Vilnietis Laurynas – buvęs šauktinis. Tarnyboje būna visko, niekas neapsaugotas ir nuo traumų.
„Trauma buvo kryžminių raiščių. Viskas buvo duodama med. punktuose, atlikti rentgenai – viskas buvo suteikta“, – pasakojo buvęs šauktinis Laurynas Juozas Liutkus.
L. J. Liutkus sulaukė visos reikalingos pagalbos – išlaidomis pasirūpino valstybė. Pasirūpintų ir tada, jeigu šauktinis nebūtų apdraustas privalomuoju sveikatos draudimu nei per darbdavį, nei savarankiškai.
„Iki šiol šauktiniai nebuvo draudžiami sveikatos draudimu valstybės lėšomis“, – nurodė „Sodros“ atstovė Malgožata Kozič.
Visas reportažas – LNK vaizdo įraše:
Valstybės lėšomis šiuo metu draudžiami pensininkai, studentai, moksleiviai, bedarbiai, asmenys su negalia, suimtieji, nuteistieji. Šauktiniai – ne.
„Paprastai, jeigu žmogus nesumoka įmokos, jis nėra apdraustas. Kol nesumokės įmokos ir neatsiskaitys su „Sodra“ ir valstybe, tol jis negali gauti sveikatos priežiūros paslaugų. Šauktiniai galėjo tokias paslaugas gauti, kol atliko tarnybą, tačiau skola „Sodrai“ jiems išlikdavo“, – aiškino M. Kozič.
Sužinoję, kad tapo skolininkais „Sodrai“, liko šokiruoti.
„Apie mokestines prievoles, ką žmogus turi sumokėti, stokojama informacijos. Yra buvę tokių atvejų“, – teigė Lietuvos jaunimo organizacijų tarybos prezidentas Umberto Masi.
„Visi šauktiniai, ir ypač tie, kurie turėjo individualią veiklą, turėjo grąžinti skolą už PSD įmokas, už sveikatą“, – pažymėjo sveikatos apsaugos viceministras Daniel Naumovas.
Sveikatos paslaugos šauktiniams iki šiol buvo finansuojamos per Krašto apsaugos ministeriją. „Sodra“ pripažįsta – galėjo kilti nesusipratimų, o kai kuriems jaunuoliams aiškiau nepasidarė ir po konsultacijų.
„Esame susidūrę su tokiais atvejais. Ir galbūt čia buvo tokio neaiškumo, kiek girdėjome iš kai kurių klientų, kad prieš pradėdami tarnybą skambindavo į „Sodrą“, ligonių kasas, domėjosi, ar bus draudžiami. Ir sužinoję, kad sveikatos paslaugos bus apmokėtos, suprasdavo, kad nereikia mokėti ir PSD. Ir čia galėjo kilti nesusipratimų“, – sakė M. Kozič.
Anot ligonių kasos, jei jaunuolis dirba pagal darbo sutartį, PSD įmokas „Sodrai“ perveda darbdavys. Kai jaunuolis pašaukiamas į privalomąją pradinę karo tarnybą, darbo sutartis nėra nutraukiama, bet jis atleidžiamas nuo darbo. PSD įmokų mokėti neprivalo. Tačiau, jei jaunuolis baigė mokyklą, nespėjo niekur įsidarbinti, nestudijuoja ir pradeda tarnybą – PSD turi mokėti savarankiškai.
Įmoka – apie 72 eurai per mėnesį. Ir, pasirodo, taip mokančių – nemažai.
„Tas skaičius svyruoja, kai kurie įmokų nemokėdavo ir tapdavo skolininkais. Bet PSD skolos operatyviai išieškomos. Tai apie tūkstantis šauktinių patys mokėjo įmokas“, – nurodė M. Kozič.
Pakeitus įstatymą, nuo 2026 metų šauktiniai bus apdraudžiami valstybės lėšomis.
„Jeigu šiemet turime apie 4 tūkstančius šauktinių, tai iš jų apie 19 proc. reikės padengti papildomai – tai būtų apie 450 tūkst. eurų per metus“, – skaičiavo D. Naumovas.
Arba bijo, arba nežino, arba nenori atlikti tarnybos.
Tačiau viena grupė jaunuolių vis vien PSD įmokas turės mokėti – tie, kurie gaus pajamas iš individualios veiklos.
Patys jaunuoliai sako – vieniems tai bus paskata. Bet yra ir kitaip mąstančių.
„Arba bijo, arba nežino, arba nenori atlikti tarnybos. Tai mokėk, kiek nori. Matome ir anekdotinių pavyzdžių, kai yra žmonių, kurie bando surasti būdų, kaip išvengti tarnybos“, – komentavo U. Masi.
Ar šaukimo vengia tik vienas kitas?
„Problema pakankamai rimta. Mūsų duomenimis, pakankamai lygus pasidalinimas. Baigiantys mokyklą galvoja apie savo ateitį, kad tai sudarys kliūtį siekti savo svajonių“, – sakė U. Masi.
„Visi kalba tą patį – aš turiu gyvenimą, man gaila metų. Pažiūrėkime, ar bus gaila, kai valandą X priešas ateis čia ir kaip jis elgsis su tavo šeima, artimaisiais, ir ką tada galvosi“, – kalbėjo L. J. Liutkus.
Nuo 18 iki 26 metų jaunuolių privalomoji pradinė karo tarnyba trunka 9 mėnesius.
Ligonių kasos primena: jaunuoliai, kurie šiais metais baigė vidurinę arba aukštąją mokyklą, PSD draudžiami valstybės lėšomis iki šių metų rugpjūčio pabaigos.
Jei jie iki rugsėjo pabaigos nepradės studijuoti, dirbti, arba Užimtumo tarnyba jiems nesuteiks bedarbio statuso, tokiu atveju PSD įmoką už rugsėjo mėnesį reikės sumokėti patiems.
Naujausi komentarai