Ministras: per du dešimtmečius Lietuva padarė įspūdingą pažangą Pereiti į pagrindinį turinį

Ministras: per du dešimtmečius Lietuva padarė įspūdingą pažangą

2025-04-09 14:56
BNS inf.

Per du dešimtmečius gyventojai sako tapę saugesni, padaugėjo gerai vertinančiųjų Lietuvos kriminogeninę situaciją, teigiama trečiadienį Vidaus reikalų ministerijos (VRM) paskelbtoje pernai vykdytoje apklausoje.

Ministras: per du dešimtmečius Lietuva padarė įspūdingą pažangą
Ministras: per du dešimtmečius Lietuva padarė įspūdingą pažangą / P. Peleckio / BNS nuotr.

Šis 2024 metų rugsėjo–lapkričio mėnesiais VRM iniciatyva vykdytas reprezentatyvus tyrimas apžvelgia, kaip per 20 metų pasikeitė visuomenės saugumo jausmas, nuostatos ir elgsena bei pasitikėjimas viešojo saugumo institucijomis.

„Per du dešimtmečius Lietuva padarė įspūdingą pažangą – tai rodo ne tik augantis gyventojų pasitikėjimas teisėsaugos institucijomis, bet ir gerėjantis saugumo jausmas gyvenamojoje aplinkoje“, – sakė vidaus reikalų ministras Vladislavas Kondratovičius.

Per pastaruosius du dešimtmečius 40 proc. punktų padaugėjo žmonių, kurie jaučiasi saugūs savo gyvenamojoje aplinkoje: nuo 54 iki 92 procentų. Žmonių, gerai vertinančių kriminogeninę situaciją, padidėjo 51 proc. punktu: nuo 29 iki 80 proc., o asmenų, manančių, kad rizika tapti nusikaltimo auka yra maža, padidėjo 43 proc. punktais: nuo 34 iki 77 procentų.

Mažiau saugūs jaučiasi 65–80 metų amžiaus asmenys, taip pat mažas pajamas gaunantys ir kaimo vietovėse gyvenantys gyventojai.

Anot V. Kondratovičiaus, išaugęs šalies gyventojų saugumo jausmas reiškia, kad „pareigūnai tinkamai vykdo savo pareigą visuomenei, ateidami į pagalbą žmonėms sunkiose ir pavojingose situacijose bei užtikrindami viešąjį saugumą“.

Tyrimas parodė, kad dažniausiai gyventojų įvardijamos grėsmės yra sukčiavimai ir su narkotikų vartojimu bei platinimu susiję nusikaltimai.

Per 20 metų reikšmingai pasikeitė ir žmonių požiūris į atsakomybę už savo ir savo turto saugumą – 94 proc. respondentų teigė, kad ėmėsi tam tikrų veiksmų apsaugoti savo nuosavybę, kai 2006 metais tokių žmonių buvo 63 procentai.

Savo turtą gyventojai saugo bendradarbiaudami su kaimynais, jį apdrausdami ir besirūpindami asmens duomenų apsauga – tai daro 68 proc. apklaustųjų.

Remiantis 2023 metų Eurostato duomenimis, pagal subjektyvų saugumo jausmą Lietuva patenka tarp trijų saugiausių Europos Sąjungos (ES) šalių – geriau situaciją vertina tik Kroatijos ir Lenkijos gyventojai.

Tyrimas taip pat parodė, kad žmonės teigiamai vertina teisėsaugos institucijų veiklą: 2024 metų apklausoje 81 proc. respondentų palankiai įvertino policijos, 90 proc. – ugniagesių gelbėtojų, 86 proc. – Bendrojo pagalbos centro ir 73 proc. – pasieniečių darbą.

Pagal 2024 metų Eurobarometro duomenis pagal pasitikėjimą policija Lietuva yra aštuntoje vietoje tarp ES šalių, nusileisdama tik Skandinavijos šalims, Austrijai, Portugalijai ir Liuksemburgui.

Tyrimo metu respondentų taip pat klausta, ar jie žino, kaip elgtis stichinių ar žmogaus sukeltų nelaimių metu. Per penkerius metus asmenų žinančių, kaip elgtis ekstremalių situacijų metu, padaugėjo keturiais procentiniais punktais – nuo 48 iki 52 procentų, teigia VRM.

Reprezentatyvią gyventojų apklausą VRM ir Policijos departamento iniciatyva atliko bendrovė „Spinter tyrimai“. Jos metu apklausti 3017 visų šalies savivaldybių gyventojai nuo 15 iki 80 metų.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Lietuvis

Iš kokių čia pasakų knygų paskaitė o gal tas ministras apsinešęs
1
-2
Melas

nuo pat pradžios iki galo.
1
-3
Tik

Nereike **** proto
2
-2
Visi komentarai (3)

Daugiau naujienų