- Stasys Gudavičius
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Prieš pusmetį atėjusi naujoji valdžia nori pertvarkyti Valstybės saugumo departamentą (VSD), tačiau dar nenusprendė, kaip ir kada tai padarys.
Ministrė prisiminė karą
Saugumo tarnybos pertvarka nebus galima negavus išrinktosios prezidentės Dalios Grybauskaitės pritarimo. Todėl VSD reformuoti pasišovusi valdančioji keturių centro dešinės partijų koalicija pirmiausia su ja derins, kas galėtų būti nuveikta šiame fronte.
Vakar Seime Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Arvydas Anušauskas surengė diskusiją dėl VSD veiklos ir atskaitomybės. Diskusijoje dalyvavo daugiausia tie politikai, politologai ar politikos apžvalgininkai, kurie pastaruosius kelerius metus smarkiai kritikavo, pasak jų, valstybininkų užgrobtą VSD. Nei VSD vadovas Povilas Malakauskas, nei jo pavaldiniai diskusijoje nedalyvavo.
Krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė apgailestavo, kad Vyriausybė pagal įstatymus net negali formuluoti užduočių saugumo tarnybai ir bent taip daryti įtakos jos veiklai. Nors R.Juknevičienė nepaminėjo, kaip turėtų būti pertvarkytas VSD, ji mano, kad reikia institucijos, kuri prižiūrėtų VSD, o gal ir kitas panašias institucijas.
NSGK pirmininko A.Anušausko jau parengtame Žvalgybos įstatymo pataisų projekte siūloma sukurti Žvalgybos generalinio inspektoriaus įstaigą, kuri kontroliuotų specialiąsias tarnybas.
Ministrė priminė, kad jau prieš kurį laiką buvo atliktas parlamentinis VSD veiklos tyrimas, tačiau jo išvados neįgyvendintos iki šiol. "Prieš dvejus metus vyko visiškai nereikalingas, karas, kuris daug ką atskleidė. Ligos priežastys buvo nustatytos. Bet abejoju, ar jos pašalintos", – apgailestavo R.Juknevičienė.
Reikėtų keisti Konstituciją
Diskutuojant ne kartą minėta, kad VSD galėtų būti perduotas Vyriausybės žinion, nes esą daugelyje kitų valstybių saugumo tarnybos prižiūrimos būtent ministrų kabineto.
Tačiau generalinio prokuroro pavaduotojas Gintaras Jasaitis atkreipė dėmesį, kad norint šitaip išspręsti problemą, reikia labai plataus politinio susitarimo ir Konstitucijos pakeitimų.
Kita vertus, pasak prokuratūros atstovo, Vyriausybė jau dabar per VSD finansavimą iš esmės dalyvauja šios institucijos kontrolės mechanizme.
"Tokio VSD nereikia"
Tėvynės sąjungos atstovas Kęstutis Masiulis pasipiktinęs kalbėjo, kad Lietuvai išvis nereikia tokios kaip dabartinė saugumo tarnybos.
Tačiau kiti diskusijos dalyviai nekalbėjo taip nuožmiai apie VSD ateitį. Pasiūlyta per kelis artimiausius mėnesius susitarti dėl esminių reformų VSD. Tada esą ši institucija atgaus pasitikėjimą ir galės normaliai dirbti toliau.
Pasak opozicinių socialdemokratų atstovo Zigmanto Balčyčio, išrinktajai prezidentei D.Grybauskaitei turi būti palikta spręsti daugelis su VSD susijusių klausimų, įskaitant ir šios institucijos vadovo Povilo Malakausko likimą. "Kitaip be prezidentės žodžio ir sutikimo, čia nieko nebus", – konstatavo Z.Balčytis.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Nelinksmas antirekordas – pernai Lietuvoje gimė mažiausiai vaikų per nepriklausomybės laikotarpį1
Nelinksmas antirekordas – praėjusiais metais gimė mažiausiai naujagimių nuo nepriklausomybės atkūrimo, mirusiųjų skaičius gimimus viršijo dvigubai. Lietuvoje pernai pasaulį išvydo 18 979 kūdikiai. Apie tai LNK žurnalistai kalb...
-
Ministerija siūlo Lietuvai trauktis iš priešpėstines minas draudžiančios konvencijos3
Sulaukusi karinio patarimo, Krašto apsaugos ministerija (KAM) siūlo inicijuoti pasitraukimą iš priešpėstines minas draudžiančios Otavos konvencijos. ...
-
Kasmet – po sprogimą daugiabutyje: kas turi atlyginti žalą?
Pastaraisiais metais padaugėjo nelaimių, kai sprogimai apgriauna daugiabučius ir žmonės kurį laiką net neturi kur gyventi, o butų remontai kainuoja didelius pinigus. ...
-
Buvusiems Policijos akademijos studentams ketinama suteikti laisvės gynėjų statusą7
Buvusiems Policijos akademijos dėstytojams ir studentams planuojama suteikti laisvės gynėjų statusą. ...
-
Užfiksavo: keturkojis „migrantas“ iš Baltarusijos į Lietuvą atsivedė visą gaują savų1
Čepkelių raiste pasieniečiai fiksavo iš Baltarusijos į Lietuvą atbėgusius devynis vilkus. ...
-
Nausėda: Lietuva NATO misijai Baltijos jūroje skirs laivų, sraigtasparnių1
Siekiant apsaugoti kritinę infrastruktūrą Baltijos jūroje, Lietuva sustiprintam NATO patruliavimui skirs laivų, sraigtasparnių, sako Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda. ...
-
Dešimtmetis Sausio 13-osios liudininkas tapo herojumi: ten supratau, kad jau viskas kitaip4
Prisiminimai apie Sausio 13-osios įvykius gyvi daugelio širdyse. Net ir tų, kuriems tuo metu buvo vos dešimt metų, tačiau ir jie, kartu su kiemo draugais, dienas leido prie Seimo. Vienas iš tokių – vilnietis Vainius Vaitiekūnas...
-
Valstybės kontrolė: didelis prokurorų darbo krūvis neigiamai veikia tyrimų trukmę
Didelis prokurorų darbo krūvis turi neigiamos įtakos nusikaltimų tyrimo trukmei, rodo Valstybės kontrolės atliktas Generalinės prokuratūros 2021–2023 metų veiklos auditas. ...
-
Iš Kremliaus – grasinimų lavina Nausėdai120
Dėl Lietuvos prezidento Gitano Nausėdos pasisakymo apie Kaliningradą įsiutę rusų propagandistai jau plūsta ne tik prezidentą, bet ir pratrūko grasinimais Lietuvai. Dūmos nariai ragina vėl okupuoti Baltijos šalis. Anot Lietuvos vadovų, tai ro...
-
Regos negalią turinčiai moteriai – akibrokštas sostinės įmonėje: liepė prašyti kitų pagalbos1
Regos negalią turinti moteris, lydima šuns vedlio, apsilankiusi Asmens su negalia teisių apsaugos agentūroje ne tik negalėjo savarankiškai užsiregistruoti vizitui, bet ir susidūrė su nemandagiu įstaigos darbuotojos elgesiu. ...