Prieš pokalbį su R. Žemaitaičiu apkaltos komisija nutarė išklausyti ekspertus

Laikinoji Seimo komisija, tirianti, ar yra pagrindas pradėti apkaltą Seimo nariui Remigijui Žemaitaičiui dėl jo antisemitinių pasisakymų, kitame posėdyje išklausys ekspertus.

„Planuojame jau pradėti medžiagos, kuria remiantis ir buvo sudaryta šita apkaltos komisija bei pateikti kaltinimai, analizę. Kviesime ekspertus, institucijas pateikti savo vertinimus“, – ketvirtadienį po pirmojo posėdžio BNS sakė apkaltos komisijos pirmininkas konservatorius Arūnas Valinskas.

Anot jo, išklausydami įvairių sričių ekspertus komisijos nariai siekia susidaryti kuo platesnį vaizdą.

„Pirmiausia norime išanalizuoti medžiagą, kuria remiasi apkaltos iniciatyva ir gauti bendrą supratimą iš kiek įmanoma įvairesnių kampų – istorinio, žmogaus teisių, teisinio ir taip toliau“, – aiškino parlamentaras.

Į kitą savaitę planuojamą posėdį ketinama kviesti Generalinės prokuratūros atstovus, istorikus, teisininkus. Taip pat žadama išsiųsti užklausas Izraelio ambasadai Lietuvoje ir Lietuvos ambasadai Izraelyje.

Išklausius ekspertus, į komisijos posėdį bus kviečiamas ir Mišriai Seimo narių grupei priklausantis R. Žemaitaitis.

Sprendimas dėl apkaltos komisijos sudarymo Seimas šią savaitę priėmė valdančiųjų balsais, jį taip pat palaikė šeši pavieniai opozicijos politikai.

Visos opozicinės frakcijos atsisakė deleguoti į komisiją savo narius. Tokiu būdu joje dirbs tik valdančiųjų atstovai.

Apkaltos iniciatyvoje teigiama, kad R. Žemaitaičio vieši pasisakymai ir įrašai socialiniuose tinkluose yra antisemitiniai kursto neapykantą.

„Iš Seimo nario R. Žemaitaičio teiginių turinio ir jų sisteminio pakartotinumo darytina išvada, kad šie pasisakymai pasižymi nuolatiniu neapykantos kurstymu, antisemitinių nuostatų skatinimu, priešiškumo kūrimu, kuris yra tiesiogiai nukreiptas prieš vieną tautinę mažumą – žydų tautą bei Izraelio valstybę“, – rašoma dokumente.

Valdančiųjų vertinimu, tokiais sistemingai pasikartojančiais pasisakymais siekiama skatinti smurtą, priešiškumą, pateisinti neapykantą prieš visą žydų tautą ir provokuoti visuomeninę bei tautinę nesantaiką, o tai nesuderinama su Konstitucija ir šalies interesais tarptautinių santykių srityje.

Apkaltos tekste pateikiami tokie R. Žemaitaičio įrašai: „pasirodo be putino dar vieni gyvuliai atsirado pasaulyje – Izraelis“; „mes lietuvių tauta niekada neturi(me) pamiršti žydų ir rusų, kurie labai aktyviai prisidėjo prie mūsų tautos naikinimo!“, „Gal kitą kartą Izraelis numes bombą ant Palestiniečių ligoninės su prierašu susprogdinome, nes bijojome, kad jie mus puls <...> aš jums noriu suteikti šanso mieli Izraelio žydai atsiprašyti palestinos ir ES, už jūsų šlykščius veiksmelius svetimoje šalyje Ir pasikartosiu „Po tokių įvykių, nelieka nuostabos, kodėl gimsta tokie pasakymai: Lipo žydas kopėčiom ir nukrito netyčiom. Imkit, vaikai, pagaliuką ir užmuškit tą žyduką“ ir kiti.

Generalinė prokuratūra yra pradėjusi ikiteisminius tyrimus dėl viešo niekinimo ir neapykantos kurstymo prieš bet kokios tautos, rasės, etninę, religinę ar kitokią žmonių grupę.

R. Žemaitaitis teigia, kad pagrindo jo apkaltai nėra, savo įrašų jis nelaiko antisemitiniais, o visus teiginius esą gali pagrįsti tarptautiniais dokumentais ar istoriniais šaltiniais.

Apkaltos komisija tikisi išvadą Seimui pateikti iki spalio 10 dienos.

Pagal Seimo statutą, išnagrinėjusi visas aplinkybes komisija turi Seimui pateikti siūlymą, ar yra pagrindas pradėti apkaltos procesą, ar nėra.

Jeigu komisija nustatys, kad pagrindas apkaltai yra ir Seimas patvirtins šią išvadą, parlamentarai turės kreiptis į Konstitucinį Teismą, kad šis konstatuotų, ar parlamentaras šiurkščiai pažeidė Konstituciją, ar ne.

Jeigu pažeidimas būtų konstatuotas, nutarimas dėl Seimo nario mandato panaikinimo laikomas priimtu, jei už jį balsavo ne mažiau kaip trys penktadaliai arba ne mažiau kaip 85 Seimo nariai.

Tai antroji apkalta, inicijuota šios kadencijos Seime. Parlamentarai yra kreipęsi į Konstitucinį Teismą, ar Seimo narys Petras Gražulis nesulaužė priesaikos ir nepažeidė Konstitucijos tyčia balsuodamas už kitą Seimo narį.NAUJAUSI KOMENTARAI

Kazimieras

Kazimieras portretas
Lipo žmudas kopėčiom ir nukrito netyčiom. Imkit, vaikai, pagaliuką ir badykit tą žmudukų remygiuką :D Šiaip laikas tą ligonį Remygą Žmudaitį bent mėnesiui į psichiatrinę uždaryti, smegenims pavėdinti.

:(

:( portretas
Kodėl populistai, siekiantys mažaraščių balsų, Lietuvoje visada- antisemitai?

Pil.

Pil. portretas
Nereikia tuo ekspertų būti ,munipuliuoja prisidenge žydų tautos tragedija ,patys tos tautos atstovai.Du kartus iš Lietuvos gavo kažkiek ,šimtatūkstantines išmokas , kurių turėjo reikalauti iš vokiečių tautos,Hitleris naikino žudė ne tik žydų tautybės žmonės, bet ir kitų tautų žmones.Kitos tautos suprato kad karas buvo ir ne ieškojo atlygio.Gėda būtų kabinėtis prie žmogaus dėl nieko , kaip ten bebūtų.O viena ne jauna kaip ten ji prie rusų buvo kažkokio kabineto atstovė,dabar savo tautos patriotė.Nubaus jus dar kartą tas iš aukštybių,už tokius dalykus.
VISI KOMENTARAI 16

Galerijos

Daugiau straipsnių