Pasirašytas memorandumas kovoti su rinkėjų papirkinėtojais

  • Teksto dydis:

Ketvirtadienį Seimo rūmuose Vidaus reikalų ministerijos (VRM), Teisingumo ministerijos ir Vyriausiosios rinkimų komisijos vadovai pasirašė memorandumą dėl bendradarbiavimo kovojant su rinkėjų balsų pirkimu.

Pagrindinis bendradarbiavimo tikslas – užtikrinti, kad rinkimai Lietuvoje būtų demokratiški, sąžiningi ir skaidrūs.

Memorandume užsibrėžta gerinti teisinę aplinką, šviesti visuomenę, mokyti kandidatus, partijų atstovus, skatinti visuomenės nepakantumą balsų pirkimui, užsiimti pažeidimų prevencija.

Dokumente pažymima, kad rinkėjų papirkinėjimas daro didelę žalą visuomenei, valstybei, jos demokratinėms vertybėms, valstybės ir savivaldybių institucijoms ir įstaigoms, diskredituoja rinkimus. Teigiama, kad rinkėjų papirkinėjimas didina šešėlinę ekonomiką ir korupcijos, nepotizmo riziką, stabdo valstybės ekonominę pažangą.

„Tai nėra vienadienis dokumentas ir projektas, kalbame ne tik apie artėjančius Seimo rinkimus, bet ir apie visus rinkimus, kurie vyksta Lietuvoje. Kad tai labai aštri problema, rodo ir tokia neigiama statistika. Po 2012 metų Seimo rinkimų ikiteisminio tyrimo institucijos teismams perdavė šešias baudžiamąsias bylas, po savivaldos rinkimų – jau šešiolika. Tai rodo ne tik, kad problema egzistuoja, bet ir tai, kad kova su šiais negerais reiškiniais stiprėja“, – sakė teisingumo ministras Juozas Bernatonis.

Jis pabrėžė, kad balsų pirkimas yra korupcinis nusikaltimas.

Vidaus reikalų ministerija Vyriausybei yra pateikusi Baudžiamojo kodekso pataisas, jog būtų baudžiama už patį siekį daryti įtaką rinkėjui, kad nebereikėtų įrodinėti, jog atlygis paveikė rinkėjo valią.

„Dedame tikrai daug vilčių į tą pataisą. Jos esmė yra, kad nereikės įrodinėti ir skirtingai traktuoti baudžiamojo įstatymo straipsnio, ar reikia įrodyti, kad rinkėjo valia buvo pakeista, ar ne. Visa esmė, kad užteks tiesiog papirkimo faktą užfiksuoti“, – teigė vidaus reikalų ministras Tomas Žilinskas.

VRK pirmininkas Zenonas Vaigauskas atkreipė dėmesį, kad projektu siūloma atsakomybę taikyti ir balsų pirkimo organizatoriams.

„Kaip matome iš papirkimo bylų praktikos, dažnai turime ne pavienį asmenį, kuris eina ir rinkėjų balsus supirkinėja, bet turime organizatorius, kurie turi savo papirkinėtojus, jiems duoda pinigų ir po to paperkami rinkėjai. Išeina pavojingas reiškinys“, – sakė jis.

J. Bernatonis teigė, kad būtina kelti klausimą ne tik dėl balsų pirkėjų atsakomybės, bet ir pardavėjų. Anot jo, reikėtų domėtis, iš kur imami tam skiriami pinigai.

Seimo rinkimai vyks spalio 9 dieną.



NAUJAUSI KOMENTARAI

KOKIOS ŠAKNYS ,TOKIE IR VAISIAI.NĖRA BRANDAUS GRŪDO.

KOKIOS ŠAKNYS ,TOKIE IR VAISIAI.NĖRA BRANDAUS GRŪDO. portretas
Man tai labai liūdna ,kad jūs tokie nežmoniški ir vienašališki.Korupcija klesti visose sferose ir labai aktyviai.Visose institucijose,netgi teisinėse vyksta prekyba poveikiu ir visais kitais įmanomais būdais.Alchogolikui,motinai neturinčiai kuo maitinti vaikų,paliegėliui pensininkui,neleidžiate užsidirbti kelių eurų.Fui,kokie jūs vienašališki ir užgrobę ,išvogę viską net alkano neatjaučiate.Juk visą moralę pražudėte patys,tai kodėl vaižduojate moraliai stabilius.
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

Daugiau straipsnių