Nepagrįstų skundų daugėja, iššūkiai keliasi ir į elektroninę erdvę

 • Teksto dydis:

Teisėjų etikos ir drausmės komisija (TEDK) sulaukia vis daugiau skundų dėl teisėjų darbo bei elgesio. Vien nuo šių metų pradžios iš viso gauti 66 skundai. Vis dėlto pastebima tendencija, kad didžioji dalis teikimų jokiais aspektais nėra susiję su teisėjų etika ir drausme – tokiu būdu žmonės išreiškia savo nepasitenkinimą teismo priimtu sprendimu arba tikisi palankesnės bylos baigties.

Dauguma – nepagrįsti

"Teisingumo vykdymas – ypatingų žinių ir atsakomybės reikalaujanti pareiga, todėl turime užtikrinti, kad būtų sudrausmintas kiekvienas teisėjas, kuris savo elgesiu žemina teisėjo vardą ir kenkia teismų autoritetui. Kita vertus, TEDK tikslas – apsaugoti visuomenę ir užtikrinti teismo proceso garbingumą. Taigi, mes vertiname teisėjų etiką, tačiau kartu stengiamės apsaugoti teisėjus nuo galimo išorinio poveikio", – sako TEDK pirmininkas Aurelijus Gutauskas.

2018 m. TEDK gavo ir įvertino 314 pateiktų skundų, prašymų ir teikimų (2017 m. – 254). Pažymėtina, kad net 94 proc. iš jų buvo nepagrįsti.

A.Gutausko teigimu, jeigu kyla įtarimų dėl etikos ir drausmės reikalavimų neatitinkančio teisėjo poelgio, Komisijoje gaunami teisėjo, kurio elgesys skundžiamas, ir teismo pirmininko paaiškinimai, išklausomi teismo posėdžio garso įrašai, vertinama kita medžiaga.

Pirmininkas pastebi, kad beveik kas antras TEDK gautas skundas neatitiko Komisijos nuostatose keliamų reikalavimų: teikimai buvo nemotyvuoti, deklaratyvaus pobūdžio arba turintys kitų trūkumų – teikti pakartotinai, tinkamai nepasirašyti arba surašyti nevalstybine kalba. Pernai sulaukta net 191 tokio teikimo.

Kelią nerimą

A.Gutauskas sako pastebintis ir nerimą keliančią tendenciją – ypač pastaruoju metu tie pareiškėjai, kurie yra nepatenkinti teismo sprendimu, pažymi nekorektišką ir nemandagų teisėjo elgesį teismo posėdžio metu, taip pat įžvelgia galimų korupcijos apraiškų.

"Netoleruojame bet kokio teisėjų aplaidumo tiek profesiniame, tiek privačiame gyvenime, todėl TEDK skatina Temidės tarnus demonstruoti kompetenciją, garbingumą, nešališkumą, nepriklausomumą ir sąžiningumą, nuolat tobulinti bendravimo ir kalbos kultūrą. Juk kiekvieno teisėjo, kartu ir visos teisinės sistemos, geras vardas ir procesinių sprendimų pripažinimas ir vykdymas tiesiogiai priklauso nuo teisėjų etikos suvokimo ir laikymosi.

Kita vertus, įvairūs kaltinimai korupcija nėra TEDK vertinimo objektas, todėl turintiems įtarimų žmonėms primename apie galimybę kreiptis į teismo pirmininką jo priėmimo valandomis, teikti prašymus ir skundus e.paštu info@teismai.lt, kreiptis į kompetentingas valstybės institucijas. Gyventojai, turintys klausimų, susijusių su teisėjų profesine etika ir drausme, taip pat turi galimybę asmeniškai susitikti su TEDK pirmininku – tereikia iš anksto užsiregistruoti Nacionalinės teismų administracijos interneto svetainėje pateiktais kontaktais", – akcentuoja A.Gutauskas.

Komentarai internete

Pernai TEDK apsvarstė ir įvertino šešiolikos teisėjų elgesį – dviem teisėjams buvo iškeltos drausminės bylos, penkiais atvejais apsiribota teisėjo elgesio ir drausmės apsvarstymu komisijoje. Daugiausia dėmesio reikalaujančios probleminės sritys apėmė teisėjų etiką tiek darbe, tiek už jo ribų: tai viešųjų ir privačių interesų derinimo aspektai, teismo sprendimo viešo paskelbimo klausimai, teisėjo elgesys proceso metu, taip pat teisėjų priklausymas įvairioms socialinėms grupėms – nuo medžiotojų būrelio iki šokių kolektyvo.

Pastebima, kad vis daugiau teisėjų seka pasaulinėmis tendencijomis ir aktyviai naudojasi socialiniais tinklais, komentuoja naujienas internete. "Nors vartotojai šią erdvę laiko asmenine, tačiau ir čia teisėjai turi būti budrūs, nes "draugų" ratas socialiniame profilyje, bendravimo aktyvumas bei turinys jokiu būdu neturi sudaryti prielaidų abejoti teisėjo nešališkumu vykdant teisingumą ir nepažeisti teisėjo etikos reikalavimų", – pabrėžia A.Gutauskas.

TEDK ne tik sprendžia drausmės bylų teisėjams iškėlimo klausimus, bet ir konsultuoja teisėjus etikos klausimais, teikia išvadas, ar tam tikras elgesys yra suderinamas su teisėjo etika. Atsižvelgiant į naujai iškylančius vertybinius iššūkius ir tendencijas, parengtas naujos redakcijos Teisėjų etikos kodekso praktinis vadovas, kuriame pateikiami aktualiausi TEDK priimti sprendimai, konsultacijos bei rekomendacijos, formuojančios pageidaujamo teisėjo elgesio modelį.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių