Per penkerius metus už rūkymą balkonuose nubausti tik keli Pereiti į pagrindinį turinį

Per penkerius metus už rūkymą balkonuose nubausti tik keli

2025-07-21 12:43

Nors rūkyti kai kurių daugiabučių balkonuose draudžiama jau penkerius metus, Vilniuje nubaustųjų skaičius nesiekia dešimties. Pasak specialistų, nemalonumų gali kilti ne tik rūkant, bet ir bandant užfiksuoti rūkantįjį.

Per penkerius metus už rūkymą balkonuose nubausti tik keli
Per penkerius metus už rūkymą balkonuose nubausti tik keli / Ž. Gedvilos / BNS nuotr.

Vilnietis Algis kiekvieną dieną sušluoja dešimtis nuorūkų. Nepaisant to, kad prieš penkerius metus dalyje miesto daugiabučių balkonų rūkyti uždrausta, daugelis gyventojų juose teberūko. Tarp rūkančiųjų – ir pats Algis.

„Ir namuose rūkau, ir balkone rūkau, aišku. Bet pelenus į peleninę, nemėtau, nes, patys matote, reikia patiems valyti“, – pasakojo Algis.

Nors Algiui pačiam tenka tvarkyti kiemus, jis mano, kad draudimas rūkyti balkonuose yra nelogiškas.

„Faktiškai neleidžia, bet, žinote, kambaryje gi irgi nerūkysiu – kaimynams gi ventiliacijos. Aš nesuprantu, kas tokius įstatymus prigalvojo“, – kalbėjo Algis.

Visas reportažas – LNK vaizdo įraše:

Norą paversti daugiabučius nerūkymo erdve išreiškia vis daugiau vilniečių.

„Šiuo metu Vilniuje yra 2373 daugiabučiai, kurių balkonuose yra draudžiama rūkyti, ir tai yra visuose mikrorajonuose“, – informavo Vilniaus savivaldybės Viešosios tvarkos grupės vyresnysis patarėjas Gintaras Leperskas.

Pagal dabartinę tvarką rūkyti daugiabučio balkonuose ir terasose gali būti uždrausta, kai nesutinka bent vienas namo gyventojas. Tačiau, pasak teisininkų, keista, kad už renovaciją ir kitus daugiabučio dalykus balsuoja pusė žmonių, o už nerūkymą – užtenka ir vieno.

„Visi turime piktą kaimyną, ir tas piktas kaimynas dabar, gaunasi, turi daugiau galios nei kažkas kitas“, – komentavo advokatas Vincentas Zabulis.

Ir ką dabar – pastatysim kameras prie kiekvieno buto?

Nors draudimas galioja jau kelerius metus, teisininkas aiškina, kad jis ne itin veiksmingas.

„Tarkime, tas žmogus paprieštaravo, draudimas egzistuoja. Ir ką dabar – pastatysim kameras prie kiekvieno buto?“ – svarstė V. Zabulis.

Gatvėje sutikti praeiviai didelio pokyčio nepastebi – žmonės rūko toliau.

Pirmą kartą pričiuptam gresia įspėjimas arba bauda nuo 20 iki 50 eurų, o pakartotinai – iki 90 eurų. Tačiau per penkerius metus Vilniuje nubaustų žmonių skaičius nesiekia dešimties.

„Įstatymas numato, kad jums reikia nufilmuoti arba nufotografuoti, kad mes matytume tą rūkantį žmogų, ir tada to žmogaus ir ieškotume, su juo ir kalbėtume“, – aiškino G. Leperskas.

Pasak teisininkų, kyla keblumų dėl įrodymų rinkimo – nuorūkų nepaimsi, o ir žmogų filmuoti galima ne visada.

„Ir tikrai žmogaus atvaizdas yra jo turtas, ir tikrai jis nesutiks, kad jūs jį filmuotumėt. Cigaretės rūkymas tikrai vyksta labai greitai, todėl čia yra problema“, – paaiškino V. Zabulis.

Gatvėje sutikti žmonės teigė, kad nors rūkymas nepatinka, patys kaimyno dėl to neskųstų. Kiti teigia, kad baudos nepadeda – reikia didinti sąmoningumą.

Pernai Seime siūlyta keisti įstatymą ir reikalauti, kad už nerūkymą balkone balsuotų bent pusė daugiabučio gyventojų, tačiau tokia pataisa daug kartų išbraukta iš dienotvarkės ir galiausiai neįteisinta.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
:)))

o ka daryt su prasmirdusiais beretnykais?
0
0
cha cha,

idomu, kiek uz sunu lojima po 22val,,juokas ima is tokiu statymu, kuriu niekas net nesiruosia tikrinti kaip laikomasi
1
-2
manau

N i e k ad a nebus visiems gerai, uz tai reikia balsuoti ir nuspres dauguma, teisingiausias budas
0
0
Visi komentarai (7)

Daugiau naujienų