Seimo komitetas nevertins tyrimo dėl K. Bartoševičiaus atitikties Konstitucijai

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas (TTK) ketvirtadienį bendru sutarimu nusprendė nevertinti opozicijos iniciatyvos sudaryti laikinąją Seimo tyrimo komisiją dėl galimai nutekintos informacijos Kristijonui Bartoševičiui pripažino prieštaraujančia Konstitucijai.

„Aš siūlau žaibolaidį tarp visų įtampų“, – sakė tokį variantą komiteto nariams pristatęs TTK vadovas konservatorius Stasys Šedbaras.

Jis pasiūlė patvirtinti protokolinį nutarimą dėl būtinybės nustatyti kriterijus, kuomet Seimo teisininkų išvada svarstoma komitete. Šiam siūlymui pritarta bendru sutarimu. TTK vadovas garantavo, kad tai reiškia, jog pateikti nutarimo projektui dėl komisijos ketvirtadienio posėdyje nebus sudaromos kliūtys.

Seimo opozicinės frakcijos buvo išsakę nuogąstavimus, kad valdantieji nori užkirsti kelią jiems nepalankiam tyrimui, projektą pripažinę prieštaraujančiu Konstitucijai. Jei Seimo TTK būtų pripažinęs projektą prieštaraujančiu Konstitucijai, jam pateikti būtų reikėję ne mažiau kaip 71 balso „už“.

Seimo kanceliarijos Teisės departamento išvadoje sakoma, kad iš projekto formuluočių „kyla abejonės, ar šiuo konkrečiu atveju Seimo laikinoji tyrimo komisija, įgaliota atlikti tokios apimties tyrimą, neatliks ikiteisminio tyrimo subjektų, įgaliotų atlikti konkrečius ikiteisminio tyrimo veiksmus, funkcijų“.

Teisininkai cituoja Baudžiamąjį kodeksą, kad už ikiteisminio tyrimo duomenų atskleidimą yra įtvirtinta baudžiamoji atsakomybė ir gavus tokių duomenų konkretūs ikiteisminio tyrimo subjektai inicijuoja ikiteisminį tyrimą.

Teisininkai cituoja Konstitucinio Teismo nutarimus, kad „Seimas neturi įgaliojimų sudaryti (...) tokių Seimo laikinųjų tyrimo komisijų, kurioms būtų pavedama ištirti dalykus, kuriuos tiriant būtų įsiterpiama į kitų viešąją valdžią vykdančių, taip pat kitų Konstitucijoje ir įstatymuose numatytų valstybės bei savivaldybių institucijų įgaliojimus“.

Šiuo metu mes žinome, kad prokuratūra neatlieka tokio tyrimo, vadinasi, jokio dubliavimo nėra, niekieno kompetencija, grubiai sakant, nepasisavinama.

Opozicinių socialdemokratų atstovas Julius Sabatauskas teigė, jog šiuo metu nėra atliekama tyrimo dėl galimo informacijos nutekinimo, tad Seimo komisija nedubliuotų kitos institucijos darbo ir neįsikištų į jos kompetenciją.

„Šiuo metu mes žinome, kad prokuratūra neatlieka tokio tyrimo, vadinasi, jokio dubliavimo nėra, niekieno kompetencija, grubiai sakant, nepasisavinama“, – pažymėjo J. Sabatauskas.

Seimas ketvirtadienį opozicijos siūlymu susirinko į neeilinę sesiją, per kurią numatyta spręsti dėl iniciatyvos sudaryti laikinąją tyrimo komisiją aiškintis, ar K. Bartoševičiui nebuvo nutekinta informacija apie jo atžvilgiu atliekamą tyrimą dėl galimo vaikų seksualinio prievartavimo ir tvirkinimo.

Parlamentiniu tyrimu siūloma atsakyti į klausimus, kokiomis aplinkybėmis Čilėje komandiruotėje buvęs K. Bartoševičius netikėtai atsisakė mandato, prieš Generalinei prokuratūrai kreipiantis į Seimą dėl jo neliečiamybės.

Komisija turėtų išsiaiškinti, ar „nebuvo sudarytos prielaidos atskleisti duomenis apie K. Bartoševičiaus atžvilgiu pradėtą ikiteisminį tyrimą anksčiau, nei apie šį ikiteisminį tyrimą viešai paskelbė Generalinė prokuratūra“.

47 mažumai priklausančių parlamentarų sušauktos sesijos metu iš pradžių bus išklausyti Seimo pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen ir generalinės prokurorės Nidos Grunskienės atsakymai į klausimus.

Jų prašoma paaiškinti aplinkybes, kuriomis generalinė prokurorė sausio 20 dieną, penktadienį, parlamento vadovei pranešė apie planuojamą kreipimąsi dėl K. Bartoševičiaus neliečiamybės panaikinimo. Tiek Seimo pirmininkė, tiek generalinė prokurorė tvirtina, kad K. Bartoševičiaus pavardė susitikime nebuvo įvardinta.

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūnė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė patvirtino tą penktadienį apie 14 val. paskambinusi K. Bartoševičiui, nes gavo jo žinutę apie sprendimą palikti Seimą, bet teigia apie kolegos atžvilgiu pradėtą tyrimą nežinojusi ir jo perspėti negalėjusi.

Vėliau, tos pačios dienos vakare, komandiruotėje Čilėje buvęs K. Bartoševičius elektroniniu būdu Vyriausiajai rinkimų komisijai pateikė prašymą panaikinti jo mandatą. Opozicijos atstovai kelia versiją, kad K. Bartoševičius informuotas skubiai trauktis iš Seimo, kad jo pavardė tyrime neiškiltų į viešumą.

Sausio 23 dieną, pirmadienį, kai K. Bartoševičius patvirtino žurnalistams atsisakantis mandato, Generalinė prokuratūra paskelbė, jog generalinė prokurorė N. Grunskienė prašo panaikinti K. Bartoševičiaus imunitetą tyrime dėl seksualinio pobūdžio nusikaltimų prieš vaikus.

Prokuratūra K. Bartoševičiui praėjusią savaitę pateikė įtarimus dėl galimo nepilnamečio ir mažamečio asmens seksualinio prievartavimo bei tvirkinimo prieš keturis asmenis, kurie, kaip įtariama, įvykdyti jam esant Seimo nariu.

Eilinė Seimo sesija prasidės kovo 10 dieną.NAUJAUSI KOMENTARAI

Cirkininkas

Cirkininkas portretas
Taip ir nepaaiškėjo, ar K. Bartoševičius atitinka Konstitucijai.
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių