Ministrė: priežasčių pratęsti nepaprastąją padėtį yra, situacija nepagerėjusi

Nepaisant sumažėjusio bandymų neteisėtai kirsti Baltarusijos ir Lietuvos sieną skaičiaus, priežasčių pratęsti nepaprastąją padėtį yra, sako vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė.

„Priežastys pratęsti nepaprastąją padėtį yra ir šiandien mes šitą pasiūlymą pateiksime Vyriausybei su tam tikrais pakeitimais, atsižvelgus į tą praktiką ir iškilusius naujus poreikius“, – trečiadienį žurnalistams sakė ministrė.

Jos teigimu, situacija nėra pagerėjusi, kadangi Baltarusijoje esančių migrantų skaičius vis dar nesikeičia, taip pat negerėja ir situacija pasienyje su Lenkija.

„Mes vertiname situaciją kaip nepagerėjusią todėl, kad nuo 7 iki 15 tūkst. migrantų vis dar yra Baltarusijoje ir jie dar nėra grąžinti į savo kilmės šalis. Mes matome situaciją tarp Baltarusijos ir Lenkijos sienos – įtampos tikrai nemažėja“, – teigė A. Bilotaitė.

Taip pat matome ir naujas tendencijas, kurios atskleidžia, kad bandoma koncertiną ar fizinį barjerą pažeisti, ir tame galimai dalyvauja Baltarusijos pareigūnai.

Pasak ministrės, šiuo metu matome ir kitų rizikų, dėl kurių verta pratęsti nepaprastąją padėtį.

„Taip pat matome ir naujas tendencijas, kurios atskleidžia, kad bandoma koncertiną ar fizinį barjerą pažeisti, ir tame galimai dalyvauja Baltarusijos pareigūnai, taip pat mes matome ir antrinės migracijos rizikas“, – kalbėjo vidaus reikalų ministrė.

„Matome, kad bandoma ieškoti naujų būdų organizuojant žmonių kontrabandą, tame yra Baltarusijos, Ukrainos piliečiai, matome ir mūsų nusikalstamo pasaulio susivienijimo bandymų bendradarbiauti su Baltarusijos nusikaltėliais“, –  pridūrė ji.

Siūlo išplėsti į pasienį su Lenkija

Vidaus reikalų ministerija siūlo nepaprastąją padėtį pasienio ruože su Baltarusija ir penki kilometrai į šalies gilumą nuo jo pratęsti iki kitų metų sausio 9 dienos, 24 valandos.

Ministerija taip pat siūlo ir išplėsti teritoriją, kurioje galiotų nepaprastosios padėties ribojimai – norima, kad režimas galiotų ir pasienyje su Lenkija.

„Su Lenkija atsirado sprendimas dėl antrinės migracijos, nes matome jos riziką. Matome nusikalstamo pasaulio bandymus organizuoti, bendradarbiaujant su Baltarusijos nusikaltėliais“, – sakė A. Bilotaitė.

„Mes turime ne vieną tokį atvejį. Mūsų žvalgybos institucijos taip pat indikuoja apie tokias rizikas ir tai yra būdas užtikrinti griežtesnę kontrolę, patikrinimus ir užkirsti kelią antrinei migracijai“, – kalbėjo ji.

Su Lenkija atsirado sprendimas dėl antrinės migracijos, nes matome jos riziką. Matome nusikalstamo pasaulio bandymus organizuoti, bendradarbiaujant su Baltarusijos nusikaltėliais.

Ministrė patikino, kad Lietuvos piliečiai turės galimybę vykti į Lenkiją, tačiau nepaprastosios padėties režimas leis pareigūnams tikrinti įtarimą keliančius automobilius.

Ministerija taip pat siūlo nustatyti asmenų, esančių migrantų stovyklose Lietuvoje, kurie oficialiai nėra įleisti į Lietuvą, judėjimo ribojimą, tai yra uždrausti jiems palikti apgyvendinimo vietas.

Be kita ko, anot ministrės, siūloma užtikrinti galimybę žurnalistams patekti į migrantų apgyvendinimo vietas.

Pagal anksčiau Seimo priimtą nutarimą, padidėjus įtampai dėl neteisėtos migracijos nepaprastoji padėtis įvesta iki gruodžio 9 dienos.

Dėl nepaprastosios padėties prie Lenkijos sienos reikia diskusijos

Krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas sako palaikantis siūlymą pratęsti nepaprastąją padėtį pasienyje su Baltarusija, tačiau ragina diskutuoti dėl tokio režimo įvedimo būtinybės pasienyje su Lenkija.

„Nepaprastosios padėties įvedimo pagrindai visada turi būti aiškūs ir pagrįsti tam tikrais reikalavimais. Jei per Lenkijos ir Lietuvos sieną būtų suaktyvėjęs nelegalų pervežimas, kol kas mes žinome, kad fiksuoti pavieniai atvejai. Ar to pakanka? Svarstysime, žiūrėsime, ką siūlo tarnybos“, – žurnalistams prieš Vyriausybės posėdį trečiadienį sakė ministras.

Vidaus reikalų ministerija (VRM) siūlo dar mėnesiui pratęsti nepaprastąją padėtį pasienyje su Baltarusija dėl migracijos krizės. Be to, siūloma nepaprastosios padėties teritoriją nustatyti ir prie Lietuvos sienos su Lenkija.

Nepaprastosios padėties įvedimo pagrindai visada turi būti aiškūs ir pagrįsti tam tikrais reikalavimais.

Anot projekto, nepaprastoji padėtis dešimties kilometrų nuo sienos ruože ir migrantų apgyvendinimo vietose galiotų iki 2022 metų sausio 9 dienos 24 valandos.

Pagal anksčiau Seimo priimtą nutarimą, padidėjus įtampai dėl neteisėtos migracijos nepaprastoji padėtis įvesta iki gruodžio 9 dienos.

Toks teikimas parengtas svarstyti Vyriausybei.

A. Anušausko teigimu, dėl būtinybės pratęsti nepaprastąją padėtį pasienyje su Baltarusija „nekyla didelių klausimų ir abejonių“.

„Manau, kad dabar ji bus pratęsta, o ar bus sausio mėnesį, priklausys, kaip keisis situacija“, – sakė jis.

VRM taip pat siūlo nustatyti asmenų, esančių stovyklose Lietuvoje, kurie oficialiai nėra įleisti į Lietuvą, judėjimo ribojimą – uždrausti jiems palikti apgyvendinimo vietas.

Taip pat numatoma ir atsisakyti tam tikrų priemonių – nebetaikyti nepaprastosios padėties ribojimų 200 metrų teritorijoje aplink migrantų apgyvendinimo centrus, nes „iki šiol nenustatyta jokių rizikų, dėl kurių reikėtų nepaprastųjų priemonių taikymą tęsti tokioje teritorijoje“.

A. Anušausko teigimu, karių pasitelkimas priklauso nuo VRM poreikių.

„Dabar akivaizdu, kad nereikia karių padėti Migracijos departamentui, jie baigė darbą šią savaitę, nebereikia karių saugoti apgyvendinimo vietų, nes ten jų buvo 14 ir parama iš esmės situacijos nekeitė ir tų pabėgimų skaičius reikšmingai sumažėjęs“, – dėstė ministras.

Kariai Migracijos departamentui talkino teikdami užsieniečiams informaciją apie jų teisinę padėtį šalyje.

Nuo rugpjūčio pradžios, kai pasieniečiai įgijo teisę neįsileisti draudžiamose vietose iš Baltarusijos einančių užsieniečių, jų į Lietuvą nepateko beveik 7,7 tūkst.

Į Lietuvą šiemet pateko daugiau nei 4,2 tūkst. migrantų.

Lietuva ir kitos Vakarų šalys kaltina Minsko režimą migrantų srautų organizavimu ir vadina tai hibridine agresija.NAUJAUSI KOMENTARAI

Klpd.

Klpd. portretas
Pamaitinkit kas nors tą Bilotaitę - negalima jau žiūrėt..kaulai išlindę..Bent jau su pabėgėliais tegul pavalgo jeigu jau taip savo uždarbį taupo:D)
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių