Norą sirgti mažina ir „Sodros“ kontrolė Pereiti į pagrindinį turinį

Norą sirgti mažina ir „Sodros“ kontrolė

Norą sirgti mažina ir „Sodros“ kontrolė
Norą sirgti mažina ir „Sodros“ kontrolė / "Sekundės" nuotr.

Kvietimo atvykti į „Sodrą“ sulaukia vis daugiau panevėžiečių, turinčių nedarbingumo pažymėjimus. Norima patikrinti, ar pagrįstai jie išduoti. Tokie patikrinimai atliekami dalyvaujant pacientų šeimos gydytojams ar kitiems vadinamąjį biuletenį išdavusiems specialistams, rašo Panevėžio dienraštis „Sekundė”.

Šiemet daugiau patikrinimų

Panevėžio „Sodrai“ atsirado galimybės intensyviau tikrinti ligonius. Įstaiga įdarbino dar vieną sveikatos priežiūros specialistą. Anksčiau dirbo tik vienas, antrasis etatas ilgai buvo neužimtas, nes neatsirado norinčiųjų dirbti. Šiemet ši darbo vieta tuščia neliko.

Pernai per visus metus buvo atlikta 400 patikrų, o šiemet, sustiprinus pajėgas - tiek pat patikrinimų per aštuonis mėnesius. Todėl ir ligoniai, ir gydymo įstaigos pajuto, kad jais atidžiau domimasi.

Panevėžio „Sodros“ atstovė spaudai Vaiva Mockevičienė patikino, kad nurodymų iš „Sodros“ valdybos griežčiau tikrinti ligonius, kad būtų taupomos valstybės lėšos, nebuvo gauta. „Vykdoma įprasta kontrolė“, - sakė ji.

Gydytojai ramina ligonius

Kuriuos nedarbingumo pažymėjimus turinčius ligonius tikrinti, pasirenka „Sodra“ iš savo duomenų bazės. Sąrašas perduodamas gydymo įstaigoms, jos numatytą dieną turi pakviesti pacientus atvykti.

Panevėžio poliklinikos Bendrosios praktikos skyriaus vedėja Violeta Šimėnienė „Sekundei“ sakė, kad kai kurie ligoniai, sulaukę kvietimo, susijaudina ar net pasipiktina. Medikai juos stengiasi nuraminti, išaiškinti, kad jie nėra įtariami apsimetinėjant, o tiesiog nustatyta tokia tvarka, ir tiek.

Atėjęs ligonis išklausinėjamas, jį apžiūri gydytojų ir „Sodros“ specialistų komisija. „Sodros“ atstovai taip pat tikrina, ar medikai tinkamai užpildė visus dokumentus. Ypač atidžiai nagrinėjami tie atvejai, kai nedarbingumo pažymėjimas buvo ilgai tęsiamas ir reikia spręsti, ar žmogus jau pasveiko. Panevėžio poliklinikoje „Sodros“ tikrintojai pasirodo maždaug porą kartų per mėnesį, į patikrą išsikviečia po dešimt ligonių.

V.Šimėnienės teigimu, dar nebuvo nustatyta, kad nedarbingumo pažymėjimas išduotas nepagrįstai. Tokiu atveju gydytojams grėstų piniginės baudos. Bet vedėja neneigė, kad tiek gydytojai, tiek tikrintojai puikiai supranta: į ligonio vidų neįlįsi. Jeigu ligos istorijoje yra reikiami įrašai apie ligą, o pacientas patikina, kad jaučiasi prastai, tikrintojai neprikibs. Nustatyti, kad biuletenis išduotas nepagrįstai, gana sudėtinga.

V.Šimėnienė, paklausta, ar gyventojai nori gauti nedarbingumo pažymėjimą siekdami tokiu būdu apsiginti nuo nedarbo, atsakė, kad tokių pasitaiko.

„Būna, kad įspėjimą apie atleidimą iš darbo gavęs žmogus nutaria gultis planinei operacijai, nors ją vis atidėliojo. O kas jam gali uždrausti taip elgtis?“- kaip pavyzdį paminėjo gydytoja.

Ima mažiau

Tačiau sunkmetis pakeitė daugelio gyventojų požiūrį į nedarbingumo pažymėjimą. Panevėžio „Sodros“ duomenimis, šiemet, palyginti su 2008-aisiais, gyventojai dėl įvairių priežasčių turėjo kur kas mažiau nedarbingumo pažymėjimų.

Baimė prarasti darbą, sumažėjusi ligos išmoka „išgydė“ daug žmonių. Nuo šių metų gegužės mėnesio už dvi pirmas ligos dienas moka darbdavys, nuo 3 iki 7 dienos „Sodra“ moka 40 procento kompensuojamojo darbo užmokesčio, o nuo 8 dienos - 80 procentų kompensuojamojo darbo užmokesčio dydžio išmoką. Taigi sirgti nelabai apsimoka.

Be to, daugelis pernai darbus turėjusiųjų ir nedarbingumo pažymėjimus ėmusiųjų šiemet tapo bedarbiais, susirgus jiems nebereikia jokio biuletenio.

Palyginus šių metų trečiąjį ketvirtį su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu matyti, kad turinčiųjų nedarbingumo pažymėjimus sumažėjo keliais tūkstančiais. 2008-ųjų birželį laikinai nedarbingi buvo 3 tūkstančiai 309 panevėžiečiai, o šių metų pirmąjį vasaros mėnesį - 2 tūkstančiai 370, arba 939 mažiau. Pernai liepos mėnesį nedarbingumo pažymėjimai išduoti 3 tūkstančiams 272 gyventojams, o šiemet liepą - 2 tūkstančiams 110. Atitinkamai ir rugpjūčio mėnesiais - 2 tūkstančiai 891 ir 1 tūkstantis 916 nedarbingumo pažymėjimų.

Praėjusiais metais Panevėžio „Sodra“ gavo 22 darbdavių ar kitų asmenų prašymus patikrinti nedarbingumo pažymėjimus turinčius asmenis, ar jie neapsimetinėja. Šiais metais sulaukta 15 tokių prašymų. Nei šiemet, nei pernai nenustatyta, kad biuleteniai išduoti neteisėtai. Šiemet konstatuota, kad vienam asmeniui nedarbingumo pažymėjimas tęstas nepagrįstai.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų