- Diena Media, lrt.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Išrinktajai Prezidentei Daliai Grybauskaitei atsistatydinus iš šiuo metu užimamų Europos biudžeto komisarės pareigų, Lietuva iki metų pabaigos galėtų likti be savo atstovo Europos Komisijoje (EK). EK atstovybės Lietuvoje vadovas Kęstutis Sadauskas teigia, kad pagal normalią praktiką atsistatydinusį komisarą iškart pakeičia kitas, tačiau dėl netrukus vyksiančių naujų Europos Parlamento rinkimų teisinės procedūros gali užsitęsti.
Išrinktoji Prezidentė D.Grybauskaitė Europos biudžeto komisarės pareigas žada eiti iki pat savo inauguracijos liepos 12 dieną, o jai atsistatydinus, Lietuva į šį postą turėtų deleguoti kitą savo pilietį.
Pasak K.Sadausko, paprastai tokia teisinė procedūra trunka 3-4 mėnesius, tačiau šiuo metu situacija sudėtingesnė - renkamas naujas Europos Parlamentas (EP), kuris turėtų išklausyti šalies kandidatą, bei baiginėjasi 5 metų EK kadencija.
Nežino, ar išvengs nesklandumų
Pagal galiojančius EK teisės aktus, eurokomisarą skiria Europos Komisijos vadovas, pasitaręs su ją deleguojančios šalies vyriausybe.
Europos Komisijos atstovas Lietuvoje K.Sadauskas aiškina, kad neformaliam derinimui Lietuvos Vyriausybė gali teikti daugiau nei vieną kandidatą. Jis pridūrė, kad teikiant kandidatus, Seimo pritarimas nėra būtinas, nes šaliai Europos Sąjungoje atstovauja Vyriausybė.
Pasak jo, kandidatui į Europos komisarus kvalifikuota balsų dauguma turi pritarti ir Ministrų Taryba. Vėliau kandidatas turi dalyvauti klausymuose įvairiuose Europos Parlamento komitetuose. Po šių klausymų komisaro kandidatūra plenariniame EP posėdyje tvirtinama slaptu balsavimu.
Būtent pastarasis teisinės procedūros žingsnis šiuo metu yra sudėtingiausias, nes netrukus bus renkamas naujas Europos Parlamentas, kuris savo veiklą pradės tik liepos viduryje.
„Klausimas, kokiame parlamente galima padaryti tuos klausymus (kandidatui į komisarus - lrt.lt), jeigu jis nelabai funkcionuoja“, - sakė K.Sadauskas.
Anot jo, įprastomis aplinkybėmis tokia procedūra trunka apie 3-4 mėnesius.
Pasak EK atstovybės Lietuvoje vadovo, naujasis eurokomisaras iš Lietuvos dirbtų iki spalio pabaigos.
Gali likti ir be komisaro
K.Sadauskas sakė, kad paprastai šalis negali likti be savo komisaro, tačiau nesiryžo teigti, kaip bus šiuo konkrečiu atveju: tai priklausys tiek nuo Premjero Andriaus Kubiliaus Vyriausybės, tiek nuo ES Ministrų tarybos.
„Valstybės reikalas, ar ji nori ir kaip nori užpildyti šitą Komisijos nario vietą. Europos Komisijos tikslas - kad ji būtų užpildyta“, - sakė jis.
Anot jo, liepos viduryje darbą pradėsiantis naujasis Europos Parlamentas gali nuspręsti, kad skirti naują komisarą, dirbsiantį tik iki lapkričio mėnesio (tada pasibaigia 5 metų EK kadencija), neapsimoka. Iki šiol apie tokią galimybę Lietuvos atstovai nebuvo kalbėję.
„Atsižvelgiant į tai, kad turime rinkimus, ir tai, kad Komisijai liko nedaug darbuotis, nežinau, ar nebus galvota eiti kitu keliu“, - sakė K.Sadauskas.
„Realiai tokio dalyko neturėtų būti. Įprasta praktika, kad to tarpo nėra, nors išimtine tvarka jis gali būti numatytas - tai turi nuspręsti, dalyvaujant ir Lietuvai, ES Ministrų taryba“, - pridūrė jis.
D.Grybauskaitė tikisi, kad jos portfelis bus perimtas
Išrinktoji Prezidentė D.Grybauskaitė pirmą dieną po rinkimų teigė mananti, kad Lietuvos atstovas sugebėtų bent trumpam perimti jos pareigas. Tam esą pritaręs ir EK pirmininkas Jose Manuelis Barroso.
„Priklauso nuo to, kokį portfelį Lietuva nori išlaikyti. Jeigu norėtų išlaikyti, pavyzdžiui, biudžeto - aš kalbėjau su J.M.Barroso, kuris sakė, kad pasiuntus žmogų, mums pavyktų, ko gero, iki metų pabaigus tą portfelį perimti“, - pirmadienį sakė ji.
D.Grybauskaitė taip pat pridūrė, kad dėl būsimo Europos komisaro portfelio turi derėtis tiek EK vadovai, tiek Lietuvos Vyriausybė.
„Derybos bus tiek su Lietuvos Vyriausybe, tiek su prezidentu J. M. Barossu, ir laikmetį mes pasižiūrėsime, kada yra patogiausia“, - sakė išrinktoji Prezidentė.
Kandidatų į komisaro postą daugėja
Antradienį Liberalų ir centro partijos lyderis Artūras Zuokas žurnalistams patvirtino, kad svarstomi bent trys kandidatai, galintys užimti eurokomisaro postą. Tai buvęs euroderybininkas, parlamentaras Petras Auštrevičius, užsienio reikalų ministras Vygaudas Ušackas, finansų ministras Algirdas Šemeta.
„Mes teigiamai vertiname visas politikos kuluaruose minimas kandidatūras į eurokomisarus - ir Petro Auštrevičiaus, ir Algirdo Šemetos, ir šiuo atveju - Vygaudo Ušacko. Tokios kandidatūros aptarinėjamos, jas diskutuojame“, - antradienį žurnalistams sakė A.Zuokas.
Apie tai, kad neatsisakytų eiti komisarės pareigų, pranešė ir europarlamentarė Laima Andrikienė.
Premjeras A.Kubilius teigė, kad iki liepos 12 d. neskelbs, ką deleguoja į eurokomisarus.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Neramina Lietuvos gimstamumas: kas laukia šalies ekonomikos?
Lietuvos gimstamumo statistika neramina. Per pastaruosius trisdešimt metų naujagimių registruojama bent perpus mažiau, nesiekiame net Europos Sąjungos vidurkio. O kurti šeimą lietuvaičių nepaskatina net dosnios išmokos. ...
-
Seimas svarsto atnaujintą Lietuvos ir Latvijos susitarimą dėl greitosios pagalbos
Seimas po pateikimo pritarė atnaujintam susitarimui dėl greitosios medicinos pagalbos teikimo Lietuvos ir Latvijos pasienio teritorijose. ...
-
Lietuvai – rekomendacijos įkurti LGBT lygybės darbo grupę, skatinti romų įtrauktį8
Europos komisijos prieš rasizmą ir netoleranciją (ECRI) spalį paskelbtoje ataskaitoje, Lietuvos valdžios institucijos raginamos įsteigti nuolatinę LGBT lygybės darbo grupę ir užtikrinti geresnes galimybes romų tautybės žmonėms gauti i&scaro...
-
Grįžta prie klausimo dėl nemokamų pietų visiems pradinukams: kodėl jo reiktų?2
Naujos sudėties parlamentinis Švietimo ir mokslo komitetas svarstys buvusios kadencijos Seimo Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ iniciatyvą nemokamai maitinti visus pradinukus. ...
-
Lietuva Ukrainai perdavė generatorių, šarvuočių dalių, įvairių ginklų
Ukrainą pasiekė elektros generatorių, atsarginių dalių šarvuočiams M113 ir įvairių ginklų bei jų dalių siunta, sekmadienį pranešė Krašto apsaugos ministerija. ...
-
Siūloma didinti baudas azartinių lošimų, alkoholio ir narkotikų vartojimo „taškams“
Mišrios Seimo narių grupės nariai siūlo numatyti administracinę atsakomybę už „taškų“, kur yra vartojamos narkotinės, psichotropinės ar kitos psichiką veikiančios medžiagos, turėjimą. ...
-
Sinoptikai praneša orus, o gyventojai dalijasi: įspūdingas dangus šį rytą
Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba dalijasi šios dienos orų prognoze. ...
-
Pradedama nauja paramos Ukrainai iniciatyva „ApaRatai“
Asociacija „Lygiai“ pradeda naują paramos Ukrainai iniciatyvą „ApaRatai“, kuria siekiama užtikrinti moterims reikalingą medicininę pagalbą. Organizatorių teigimu, už žmonių suaukotas lėšas tikimasi nupirkti ultra...
-
Vilniuje nelieka raitosios policijos: priežastys – dvi4
Dėl mažo efektyvumo ir finansinių priežasčių, Vilniuje planuojama atsisakyti raitosios policijos, sekmadienį pranešė LRT radijas. ...
-
Ministerija parengė standartą ligoninėms: kaip pasiruošti galimoms grėsmėms?
Kilus ekstremaliai situacijai ar krizei šalies ligoninių skubios pagalbos, intensyviosios priežiūros, sterilizavimo, rentgeno ar kiti diagnostikos skyriai, operacinės, vaistinės bei laboratorijos turėtų būti aprūpintos elektros tiekimu mažiaus...