Apžvalga: svarbiausi trečiadienio įvykiai Lietuvoje ir pasaulyje

BNS pateikia svarbiausių trečiadienio naujienų Lietuvoje ir užsienyje apžvalgą:

Koronaviruso situacija:

* Nustatyti 1402 nauji COVID-19 atvejai, mirė devyni žmonės, apie 2,9 tūkst. žmonių gavo pirmąjį skiepą. Ligoninėse nuo COVID-19 šiuo metu gydomi 992 žmonės.

* Izoliacija po kontakto su sergančiuoju koronavirusu bus trumpinama iki dešimties dienų vietoj dabar esamų 14-os.

* Vyriausybė sutarė kitą savaitę sugrįžti prie svarstymų dėl naujo karantino įvedimo. Ministrų kabinetas sutaria dėl kaukių dėvėjimo griežtinimo, tačiau institucijos analizuos, ar tam reikalinga grąžinti karantiną, ar pakaks palikti ekstremalią situaciją.

* Siekiant vakcinuoti daugiau vyresnio amžiaus gyventojų, pas nepasiskiepijusius žmones bus siunčiamos mobiliosios brigados.

* Vyriausybė nusprendė skirti dar 235,9 tūkst. „Vaxzevria“ vakcinos dozių Taivanui.

Migrantų krizė. Lietuva nuo trečiadienio sudarė galimybę prieglobsčio prašyti šalies ambasadoje Baltarusijoje. Toks prieglobsčio pasiprašymo būdas įvestas siekiant sudaryti sąlygas migrantams tarptautinės apsaugos kreiptis teisėtai, o ne kertant Lietuvos-Baltarusijos sieną.

Pasikėsinimas Ukrainoje. Netoli Kijevo nežinomi užpuolikai apšaudė Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio vyriausiojo padėjėjo Serhijaus Šefiro automobilį ir sužeidė jo vairuotoją. Policija įtaria, kad išpuolis įvykdytas politiniais motyvais, o prezidentas V. Zelenskis pažadėjo „tvirtą atsaką“.

Lengvata emigrantams. Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė pranešė, kad siekiant susigrąžinti į Lietuvą kvalifikuotus emigrantus Vyriausybė svarsto idėją jiems taikyti gyventojų pajamų mokesčio lengvatą.

Traukiniai. Kauno geležinkelio stotyje susitiko iš Lisabonos ir Talino atvykę traukiniai, taip siekiant pažymėti Europos ir Baltijos šalių geležinkelių integraciją nutiesus „Rail Baltica“. Tam įvykus, kelionė geležinkeliu iš Vilniaus į Taliną truktų keturias valandas, sako projekto vystytojai.

Investicija. Neįvardyta Jungtinės Karalystės alternatyvaus turto valdymo įmonė investavo 120 mln. eurų į Lietuvos finansų technologijų bendrovę „SME Finance“. Investicijos leis įmonei didinti paskolų portfelį.

Kaunas 2022. Kaune pristatyta Europos kultūros sostinės metų programa. „Kaunas 2022“ žada pasiūlyti per tūkstantį renginių, svarbiausi iš jų – šiuolaikinio Kauno mito trilogija.

Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja:

* Kreipdamasis į pasaulio šalių lyderius, prezidentas Gitanas Nausėda paragino Jungtines Tautas padėti spręsti neteisėtos migracijos krizę pasienyje su Lietuva. Jis pabrėžė, kad su neteisėtu žmonių gabenimu turi aktyviai kovoti visa tarptautinė bendruomenė.

* JAV prezidentas Joe Bidenas pareiškė, kad pasibaigus karui Afganistane Amerika pradeda „naują nepalenkiamos diplomatijos erą“. Pasak jo, JAV bus pasiruošusios panaudoti jėgą, „jeigu bus būtina“, tačiau tai turi būti paskutinė priemonė. Kalbėdamas apie santykius su Kinija Baltųjų rūmų šeimininkas sakė, kad jo šalis nesiekia „naujo šaltojo karo“.

* Kinijos prezidentas Xi Jinpingas paskelbė, kad Kinija nebefinansuos anglių projektų užsienyje, taip siekdama prisidėti prie klimato kaitos padarinių mažinimo. Jis taip pat pabrėžė, kad Pekinas išlieka ištikimas ilgametei daugiašališkumo politikai, ir tvirtino, jog ginčus tarp šalių reikia spręsti „dialogu ir bendradarbiavimu“.

* Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas įspėjo apie gresiančią „šimtų milijonų“ klimato kaitos pabėgėlių krizę ir tvirtino, kad pasaulis turi rasti būdą, kaip spręsti nuo konfliktų savo šalyse bėgančių migrantų problemą. 

* Naujasis Irano prezidentas Ebrahimas Raisi pirmąkart kreipdamasis į šalių lyderius pareiškė, kad JAV pastangos pasiekti hegemoniją „apgailėtinai žlugo“.

Žemės drebėjimas. Pietryčių Australiją sukrėtė retas regione žemės drebėjimas, įsiūbavęs pastatus, griovęs sienas ir sukėlęs paniką Melburno mieste. Preliminariais duomenimis, žmonės nenukentėjo.

Trumpo ieškinys. Buvęs JAV prezidentas Donaldas Trumpas pateikė 100 mln. eurų ieškinį savo dukterėčiai ir dienraščiui „The New York Times". Eksprezidentas apkaltino juos sąmokslu, siekiant gauti jo mokesčių deklaracijas dienraščio tyrimui apie jo finansus.

PSO vadovas. Vokietija nominavo Pasaulio sveikatos organizacijos vadovą  Tedrosą Adhanomą Ghebreyesusą dar vienai kadencijai. Panašu, kad jis liks vieninteliu kandidatu į šias pareigas, ketvirtadienį baigiantis kandidatūrų kėlimo terminui.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių