- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Pernai vasarą, palyginti su kitais metų mėnesiais, keleivių Vilniaus, Kauno ir Palangos oro uostuose skaičius išaugo 23,6 proc. Tačiau atostogų sezono metu padaugėja ne tik keliautojų, bet ir įvairių nesklandumų, kurie gali gerokai apkartinti išsvajotas atostogas. Portalo „Oro skundas“ įkūrėjas, oro linijų keleivių teisių gynimo ekspertas Balys Rimkus dalijasi naudingais patarimai.
Oro linijų keleivių teisių gynimo ekspertas išskyrė penkis patarimus – vadinamąsias raudonas vėliavėles – keliaujantiems lėktuvais.
Svarbus pasirinkimas
B. Rimkus atkreipia dėmesį, kad pagrindinis oro linijų keleivių teisių gynimą reglamentuojantis teisės aktas – Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 261/2004 – skrendant į ES šalis galioja tik tuomet, jei skrendama su ES registruotomis oro linijomis.
„Tai reiškia, kad, tarkime, grįžtant į Lietuvą lėktuvu iš trečiųjų šalių jų oro linijomis, ES reglamentas ir visa jame numatyta keleivių teisių apsauga negali būti taikoma. Pavyzdžiui, jei skrisite iš Dubajaus į Vilnių su Jungtiniuose Arabų Emyratuose registruotomis oro linijomis („Flydubai“ ar kt.) ir jūsų skrydis bus atšauktas arba vėluos, jums ES keleivių teisių apsauga negalios.
Tai svarbu turėti galvoje, nes tokiu atveju, jei skrydis sutriktų, galimybių gauti kompensaciją nebūtų. Dažnai trečiosios šalys visai neturi jokio keleivių teisių reguliavimo mechanizmo. Net šių metų balandžio pabaigoje įsigaliojęs JAV keleivių apsaugos mechanizmas yra silpnesnis, palyginti su ES. Apskritai ES galiojantis keleivių teisių reguliavimas yra labiausiai išplėtotas ir stipriausias pasaulyje, todėl šiuo požiūriu saugiausia yra skraidyti būtent europietiškomis oro linijomis“, – pažymi B. Rimkus.
Be persėdimų
Dar vienas patarimas, kuris gali praversti kelionės planavimo metu – jei tik yra galimybė, geriau rinkitės tiesioginį skrydį, o ne atskirus ar jungiamuosius skrydžius.
„Mūsų patirtis rodo, kad mažiausiai problemų keliaujant kyla skrendant tiesioginiu skrydžiu. Toliau saugumo skalėje rikiuojasi jungiamieji skrydžiai, bet jei tokios galimybės nėra ir vis dėlto tenka rinktis atskirus ir ne jungiamuosius skrydžius, vienas saugesnių variantų yra taip susiplanuoti kelionę, kad antrasis skrydis būtų tik kitą ar dar kitą dieną. Dalis keleivių renkasi tokį būdą, kai turi daugiau laiko ar skrenda per dar nelankytą miestą. Toks trumpas stabtelėjimas gali tapti visai smagiu kelionės akcentu, o kartu sumažėja ir tikimybė patirti nuostolių, jei skrydžiai vėluotų ar būtų atšaukti. Trijų valandų skirtumas tarp atskirų skrydžių tikrai nėra pakankamas, nors iš pirmo žvilgsnio tai gali atrodyti labai patogu“, – teigia ekspertas.
Ankstyvas skrydis
Oro linijų keleivių teisių gynimo ekspertas B. Rimkus taip pat pataria rinktis kuo ankstyvesnį skrydį. Mat kuo anksčiau vyksta skrydžiai, tuo mažesnė tikimybė, kad jie vėluos ar bus atšaukti.
„Tai reiškia, kad prieš kelionę keltis teks gerokai anksčiau nei įprastai, bet jei jūsų skrydis vis dėlto būtų atšauktas, turėtumėte daugiau galimybių išskristi kitu skrydžiu dar tą pačią dieną“, – pažymi B. Rimkus.
Ankstyvieji skrydžiai labiau rekomenduojami ir dėl to, kad ryte paprastai būna palankesnės orų sąlygos.
Ankstyvieji skrydžiai labiau rekomenduojami ir dėl to, kad ryte paprastai būna palankesnės orų sąlygos – audros ir kiti skrydžiams nepalankūs meteorologiniai reiškiniai įprastai formuojasi jau įdienojus. Be to, ryte įprastai būna pailsėjusios ir lėktuvų įgulos. Lėktuvų pilotai ir kiti įgulos nariai taip pat turi nustatytus savo darbo laiko limitus ir kai dienos eigoje jie pasiekia savo darbo laiko ribą, skrydis gali būti atšauktas ar vėluoti vien dėl to.
Pravers programėlė
Pasak B. Rimkaus, ruošiantis skrydžiui taip pat rekomenduojama parsisiųsti oro linijų, kuriomis skrisite, mobiliąją programėlę.
„Oro linijų programėlėse dažniausiai greičiau atnaujinama informacija apie jūsų skrydį ir ji yra tikslesnė, be to, informacija per programėlę keleivius dažnai pasiekia daug greičiau nei kitais kanalais. Pasitaiko atvejų, kai keleiviai apie atšauktą skrydį per programėlę informuojami greičiau negu lėktuvo įgula“, – pastebi ekspertas.
Jis priduria, kad skirtingų oro uostų apkrovimas ir pajėgumai gali stipriai skirtis, todėl visuomet verta prieš skrydį pasitikrinti ir oro uosto skelbiamą informaciją. Pavyzdžiui, pasitikslinti, kada oro uostas rekomenduoja atvykti keleiviams su rankiniu ir kada – su registruotu bagažu.
„Vis sulaukiame keleivių skundų, kurie atvyksta prie įlaipinimo vartų, kai jie jau būna uždaryti, nors lėktuvas vis dar stovi ant pakilimo tako. Todėl visuomet rekomenduojame ignoruoti lėktuvo pakilimo laiką ir vadovautis vartų atidarymo bei uždarymo terminais“, – pabrėžia ekspertas.
Išsaugokite įrodymus
Jei atsitiktų taip, kad jūsų skrydis vėluotų arba būtų atšauktas, svarbu viską dokumentuoti – išsaugoti ir nufotografuoti visus kvitus, sąskaitas, įlaipinimo korteles, skambučių oro linijoms ekrano nuotraukas ir kt. skrydžio įrodymus. Jei naudojatės skrydžių bendrovių programėlėmis, atminkite, kad jose pateikiama informacija apie pasibaigusius skrydžius kartais pradingsta, todėl taip pat verta pasidaryti ekrano nuotraukas. Pasak B. Rimkaus, visi šie dokumentai pravers kreipiantis dėl kompensacijos.
„Jei skrydžiui sutrikus norite gauti kompensaciją, rekomenduojame nedelsti ir pateikti skundą kuo greičiau. Trumpiausias terminas yra du mėnesiai, kuris yra taikomas, pavyzdžiui, skrydžiams iš Švedijos. Kitose šalyse tokiems skundams senaties terminas gali svyruoti nuo vienų iki dešimt metų. Dažniausias terminas yra treji metai, įskaitant Lietuvą. Tačiau dėl ilgesnio termino keleiviai dažnai tik pralaimi“, – pastebi keleivių teises sutrikus skrydžiams ginančios organizacijos atstovas.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Pasienyje su Baltarusija neteisėtų migrantų nefiksuota
Lietuvos pasienyje su Baltarusija praėjusią parą nebuvo apgręžtas nė vienas neteisėtas migrantas, trečiadienį pranešė Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT). ...
-
Gruodžio 25-oji Lietuvoje ir pasaulyje
Gruodžio 25-oji, trečiadienis, 52 savaitė. ...
-
Gintaras Grušas: viltis padės išgyventi bet kokias negandas1
Šalies tikinčiuosius ir ne tik juos su svarbiausia metų švente sveikina arkivyskupas metropolitas Gintaras Grušas. Jis linki nepamiršti vilties, kuri padės išgyventi bet kokias negandas. ...
-
Baltos Kūčios aplankė dalį Lietuvos: šie regionai gali džiaugtis labiausiai2
Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba skelbia, kad Kūčių rytą rytiniuose šalies pakraščiuose buvo susidariusi sniego danga. ...
-
Kęstutis Kėvalas: visi esame sesės ir broliai12
Kiekvienais metais Caritas valgykla pakviečia sunkiai gyvenančius kauniečius Kūčių pusryčiams. ...
-
Kauno meras atlygino beveik 16 tūkst. eurų žalą už sunaikintas Kačiūniškės dvaro vertybes24
Kauno meras Visvaldas Matijošaitis atlygino 15 tūkst. 886 eurų žalą, kurią jam priteisė teismas Kačiūniškės dvaro byloje. ...
-
Tikisi, kad per šventes pasienyje bus ramu: pareigūnai pasiruošę bet kokiam scenarijui1
Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) vadas Rustamas Liubajevas teigia, kad švenčių dienomis sieną norinčių kirsti migrantų srautai neturėtų išaugti. Visgi, pasak jo, pareigūnai ir toliau dirba sustiprintu režimu ir yra pasirengę ...
-
Per pusantrų metų pakeista daugiau kaip pusšimtis sovietinių gatvių pavadinimų9
Vykdant Desovietizacijos įstatymą, Lietuvoje jau pakeista daugiau kaip pusšimtis sovietinių gatvių pavadinimų. ...
-
Gruodžio 24-oji Lietuvoje ir pasaulyje
Gruodžio 24-oji, antradienis, 52 savaitė. ...
-
Ministerija didina finansavimą Lietuvos šaulių sąjungai7
Krašto apsaugos ministerija ir Lietuvos šaulių sąjunga (LŠS) pirmadienį pasirašė biudžeto lėšų naudojimo sutartį, kuri numato beveik 7 mln. eurų didesnį finansavimą – 20,7 mln. eurų. ...