G. Kasparovas: V. Putino diktatūra pralaimėjimo neišgyvens, Rusija po karo keisis

Rusijos žmogaus teisių aktyvistas ir buvęs pasaulio šachmatų čempionas Garis Kasparovas mano, kad po dviejų trijų mėnesių Rusijos visuomenė pradės suvokti, kad karas Ukrainoje yra pralaimimas. Būtent po šio rusų susivokimo, pasak G. Kasparovo, galima tikėtis, kad Rusijoje prasidės dideli masiniai protestai.

„Galbūt aš klystu, bet maždaug 16 tūkst. žmonių yra suimti per pirmąsias dvi karo savaites. Taip, jūs galbūt pasakysite, kad tai labai maži skaičiai lyginant su 144 mln. rusų, bet nepamirškime, kad tai ne demonstracija Vilniuje, Paryžiuje ar Niujorke. Tu išeisi į gatvę, būsi suimtas  ir galimai leisi metus kalėjime“, – žurnalistams Seime po susitikimo su Seimo pirmininkė Viktorija Čmilyte-Nielsen teigė G. Kasparovas.

Nors Rusijos žmogaus teisių aktyvistas pripažįsta, kad prieštaraujančių karui Ukrainoje rusų vis dar yra mažuma, pasak jo, tikrasis karo Ukrainoje palaikymas Rusijos visuomenėje taip pat nėra toks reikšmingas, kaip skelbia režimas. G. Kasparovas mano, kad palaikymas karui Rusijoje šiuo metu gali siekti apie 30 proc., didžioji dalis rusų, pasak jo, laikosi neutralios pozicijos.

Rusijos visuomenei reikia suvokti tai, kad karas parlaimėtas. Ir manau, kad jūs būsite nustebinti Rusijos visuomenės protrūkio.

„Todėl Putinas ir neskelbia visuotinės mobilizacijos, nes jis supranta, kad jei tai tikras karas ir tu pradedi į jį įtraukti žmones, tai gali išbalansuoti pusiausvyrą visuomenėje“, – sakė jis.

G. Kasparovas mano, kad Rusijos visuomenės atsitokėjimui ir susivokimui, kad karas pralaimėtas, reikia dar dviejų trijų mėnesių.

„Aš manyčiau, kad, deja, bet mums reikia šiek tiek daugiau laiko, galbūt dar dviejų trijų mėnesių. Nes dabar Rusijos visuomenei reikia suvokti tai, kad karas parlaimėtas. Ir manau, kad jūs būsite nustebinti Rusijos visuomenės protrūkio“, – sakė G. Kasparovas.

„Nes kiekvienas diktatorius visada savo palikimą stato ant kokių nors mitų. Putinui tai buvo Čečėnijos karas ir Krymas. (...) Žmonės yra linkę toleruoti tam tikrus nepatogumus, sunkumus, jeigu jie supranta, kad jie gaus kažką mainais, net jei tai netikra idėja. Bet dabar, manau, kad jie susidurs su žiauria realybe ir sumokės kainą už nuostolius. Ir dėl to aš manau, kad mes galime sulaukti didelių masinių protestų Rusijoje “, – taip pat pažymėjo jis.

D. Labučio / ELTOS nuotr.

Putino diktatūra to neišgyvens

Rusijos visuomenė dar nesupranta, kad pralaimi karą Ukrainoje, o Vladimiro Putino diktatūra to neišgyvens, todėl būtina padėti Kyjivui pasiekti pergalę, sako G. Kasparovas.

Niujorke šiuo metu gyvenantis šachmatų didmeistris penktadienį karo Ukrainoje padarinius aptarė su kita šachmatų didmeistre – Seimo pirmininke Viktorija Čmilytė-Nielsen.

Po susitikimo G. Kasparovas žurnalistams sakė, kad su V. Čmilyte-Nielsen prisiminė ir „savo šachmatų jaunystę“, nors dabar aptaria kitus žaidimus, kurie, skirtingai nei šachmatai, kai kurių žaidėjų žaidžiami be taisyklių.

„Iš tiesų dabar tarptautinės politikos uždavinys yra priversti tuos, kurie nesilaiko taisyklių, jų laikytis, nes yra tarptautiniai įsipareigojimai, taisyklės, ir tai, kad V. Putinas daugelį metų jų galėjo nebaudžiamas nesilaikyti, atvedė iki situacijos, kurią turime dabar“, – sakė G. Kasparovas.

Jis taip pat pažymėjo, kad, vėlgi skirtingai nei šachmatų partija, Rusijos karas prieš Ukrainą negali baigtis lygiosiomis.

V. Putinas daugelį metų jų galėjo nebaudžiamas nesilaikyti, atvedė iki situacijos, kurią turime dabar.

„Kare nebūna lygiųjų, tai karas, kurį pabaigs arba V. Putino pergalė, kas mažai tikėtina, arba Ukrainos ir mūsų visų pergalė, ir mes svarstome, kokie bus padariniai pasauliui, Rusijai, kai Ukraina pasieks pergalės“, – kalbėjo opozicijos atstovas.

„Rusijos visuomenė dar nesupranta, kad karas jau eina link pralaimėjimo, ir V. Putino diktatūra pralaimėjimo neišgyvens, Ukrainos vėliava Sevastopolyje yra Rusijos išsivadavimo nuo putinizmo pradžia, todėl dabar svarbiausia – padėti Ukrainai laimėti“, – sakė G. Kasparovas.

Jis taip pat pabrėžė, kad sankcijos Rusijai būtų taikomos iki ji atlygins karo nuostolius Ukrainai, o kaltieji už karo nusikaltimus bus teisiami.

„Svarbu, kad vieningas Vakarų frontas nesubyrėtų ir būtų pasiekti tikslai – Ukrainos pergalė, užimtų teritorijų išvadavimas, reparacijų išmokėjimas ir karo nusikaltėlių atvedimas į teismą. Jei šitie tikslai bus pasiekti, permainos Rusijoje neišvengiamos“, – teigė G. Kasparovas.

Opozicijos atstovas prognozavo, kad karas neužtruks ir „situacija turėtų išsispręsti dar šiemet“.

„Jei kažkas ir sako, kad sankcijos neveikia, tam reikia laiko, nes iš tiesų sankcijos dusina Rusijos ekonomiką, ir jokia Rusijos valdžia neišsilaikys, jei  sankcijos bus tęsiamos. Rusija dabar yra šalis, kuri yra iškritusi iš pasaulinių politinių ir ekonominių procesų, ir net artimiausi sąjungininkai, kaimyninės diktatūros, atsitraukė, nes nenori būti šitos pralaiminčios koalicijos dalimi“, – kalbėjo G. Kasparovas.

„V. Putinas yra vienas, ir man atrodo, jog svarbiausia, kad sankcijos būtų išlaikytos iki Ukrainos pergalės, reparacijų išmokėjimo ir karo nusikaltėlių teismo, tai lems neišvengiamą režimo pasikeitimą“, – pažymėjo opozicijos atstovas.

Jei kažkas ir sako, kad sankcijos neveikia, tam reikia laiko, nes iš tiesų sankcijos dusina Rusijos ekonomiką, ir jokia Rusijos valdžia neišsilaikys, jei  sankcijos bus tęsiamos.

Jis taip pat prognozavo, kad Rusija po karo neišsilaikys „savo dabartine apimtimi“ ir kai kurios jos teritorijos atsiskirs, nes karo Ukrainoje pralaimėjimas taps katalizatoriumi jau šiuo metu vykstantiems procesams.

„Manau, kad labai gali būti, jog perspektyvoje Rusijos teritorijos gali likti mažiau. Atsiskirti gali buvusios nacionalinės respublikos arba teritorijos dalys, nes ekonominė situacija Rusijoje prastės labai greitais tempais, ir kaip visada, karinis pralaimėjimas yra katalizatorius visų procesų, kurie po truputį vyksta“, – penktadienį Seime, po susitikimo su Seimo pirmininke Viktorija Čmilyte–Nielsen, teigė G. Kasparovas.

„Šiandien šalis kaip ir tyli, bet manau, kad labai daug žmonių dar nesupranta padarinių masto“, – pridūrė jis.

Seimo pirmininkė V. Čmilytė-Nielsen po susitikimo žurnalistams sakė, kad su G. Kasparovu aptarė, kuo Vakarai galėtų labiau padėti Ukrainai, kad ši greičiau pasiektų pergalę kare.

„G. Kasparovas žinomas kaip labai įžvalgus žmogus ir politikos ekspertas, dar 2015 metais jis parašė knygą „Winter is coming“, „Ateina žiema“, kurioje labai tikslai numatė V. Putino režimo veiksmus. Kalbėjome ir apie tai, kaip jam tai pavyko, kaip jis mato perspektyvas ateityje, ir jis prognozuoja, kad  visgi V. Putino režimas neišsilaikys, todėl jau dabar reikia imtis labai konkrečių veiksmų, palaikant demokratinę opoziciją ir padedant Ukrainai pasiekti pergalę“, – sakė parlamento vadovė.

G. Kasparovas Vilniuje penktadienį dalyvauja „Laisvosios Rusijos forumo“ konferencijoje apie karo Ukrainoje padarinius Rusijai ir Europai.

Šioje konferencijoje taip pat dalyvaus tokie Rusijos opozicijos veikėjai Michailas Chodorkovskis, Dmitrijus Gudkovas, Jevgenijus Kiseliovas, Leonidas Nevzlinas, Ilja Ponomariovas, Konstantinas Egertas.


Šiame straipsnyje: „Laisvosios Rusijos forumas“Rusijademokrataidiskusijakaras Ukrainoje

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių