Lietuvai rengiantis pirkti apie 100 pėstininkų kovos mašinų, visos procedūros vyksta laikantis įstatymų ir skaidriai, sako Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Artūras Paulauskas.
Sandorio vertė – apie 300 mln. eurų
„Visa procedūra vyksta pakankamai tvarkingai, pagal įstatymus ir skaidriai“, - žurnalistams Krašto apsaugos ministerijoje trečiadienį po išvažiuojamojo NSGK posėdžio sakė A.Paulauskas.
Pasak jo, būsimo sandorio vertė sieks apie 300 mln. eurų.
Krašto apsaugos ministras Juozas Olekas teigė, kad dėl pėstininkų kovos mašinų Valstybės gynimo taryba turėtų būti sušaukta spalį.
„Mes pristatysime medžiagą Valstybės gynimo tarybai ir gausime rekomendaciją, su kuo pradėti derybas ir kokia forma“, - sakė ministras.
Jis teigė, kad pėstininkų kovos mašinas Lietuva rinksis pagal kovinę galią, kainą, pristatymo terminą, sąveiką su sąjungininkų karine technika.
„Čia ir yra tas sunkumas, kad yra labai daug įtaką galutiniam sprendimui turinčių veiksnių“, - tvirtino J.Olekas.
Gynybos resursų taryba, kurios pirmininkas yra krašto apsaugos ministras, taip pat, pasak J.Oleko, yra išsakiusi nuomonę dėl pėstininkų kovos mašinų įsigijimo, tačiau ji tai padarė „ne dėl visų pasiūlymų“. Ši taryba paprastai priima sprendimus dėl kariuomenės įsigijimų, tačiau atsižvelgiant į tai, kad šarvuočių pirkimas kainuos itin brangiai, pasiūlymai bus pristatyti ir „platesniam žmonių ratui“, tvirtino ministras.
J.Olekas sakė neprisimenantis, dėl kelių pasiūlymų Gynybos resursų taryba yra išsakiusi nuomonę.
Tuo metu kariuomenės vadas generolas leitenantas Jonas Vytautas Žukas teigė, kad apsisprendimą dėl pėstininkų kovos mašinų apsunkino pastaruoju metu atsiradę keli „labai rimti“ pasiūlymai, tačiau jie dar nėra iki galo suformuluoti.
„Paskutiniu momentu, kada jau buvome priėję prie sprendimo pagal prioritetus, atsirado nauji pasiūlymai, kurie dar nėra iki galo suformuluoti“, - sakė J.V.Žukas.
Jis pakartojo, kad Lietuvos kariuomenei vokiečių šarvuočiai „Boxer“ buvo tinkamiausias variantas iš visų pasiūlymų, tačiau naujausi pasiūlymai su šiomis mašinomis „gali konkuruoti“.
Vyriausybė praėjusių metų rugpjūtį Krašto apsaugos ministerijai leido skelbti pėstininkų kovos mašinų įsigijimo konkursą. Tai gali būti didžiausias sandoris Lietuvos kariuomenės istorijoje.
Abejones dėl šio pirkimo skaidrumo rugsėjo pradžioje iškėlė tuometinis Lietuvos gynybos ir saugumo pramonės asociacijos (LGSPA) direktorius, buvęs kariuomenės vadas Valdas Tutkus. Viešu laišku jis pareiškė jau prieš metus žinojęs, kad bus pasirinktos vokiškos pėstininkų kovos mašinos „Boxer“. Jis teigė, kad „Boxer“ kaina gali būti 35 proc. didesnė, negu kitų kompanijų pasiūlymai. Be to, „Boxer“ atstovė kompanija „Artec“ esą atmetė Lietuvos kompanijų pasiūlymus prisidėti prie kovos mašinų gamybos, aptarnavimo.
J.Olekas kaltinimus neigia, sakydamas, kad iki šiol šarvuočius renkamasi iš kelių variantų. Kariuomenės vadas generolas leitenantas J.V.Žukas tvirtino, kad „Boxer“ kaina nebūtų 35 proc. didesnė nei likusių pasiūlymų.
Tikisi skaidraus bendradarbiavimo
Krašto apsaugos ministras Juozas Olekas nesklandumus bendradarbiaujant su Lietuvos gynybos ir saugumo pramonės asociacija (LGSPA) teisina trumpu šios organizacijos gyvavimu ir ateityje tikisi geresnių santykių.
„Manau, kad čia galbūt dar pirmi metai, asociacijos veiklos pradžia, gal kas nors labiau įtakojo kompaniją. (...) Asociacijos direktoriaus pasisakymai padarė meškos paslaugą ir pačiai asociacijai, ir krašto apsaugai, ir šiam (šarvuočių) įsigijimui, bet, ko gero, ateityje jie išsigydys tas žaizdas ir ateityje mes turėsime normalų, labai skaidrų bendravimą dalyvaujant asocijuotoms struktūroms“, - žurnalistams Krašto apsaugos ministerijoje sakė J.Olekas.
LGSPA įkurta 2014 metų vasario mėnesį. Ministro teigimu, turėti Lietuvoje asocijuotą struktūrą, kuri skleistų informaciją apie galimą bendradarbiavimą užsienio įmonėms tiekiant į šalį gaminius, yra pasaulinė praktika.
Po išvažiuojamojo Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto posėdžio jo pirmininkas Artūras Paulauskas netiesa vadino buvusio LGSPA direktoriaus Valdo Tutkaus kalbas apie esą jau žinomą šarvuočių pirkimo konkurso laimėtoją.
Kariuomenės vadas generolas leitenantas Jonas Vytautas Žukas taip pat paneigė V.Tutkaus kalbas dėl iš anksto priimto sprendimo įsigyti vokiškus šarvuočius „Boxer“.
„Nereikia vertinti ar sakyti, kad tie sprendimai buvo priimti iš anksto, taip tikrai nebuvo. Manau, kad jis (V.Tutkus), nežinodamas visos informacijos, tai pakomentavo labai emociškai“. - sakė kariuomenės vadas.
LGSPA valdyba trečiadienį pranešė patenkinusi buvusio Lietuvos kariuomenės vado, atsargos generolo leitenanto V.Tutkaus prašymą atleisti iš asociacijos direktoriaus pareigų.
Valdybos sprendimu, asociacijai laikinai vadovaus valdybos pirmininkas Egidijus Skužinskas.
V.Tutkus 2004-2009 metais ėjo Lietuvos kariuomenės vado pareigas. Po valstybinės karo tarnybos V.Tutkus dirbo privačioje transporto ir logistikos bendrovėje „Hoptrans Projects“ - kaip nurodo LGSPA, jis šiuo metu yra bendrovės valdybos narys. „Hoptrans Projects“ dirba su Rusijos ir kitų Nepriklausomų Valstybių Sandraugos (NVS) geležinkelių operatoriais.
Šiuo metu LGSPA vienija per 50 narių iš Lietuvos ir užsienio, kurios atstovauja daugiau nei 100 įmonių ir institucijų.
V.Tutkus rugsėjo pradžioje pranešė, kad traukiasi „dėl patiriamo spaudimo iš kai kurių finansinių grupių“. Vėliau jis patikslino, kad jo pasitraukimas iš asociacijos susijęs su Lietuvos vykdomu konkursu pėstininkų kovos mašinoms (PKM) įsigyti.
V.Tutkus pareiškė, kad politinis sprendimas įsigyti vokiškas pėstininkų kovos mašinas „Boxer“ priimtas dar prieš metus. Tuo metu Krašto apsaugos ministras J.Olekas tai neigia, sakydamas, kad iki šiol šarvuočius renkamasi iš kelių variantų.
Naujausi komentarai