- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Policija trečiadienį pranešė nepritarianti grupės Seimo narių siūlymui leisti dujinius balionėlius naudoti nuo 14 metų.
Pasak departamento, tai sukeltų nemažai rizikų, pavyzdžiui, kad balionėliai bus naudojami ne savigynai, o nusikaltimams ar nusižengimams.
„Turėdami dujinius balionėlius paaugliai norės juos išbandyti ant savo bendraamžių, siekdami parodyti savo viršenybę ar įvykdyti kitokius savo neteisėtus tikslus (pasityčioti, apiplėšti ir pan.) naudos juos prieš savo bendraamžius“, – teigiama policijos pranešime.
Pareigūnų vertinimu, nepilnamečiai ne visais atvejais gebės atskirti, kur baigiasi savigyna ir prasideda kerštas ar neteisėti tikslai.
Grupė Seimo narių yra pateikusi siūlymą dujinius balionėlius savigynai leisti turėti paaugliams nuo 14 metų, kai juos nuperka tėvai.
Iniciatorių teigimu, į užpuoliką nukreiptas balionėlis itin didelės žalos nepadarys, o tikslas jį atbaidyti bus pasiektas. Be to, tėvai, siekdami apsaugoti nepilnamečius, ir dabar jiems nuperka tokius balionėlius, rizikuodami administracine ar baudžiamąja atsakomybe.
Turėdami dujinius balionėlius paaugliai norės juos išbandyti ant savo bendraamžių, siekdami parodyti savo viršenybę.
Tačiau policija atkreipia dėmesį, kad jaunesniems nei 16 metų nepilnamečiams įvykdžius nusižengimų, atsakomybės taip pat sulauktų ne jie, bet jų tėvai ar atsakingi mokyklų asmenys. Pasak pranešimo, tai suteiks jiems teisę „be pareigos atsakyti už savo veiksmus“.
Taip pat prognozuojama, kad paaugliai gali dujų pripurkšti mokyklose, kad nutrauktų ugdymo procesą, ar transporto priemonėse, pavyzdžiui, norėdami sutrikdyti ekskursiją.
„Tokiu įteisinimu tik labai retais atvejais bus pasiektas norimas rezultatas, kad nepilnamečiai patys apsigintų. Tai, kad nepilnametis turės balionėlį dar nereiškia, kad jis jį panaudos iškilus būtinosios ginties sąlygoms. Pagrindinis veiksnys lemiantis, kad asmuo gintųsi yra jo valia ir ryžtas priešintis užpuolikui. Jei to nėra tai dujinis balionėlis pats savaime paauglio neapgins“, – pabrėžiama pranešime.
Pareigūnai taip pat nerimauja, kad užpulti nepilnamečius norintys asmenys, žinodami, kad jie gali būti ginkluoti balionėliais, gali imtis didesnio galingumo ginklų.
Policijos departamento pateiktais duomenimis, pernai Lietuvoje nuo nusikalstamų veikų nukentėjo 1522 vaikai, iš jų – 833 berniukai ir 719 mergaičių, tačiau šis skaičius per trejus metus „stabiliai mažėja“.
2020 metais nukentėjusiųjų buvo 1720, o 2021 metais – 1614.
Be to, statistikos duomenimis, pernai mažiau vaikų nukentėjo nuo plėšimų, taip pat ženkliai sumažėjo vaikų, patyrusių fizinį skausmą.
Pasak policijos, turimais duomenimis, daugumoje Europos šalių įstatyminė bazė sureguliuota analogiškai, kaip šiuo metu Lietuvoje, t. y. dujinį balionėlį galima įsigyti tik nuo 18 metų.
Belgijoje, Danijoje, Graikijoje, Airijoje, Maltoje, Nyderlanduose, Norvegijoje, Švedijoje dujiniai balionėliai civiliams asmenims apskritai uždrausti. Nuo 14 metų balionėlį galima įsigyti tik Vokietijoje, nuo 16 metų – tik Latvijoje, Kroatijoje, Serbijoje ir Italijoje.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Lietuva palaiko Lenkijos idėją vykdyti Baltijos jūros policijos misiją: būtume pajėgūs
Krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas palaiko Lenkijos siūlymą steigti specialias pajėgas Baltijos jūros infrastruktūrai saugoti bei sako, jog Šiaurės, Baltijos šalių bei NATO karinis laivynas būtų pajėgus tokią misij...
-
NKSC plečia tarptautinį bendradarbiavimą kibernetinių grėsmių paieškos srityje
Nacionalinio kibernetinio saugumo centras (NKSC) stiprins bendradarbiavimą kibernetinių grėsmių analizės srityje, trečiadienį pranešė Krašto apsaugos ministerija. ...
-
Vilniaus rotušėje apdovanoti inovatyviausi šalies mokytojai
Sostinės rotušėje trečiadienio vakarą apdovanoti inovatyviausi šių metų Lietuvos mokytojai, pranešė Vyriausybės spaudos tarnyba. ...
-
Tiriant kabelių Baltijos jūroje pažeidimus sudaryta trijų valstybių pareigūnų tyrimo grupė
Atliekant ikiteisminį tyrimą dėl Baltijos jūros dugnu nutiestų interneto ryšio kabelių pažeidimų, Lietuvos, Suomijos ir Švedijos prokuratūrų bei teisėsaugos institucijų vadovai nusprendė sudaryti Jungtinę tyrimo grupę. ...
-
Iš Lietuvos deportuojamos verslininkės: mus siunčia namo, bet mes neturime namų2
Prieš penkerius metus Šiauliuose verslą įkūrusios vietnamietės Migracijos departamento sprendimu deportuojamos iš Lietuvos, nes neįdarbino lietuvių. Pusseserės pasakoja, kad turėjo verslą ir Šiauliuose, ir Vilniuje, tačiau...
-
G. Nausėda paskyrė D. Vedricką antrajai VPT vadovo kadencijai
Prezidentas Gitanas Nausėda Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) direktoriaus Darių Vedricką paskyrė dar vienai penkerių metų kadencijai. ...
-
Kalėdiniai Kauno siurprizai: ir šventinis miestelis, ir susitikimai bei pramogos
Šventinė nuotaika Kaune jau skleidžiasi, Vienybės aikštėje papuošta kalėdinė miesto eglė kviečia susitikti, pabendrauti. Šalia įsikūrė ir smaližius viliojantys kupolai. Čia bus galima susitikti ir su Seneliu Kalėda. Se...
-
Sostinės vaikų darželiuose nuo 2025 metų rugsėjo branginamas maitinimas2
Sostinės vaikų darželiuose nuo kitų metų rugsėjo 1-osios branginamas maitinimas. ...
-
Į saugotinų sąrašą įtraukta beveik 26,5 tūkst. Vilniuje esančių medžių1
Į saugotinų sąrašą įtraukta beveik 26,5 tūkst. medžių, pranešė Vilniaus miesto savivaldybė. ...
-
Vilniaus taryba nutarė skverui suteikti Mažosios Lietuvos vardą, aikštei – J. K. Glaubico
Vilniaus miesto taryba trečiadienį nutarė bevardžiam skverui sostinėje suteikti Mažosios Lietuvos pavadinimą, o aikštei – architekto Jono Kristupo Glaubico vardą. ...