Apžvalga: svarbiausi penktadienio įvykiai Lietuvoje ir pasaulyje

BNS pateikia svarbiausių penktadienio naujienų Lietuvoje ir užsienyje apžvalgą.

Išpuoliai Afganistane. Talibano užimto Afganistano sostinėje Kabule ketvirtadienį griaudėjo galingi sprogimai.

* Sprogdinimų aukų skaičius viršijo 100 žmonių. Iš jų 12 buvo JAV kariai, dar 15 sužeista. Per atakas žuvo mažiausiai 95 afganistaniečiai.

* Atsakomybę už išpuolius prisiėmė džihadistų judėjimas „Islamo valstybė“.

* Jungtinių Valstijų prezidentas Joe Bidenas pareiškė, kad sprogdinimų Kabule organizatoriai bus surasti. „Mes neužmiršime. Mes jus medžiosime ir priversime už tai sumokėti“, – pareiškė J. Bidenas.

Koronaviruso situacija:

* Nustatyti 634 nauji koronaviruso atvejai, mirė šeši žmonės. 14 dienų naujų susirgimų skaičius 100 tūkst. gyventojų pakilo iki 284. Ligoninėse gydomi 505 COVID-19 pacientai. Pirmąja doze paskiepyta 7,9 tūkst. žmonių.

* Iki šiol Lietuvoje nuo COVID-19 mirė 24 pilnai pasiskiepiję žmonės, beveik visi turėjo gretutinių ligų ar būklių, didinusių mirties riziką, rodo Statistikos departamento ir ekspertų analizė.

* Vakcinavimo tempai ir toliau lėtėja: pirmąja doze per savaitę pasiskiepijo beveik 15 tūkst. žmonių mažiau nei savaitę prieš tai.

* Vyriausybė sutarė dėl atspausdintų galimybių pasų išdavimo vaistinėse ir kitose vietose, kurios sudarys dėl to sutartis su Registrų centru. Paslauga būtų nemokama, jai užtektų žodinio susitarimo. Paštas žada ją pradėti teikti artimiausiu metu.

Migrantų krizė:

* Per parą į Lietuvą patekti bandė beveik 80 neteisėtų migrantų, nė vienam jų į Lietuvą patekti neleista. Pasieniečių vadas Rustamas Liubajevas sako, kad vis daugiau migrantų siekia neteisėtai patekti į Lietuvą, pastebimos ir didesnės jų grupės.

* Nuspręsta neteisėtus migrantus, šiuo metu gyvenančius palapinėse Rūdninkų poligone, šaltuoju laikotarpiu perkelti į uždarymui ruošiamus Kybartų pataisos namus. Ten turėtų apsigyventi apie 800 žmonių, daugiausia vyrų.

* Lenkų pasieniečiai rugpjūtį užfiksavo 3 059 bandymus neteisėtai patekti į šalies teritoriją iš Baltarusijos.

Atlyginimų augimas. Statistikos departamentas pranešė, kad vidutinis išmokėtas (neto) atlyginimas šalyje antrąjį ketvirtį, lyginant su 2020-ųjų liepos-birželio mėnesiais, išaugo 11,8 proc. iki 994,4 euro.

Parlamentarų palaikymas. Vakarų valstybių parlamentų atstovai išreiškė palaikymą Lietuvai diplomatinėje kovoje su Kinija, pasmerkė šios spaudimą ir kvietė Vilnių išlaikyti dabartinę poziciją agresyvaus Kinijos elgesio atžvilgiu.

Korupcija egzaminuose. Specialiųjų tyrimų tarnyba komisijos narį ir aštuonis užsieniečius įtaria korupcija lietuvių kalbos ir Konstitucijos pagrindų egzaminuose. Manoma, kad už 300 eurų kyšius užsieniečiams buvo sudaromos galimybės neteisėtai išlaikyti nuolatiniam leidimui gyventi reikalingus egzaminus.

Teismo nuosprendis. Vienos teismas pripažino buvusio šalies kraštutinių dešiniųjų lyderio Heinzo-Christiano Strache kaltę korupcijos byloje – jam lygtinai skirta 15-os mėnesių laisvės atėmimo bausmė. Jis yra susijęs su „Ibisageitu“ („Ibizagate“) pramintu politiniu skandalu, dėl kurio 2019 metais žlugo pirmoji Austrijos kanclerio Sebastiano Kurzo vyriausybė.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių