Ligonių kasos primena: baigę mokyklą, nepamirškite pasirūpinti sveikatos draudimu

Ligonių kasų specialistai baigiantiems mokslus jaunuoliams primena, kad prasidėjęs naujas gyvenimo etapas atneša ir naujų įsipareigojimų: vienas iš jų – pasirūpinti savo privalomuoju sveikatos draudimu (PSD).

Studijuojančius dieninėse studijų programose draudžia valstybė

Šią vasarą mokslo metus baigsiantiems abiturientams svarbu žinoti, kad jie PSD valstybės lėšomis bus apdrausti iki rugpjūčio 31 dienos. Visi, kurie nuo rugsėjo pradės studijuoti Lietuvos aukštosiose mokyklose pagal nuolatinės studijų formos studijų programas, Lietuvoje bus ir toliau draudžiami PSD valstybės lėšomis.

Jaunuolių, pasirinkusių nuolatines (dienines) studijas Lietuvoje, duomenys yra gaunami iš Studentų registro, tad būsimiems studentams savarankiškai nieko daryti nereikia. Primenama, kad sveikatos draudimo įmokas valstybė moka tik už studijų laikotarpį. Nutraukus studijas ar praradus studento statusą, prievolė mokėti PSD atsiranda jau kitą mėnesį.

Svarbu vykstantiems studijuoti į užsienį

Išvykdami studijuoti į Europos Sąjungos (ES) šalių, Norvegijos, Lichtenšteino, Islandijos ar Šveicarijos aukštąsias mokyklas pagal nuolatinės formos studijų programas, jaunuoliai taip pat yra draudžiami PSD, tad išvažiuojant į minėtas šalis nereikia deklaruoti išvykimo.

Išvykstantieji teritorinėms ligonių kasoms (TLK) turi pateikti mokymo įstaigos išduotą dokumentą (pažymą) ir prašymą dėl PSD laikotarpio patvirtinimo. Tai galima padaryti atvykus į TLK, prisijungus prie elektroninių paslaugų platformos https://e.vlk.lt, pasirinkus E-pristatymą, paštu, per įgaliotą asmenį ar elektroniniu paštu.

Pažymoje turi būti nurodyta studijų vieta, studijų forma, studijų pradžios ir pabaigos datos, būtinos draudimo laikotarpiui apskaičiuoti. ES šalių studentų PSD galioja vienerius mokslo metus, todėl, tęsiant studijas, pažymą ir prašymą reikia pateikti kasmet.

Svarbu žinoti, kad kvietimai studijuoti nėra laikomi studento statusą patvirtinančiu dokumentu ir PSD galiojimo valstybės lėšomis neužtikrina.

Teritorinės ligonių kasos nuotr.

Pasirinkę ištęstinių studijų programą, valstybės lėšomis nėra draudžiami

Visi, kurie ketina rinktis ištęstines ar neakivaizdines aukštųjų mokyklų studijas bei pilnamečiai, kurie nori mokytis pagal suaugusiųjų pradinio, pagrindinio, vidurinio ugdymo programas, PSD valstybės lėšomis nedraudžiami. Šiems jaunuoliams mokymosi metu nepavykus įsidarbinti, reikės savarankiškai pradėti mokėti PSD įmokas.

Verta užsisakyti Europos sveikatos draudimo kortelę

Planuojant studijuoti Europos šalyse, svarbu kartu su savimi turėti Europos sveikatos draudimo kortelę arba sertifikatą. Šie dokumentai patvirtina žmogaus teisę į nemokamą būtinąją medicinos pagalbą staiga susirgus, paūmėjus lėtinei ligai, susižalojus ir pan.

PSD Lietuvoje apdraustiems žmonėms kortelė ir sertifikatas TLK išduodami nemokamai. Juos galima užsakyti prisijungus prie elektroninės paslaugų platformos https://e.vlk.lt arba atvykus į TLK. Užsakyta kortelė taip pat gali būti atsiųsta į paštomatą.NAUJAUSI KOMENTARAI

neteisėtas psd

neteisėtas psd portretas
jei nesinaudoji medicina tai kam turi mokėt psd? Pati valstybė turi įsipareigojimus gydyt savo piliečius (LR Konstitucijoje aiškiai parašyta,,Lietuvoje medicina nemokama") ir jeigu vagiai susigalvojo kaip imt pinigą už tai kas neteisėta, tai čia yra nusikaltimas kurį turi tvarkyt prokuratūra.

Kęstas

Kęstas portretas
Kur mokytis ir dirbti bei gauti gerą sveikatos draudimą? Didžiausia politinė problema rytinėse ES šalyse: "BVP vienam gyventojui čia pasiekė daugiau, nei 70 proc. nuo ES vidurkio." Kainos parduotuvėse susilygino su Vakarų kainomis. Bet vidutinės pajamos (atlyginimai ir pensijos) yra kartais mažesnės, negu Vakaruose [1]. Kažkas pasiima tuos pinigus sau. Reikia profsąjungų ir politikų, pramušančių, kad pajamos rytinėse ES šalyse taptų mažesnės už Vakarų pajamas tik mažiau, nei 30 proc. (Apie mokslą-studijas-ekonomiką)

D.

D. portretas
Žodžiu, jei jau užvėrei mokyklos duris, tai bėgte į Užimtumo tarnybą, kitaip "apaugsi" skolomis, kurias "n" kartų didesnes "išmušinės" antstoliai... Vargo vakarienė...
VISI KOMENTARAI 7

Galerijos

Daugiau straipsnių