Konstitucija yra solidarumo ir bendrystės ženklas, todėl bet kokie mėginimai ją apeiti ir nepaisyti, iškilus probleminei situacijai – netoleruotini, sako Seimo pirmininkė Irena Degutienė.
„Dabartinė mūsų Konstitucija galioja dvidešimt metų, per tą laiką ji įsitvirtino teisinėje bazėje kaip svarbiausias veiksnys, abejonių atveju leidžiantis padaryti galutines ir neginčijamas išvadas. Per dvidešimt metų Konstitucija ne kartą parodė ir įrodė savo galią, kad ne deklaracijomis, o iš tikrųjų esame teisinė valstybė“, - Tauragėje minint Konstitucijos dieną sakė parlamento vadovė.
Anot jos, ne kartą buvo paliudyta, kad Konstitucija svarbi ne tik kaip dokumentas, suteikiantis pagrindą įstatymų visumai, reglamentuojančiai ūkinį, socialinį, politinį gyvenimą, visus jo aspektus.
„Kartu Konstitucija svarbi kaip solidarumo ir bendrystės ženklas, kaip susitarimas – visuotinis, visa apimantis ir visiems lygiai privalomas. Todėl bet kokie mėginimai Konstituciją apeiti ir nepaisyti, iškilus probleminei situacijai – netoleruotini. Konstitucija negali būti taikomoji ir pritaikomoji. Tai visuomenė prie Konstitucijos turi taikyti savo įstatymus, politiką, teisės ir gyvenimo normas“, - pabrėžė I. Degutienė.
Ji tvirtino matantį problemą, kad daugeliui žmonių Konstitucija iki šiol lieka formaliu „pagrindiniu šalies įstatymu“ ir retorinių tezių rinkiniu, bet ne gyvenimo valstybėje ir visuomenėje pagrindu.„Kartais ir šiandien žmonės nustemba sužinoję, kad Konstitucija gali naudotis savigynai ne vienoje probleminėje situacijoje kaip galingu teisiniu ginklu, o daugelis įstatymais apibrėžtų pareigų yra susietos su teisėmis, kurių gynyba bei apsauga – ir Konstitucijos objektas“, - sakė Seimo vadovė.
Anot jos, prieš du dešimtmečius priimta šalies Konstitucija taip pat yra ir moralinis-vertybinis veiksnys, telkiantis visuomenę, stiprinantis ją, drąsinantis gyventi pagal tiesos ir teisingumo kriterijus.Ketvirtadienį Lietuvoje minima Konstitucijos diena. 1992 metų spalio 25 dieną Lietuvos piliečiai referendume priėmė dabartinę Lietuvos Respublikos Konstituciją.
Konstitucija - tai pagrindinis valstybės įstatymas, turintis aukščiausią teisinę galią, nustatantis šalies politinės, teisinės ir ekonominės sistemos pagrindus.
Naujausi komentarai