesitraukti ir toliau nakvoti joje.

Ministrė teigė, kad pirmadienį susitiks su profesinių sąjungų atstovais aptarti etatinio apmokėjimo klausimų, o vėliau bus rengiami reikalingi teisės aktai.

Dalies mokytojų streikai tęsiasi jau trečią savaitę.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų