Daug kas išbandė sendinimo programėlę – duomenys gali atitekti piktavaliams

Sparčiai išpopuliarėjusi programėlė „FaceApp“, leidžianti vartotojams pasendinti savo atvaizdą, kelia rizikų dėl asmens duomenų naudojimo, perspėja už kibernetinį saugumą atsakingi Lietuvos Vyriausybės atstovai.

Anot krašto apsaugos viceministro Edvino Kerzos, vartotojai turi suprasti, kad atvaizdas yra apdorojamas ne telefone – duomenys yra siunčiami į nutolusią tarnybinę stotį, kur vykdomi pakeitimai ir tada telefone atvaizduojami sendinimo pokyčiai.

Jo teigimu, tai kelia rizikų, kad neteisėtai gali būti panaudojami ir biometriniai duomenys, ir iš socialinių tinklų sukaupta informacija apie vartotojų elgseną.

Viceministras atkreipė dėmesį, kad ši programėlė yra kuriama Rusijoje, o jos kūrėjai prisidėjo ir prie programėlės „Yandex“ kūrimo.

„Jūsų vienas iš svarbiausių biometrinių duomenų – veidas, akys, bruožai – iškeliauja iš už jūsų telefono į nežinomus debesis, kur jie bebūtų. Jeigu jūs naudojate veido atpažinimą išmaniesiems įrenginiams atrakinti, apsaugos sistemose, vadinasi, yra rizikos, kad galite atiduoti šiuos duomenis piktavaliams“, – BNS sakė E. Kerza.

Jeigu jūs naudojate veido atpažinimą išmaniesiems įrenginiams atrakinti, apsaugos sistemose, vadinasi, yra rizikos, kad galite atiduoti šiuos duomenis piktavaliams.

„Šios dienos žiniomis, nėra galimybės patikrinti, kaip tas paslaugos tiekėjas tvarkosi su jūsų duomenimis – ar jis tinkamai juos kaupia, ar jis atitinka duomenų apsaugos reglamento nuostatus, ar neteisėtais būdais perparduoda, prieidamas prie jūsų socialinių tinklų, jūsų elgseną, įpročius, pomėgius, kas automatiškai jiems kuria verslo galimybes, o jums kelia rizikas dėl duomenų apsaugos“, – kalbėjo viceministras.

„Kaip ir prieš tai „Yandex“ atveju, yra suteikiama prieiga prie įvairių vietų telefone. Tai ir socialinės paskyros, žinutės, nuotraukos, vietos nustatymas“, – pridūrė jis.

Nacionalinio kibernetinio saugumo centro (NKSC) direktorius Rytis Rainys teigė, kad kūrėjų pateikiami paaiškinimai yra labai migloti ir netikslūs.

Jis sakė, kad šia aplikacija naudojasi didelis kiekis Lietuvos gyventojų.

„Tvirtai galime užtikrinti pasakyti, kad duomenys tikrai iškeliauja iš įrenginio“, – žurnalistams sakė R. Rainys.

Anot jo, programos kūrėjai nuomojasi virtualius debesis iš „Google“, kur yra saugomi sukaupti duomenys.

Ekspertai žada pateikti daugiau informacijos apie programėlės saugumą kitą savaitę.

Sulaukė kritikos ir Jungtinėse Valstijose

Rusijoje sukurta programėlė „FaceApp“ sulaukė griežtos kritikos ir Jungtinėse Valstijose.

Senato demokratų mažumos lyderis Chuckas Schumeras (Čakas Šumeras) kreipėsi į FTB ir JAV vartotojų teisių agentūrą – Federalinę prekybos komisiją (FTC) – „ištirti grėsmes nacionaliniam saugumui ir privatumui“, susijusias su „FaceApp“, sukurtos vienos Sankt Peterburge įsikūrusios bendrovės.

„FaceApp“ rezidavimas Rusijoje kelia klausimų, kaip ir kada bendrovė suteikia prieigą prie JAV piliečių duomenų trečiosioms šalims, potencialiai įskaitant užsienio vyriausybes“, – sakoma Niujorko valstijai atstovaujančio senatoriaus laiške Federaliniam tyrimų biurui.

„Būtų labai neramu, jeigu jautri asmeninė informacija apie JAV piliečius būtų perduodama priešiškai užsienio valstybei, aktyviai užsiimančiais priešiškais kibernetiniais veiksmais apie Jungtines Valstijas“, – pridūrė jis.

Ch. Schumeras – ne vienintelis susirūpinęs Demokratų partijos narys. Kaip rašo dienraštis „The Washington Post“, partijos Nacionalinis komitetas perspėjo pirminių rinkimų, rengiamų prieš 2020 metų prezidento rinkimus, organizatorius „nedelsiant išsitrinti šią programėlę“.

Šiuo metu ši programėlė yra populiariausia tarp nemokamų programėlių, kurias galima parsisiųsti per platformą „Google Play“. Ji turi daugiau kaip 100 mln. vartotojų ir yra sudominusi kai kurias garsenybes, tokias kaip muzikos superžvaigždė Drake'as (Dreikas) ir NBA čempionas Stephenas Curry (Stefenas Karis).

Ji sulaukė daug dėmesio ir Lietuvoje, o socialiniuose tinkluose ir žiniasklaidoje pastarosiomis dienomis ėmė mirgėti „pasendintų“ šalies politikos ir pramogų pasaulio garsenybių nuotraukos.NAUJAUSI KOMENTARAI

...

... portretas
Ach: "duomenys gali atitekti piktavaliams" - ant kiekvieno kampo tos kameros kybo kurios jūsų 'abrozdėlius' neaišku kam transliuoja, taip kad jūsų 'feisas' niekam jokia paslaptis... baisiau buvo kai pokemonos 'gaudėm'. Na bet - į FB tai PATYS atiduodat VISUS savo asmenimis duomenis ir... o juk ta firma paskui juos PARDAVINĖJA! Na, kas privatu tas privatu (kiba gaila?), bet kai tame FB ima mūsų valstybinės institucijos reikštis tai jau SKANDALAS: pirm, taip MŪSŲ sąskaita tos FB akcijų kaina kyla, o ir - juk VISUS savo valstybės konfidencialius duomenis užsienio žvalgyboms ant lėkštutės padėtus įteikiam.
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių