Internetinė žiniasklaida ragina grąžinti COVID-19 duomenis apie vaikus ir jaunimą

Didžausius šalies naujienų portalus vienijanti Interneto žiniasklaidos asociacija (IŽA) ragina Vyriausybę ir kitas institucijas grąžinti duomenis apie COVID-19 sergančius bei nuo ligos mirusius jaunesnius nei 20 metų asmenis.

IŽA ketvirtadienį kreipėsi į premjerę Ingridą Šimonytę, Vyriausybės kanclerę Giedrę Balčytytę, Lietuvos statistikos departamento vadovę Jūratę Patrauskienę, prašydama kuo greičiau peržiūrėti gruodžio 28 dieną priimtą sprendimą riboti atvirų duomenų teikimą apie jaunuolius.

Statistikos departamentas tuomet pranešė, kad atvirų duomenų rinkiniuose nebeskelbs „jokių papildomų duomenų apie jaunesnius nei 20 metų amžiaus asmenis“, t.y. nenurodys jų lyties, tikslaus amžiaus, gyvenamos savivaldybės, o statistikoje apie skiepus taip pat neliks informacijos apie pasiskiepijimo savivaldybę ir gydymo įstaigą.

Departamento teigimu, tai padaryta siekiant išvengti duomenų naudojimo „sensacingų istorijų apie pavienius atvejus paieškai, detektyviniam tyrinėjimui, potencialių aplinkkelių, galimai palengvinančių netiesioginį asmens identifikavimą, ieškojimui ir išnaudojimui“.

Internetinės žiniasklaidos atstovų nuomone, toks sprendimas riboja žodžio laisvę, visuomenės teisę žinoti ir gali prieštarauti net Lietuvos Konstitucijai.

Kreipimesi teigiama, kad taip užkertamas kelias prognozuoti, apžvelgti, įvertinti tendencijas ir atlikti kokybiškus palyginimus tiek žiniasklaidos atstovams, tiek duomenų analitikams. Tai, asociacijos atstovų nuomone, trukdo objektyviai analizuoti koronaviruso pandemijos valdymą, o „vienašališkai priimtas sprendimas kelia abejonių dėl savo teisėtumo, tikslingumo ir naudingumo visuomenei“.

„Žiniasklaidos bendruomenei nėra svarbu, kur ir kokiose gydymo įstaigose skiepijosi vaikai ar kuriose iš jų fiksuojami mirties atvejai, tačiau svarbu turėti galimybę matyti tendencijas pagal lytį, amžiaus grupes ir šalies regionus. Tokios informacijos žinojimas ir viešinimas, pavyzdžiui, skiepytas ar ne asmuo, prisidėtų prie pasitikėjimo didinimo skiepais ir vakcinacijos procesu“, – sako IŽA pirmininkas Arnas Marcinkus.

Jo teigimu, sprendimas riboti viešai skelbiamus duomenis, kurie aktualūs pandemijos valdymui, yra neteisėtas, neteisingas ir turi būti kuo greičiau peržiūrėtas, atkuriant galimybę atviruose duomenyse matyti ne tik amžiaus grupę, bet ir lytį bei regioną.

Naujienų portalo Lrytas.lt vyriausiojo redaktoriaus ir direktoriaus Tautvydo Mikalajūno teigimu, tokie veiksmai kuria ne tik nepasitikėjimą Lietuvos statistikos departamentu ir pandemijos valdymu šalyje.

„Neabejotinai, tai skatins ir tolimesnį sąmokslo teorijų kūrimą bei plitimą. Visuomenės interesas yra žinoti, tad atviri duomenys turi būti pateikiami neatskleidžiant vaikų tapatybės, kas buvo iki šiol daroma juos skelbiant“, – sako T. Mikalajūnas.

Naujienų portalo tv3.lt vyriausiasis redaktorius Artūras Anužis teigia, kad demokratinėje šalyje negali egzistuoti cenzūra ir kuriami duomenų prieinamumo ribojimo precedentai.

„Taip ribojama žodžio laisvė ir visuomenės teisė žinoti. Žiniasklaidos misija yra padėti visuomenei gauti svarbią informaciją iš valstybės institucijų ir ekspertų. Šiuo atveju to nebelieka, išskyrus mažai reikšmingą informaciją, kuri neleidžia atlikti gilesnių ir platesnių analizių apie pandemijos valdymą“, – sako A. Anužis. 

Pasak asociacijos, teisės ekspertai teigia, kad informacijos ribojimas gali prieštarauti Konstitucijos nuostatoms, jog masinės informacijos cenzūra yra draudžiama, žmogui neturi būti kliudoma ieškoti, gauti ir skleisti informaciją bei idėjas, o tai esant būtinybei ribojama gali būti tik įstatymu.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių