NATO susitikimo užkulisiai: „politinis“ maistas, 120 kilogramų braškių ir lietuviški akcentai

Šią savaitę į Vilnių 5 tūkst. svečių subūręs NATO viršūnių susitikimas tapo iššūkiu tiek logistine, tiek organizacine prasme: reikėjo pasirūpinti visiems tinkamu maistu, apgyvendinti lyderius bei jų kartais itin gausias delegacijas bei užtikrinti, jog parinkti akcentai nesukeltų alergijos ar nemalonių jausmų.

„Visos valstybės mastu tai buvo didelis iššūkis“, – apie Aljanso viršūnių susitikimą žurnalistams ketvirtadienį sakė Užsienio reikalų ministerijos (URM) kanclerė Inga Černiuk.

Ji ir kiti renginio organizatoriai ketvirtadienį aprodė žurnalistams „Litexpo“ parodų rūmų erdves, kurios liepos 11-12 dienomis vykusio susitikimo metu buvo prieinamos tik šalių lyderiams.

Salėje vadovams – lietuviški akcentai

Pasak URM Valstybinio ir diplomatinio protokolo departamento direktoriaus Petro Zapolsko, kiekviena priimantis šalis turi iki mažiausių detalių – nuo kilimo spalvos iki techninio aptarnavimo – atitikti NATO reikalavimus.

Į parodų rūmus atvykę valstybių vadovai būdavo pasitinkami, o atsakę į žurnalistų klausimus, palydimi į vadinamąją VIP salę. Į ją pakliūti galėjo tik keturi žmonės: valstybės ar Vyriausybės vadovas, užsienio, gynybos ministrai ir dar vienas vyriausiasis patarėjas.

I. Gelūno / BNS nuotr.

VIP salėje valstybių vadovai rinkdavosi prieš sesijas, o po jų grįždavo pailsėti ir pavalgyti. Čia matyti lietuviški akcentai – miško įspūdį kuria salės sienos, jose pavaizduota ir Trakų pilis, sudėliota mišką primenanti gyvų gėlių instaliacija.

Tikriausiai suprantate, kad daug gėlių negali dėti, nes beveik visos gėlės turi arba politines konotacijas, arba alergines.

„Tikriausiai suprantate, kad daug gėlių negali dėti, nes beveik visos gėlės turi arba politines konotacijas, arba alergines“, – pastebėjo P. Zapolskas.

Lietuviškų akcentų parodų rūmuose būta ir daugiau – keliose erdvėse iškabinti lietuvių dailininko Kazio Varnelio paveikslai.

Gausios delegacijos

Pasak P. Zapolsko, nors yra sutarta, jog į susitikimą turėtų atvykti apie 20 žmonių delegacija, kai kuriais atvejais šis skaičius išsipūtė kone trigubai.

„Kiekviename NATO summite pasirenkama arba sutarta formulė, kad atvažiuoja 1 plius 20. Tame 20 yra apie 15 politikų, diplomatų, tada vertėjai, apsaugos darbuotojai, bet niekada nebūna, kad visos delegacijos turi tiek pat narių“, – pasakojo P. Zapolskas.

„Vienoje delegacijoje buvo 1 plius 16, vienoje – vienas plius 55“, – pridūrė jis, tačiau kuriose – neįvardijo.

Parodų rūmuose taip pat buvo įrengtas klausymų kambarys, jame diplomatai konspektavo tai, kas vyko pagrindiniame susitikime.

URM duomenimis, NATO susitikime dalyvavo apie penki tūkstančiai svečių. Pranešti apie pirmą kartą Lietuvoje vykusį viršūnių susitikimą atvyko beveik 1,3 tūkst. žurnalistų.

Vilniuje viešėjo 1050 oficialių delegacijų, 1,2 tūkst. žmonių iš Jungtinių Valstijų (JAV), tad iš viso – daugiau nei du tūkstančiai atvykusių į viršūnių susitikimą.

Vien Amerikos delegacija įvairiais tarpais atskrido su 21 lėktuvu.

„Vien Amerikos delegacija įvairiais tarpais atskrido su 21 lėktuvu“, – sakė P. Zapolskas.

„Politinis maistas“

Atskiru iššūkiu tapo rūpestis delegatų maistu: pasak URM departamento direktoriaus, svečiai turėjo daug specialių reikalavimų maistui, o vienu atveju jų sulaukta net 18-os.

Kai kurie svečiai iš užsienio nevalgė jautienos ar nevartojo alkoholio, kiti pageidavo, kad į gėrimų meniu būtų įtraukta dietinė „Coca Cola“.

„Beje, tokiuose renginiuose dietinė kokakola yra vienas iš mėgiamiausių gėrimų“, – pastebėjo P. Zapolskas.

Pasak jo, tokiuose renginiuose vengiama maisto, kuris gali ką nors įžeisti, todėl atsisakoma patiekalų ir, pavyzdžiui, kiaulienos.

„Aš tai vadinu politiniu maistu, kad visiems tiktų“, – apie panašių renginiu meniu kalbėjo URM atstovas.

Maitinimą svečiams teikusi bendrovė „Taurakalnis“ NATO susitikimo dalyviams buvo nupirkusi 120 kilogramų braškių, dešimt litrų žemuogių.

„Buvo delegatų, kurie klausė, kas tai per uogos, nes daugelyje šalių tokių uogų jau nebėra“, – sakė URM atstovas.

I. Gelūno / BNS nuotr.

Logistika – tarp Vilniaus, Kauno ir Ukmergės

Dauguma svečių iš užsienio gyveno sostinėje, dalis JAV delegacijos – Kaune, o atstovai iš Pietų Korėjos ir Japonijos įsikūrė tarp Vilniaus ir Ukmergės esančiame poilsio ir pramogų komplekse „Vilnius Grand Resort“.

Pasak departamento vadovo, „Courtyard by Marriott“ viešbutyje gyveno Skandinavijos šalių atstovai, prieš Vyriausybę esančiame „Novotel“ – Centrinės Europos vadovai, viešbutyje „Pacai“ – vokiečiai ir britai, į „Radisson Blu“ atvyko Italijos, Ispanijos, Lenkijos atstovai, čia gyveno ir Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Charles'is Michelis (Šarlis Mišelis).

„Stikliuose“ buvo įsikūręs Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas (Emaniuelis Makronas), o Turkijos vadovas Recepas Tayyipas Erdoganas (Redžepas Tajipas Erdohanas) gyveno „Imperial“ viešbutyje.

Dalis vilniečių prie JAV prezidento Joe Bideno (Džo Baidenas) viešbučio „Kempinski“ ir Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio  viešbučio „Narutis“ būriavosi ir laukė tik jiems pasiekus Lietuvą.

NATO viršūnių susitikimas Vilniuje vyko pirmą kartą.



NAUJAUSI KOMENTARAI

kodėl nebuvo VABZDŽIŲ, SKĖRIŲ ir kito mašalo, s a k o ,

kodėl nebuvo VABZDŽIŲ, SKĖRIŲ ir kito mašalo, s a k o , portretas
jog kai kurių valstybių POLITIKAI g e r i a u mąsto, užvalgę jų.--tai , ko gero , pagrindinė priežastis, dėl ko NATO nepriėmė Ukrainos..

na

na portretas
na, na 120 kg braškių...ar nesuviduriavo nuo tokio kiekio...o mūsų šeima dar jų nevalgė, nes labai brangios...ką čia skaičiuoti tuos kg, kai mokesčių mokėtojai turės atsiskaityti...

jo

jo portretas
ir viskas uz musu pinigus... o naudos nulis...
VISI KOMENTARAI 3

Galerijos

Daugiau straipsnių