- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Prezidentas Gitanas Nausėda ir premjerė Ingrida Šimonytė beveik nebesikalba. Apžvalgininkai sako, kad dėl to žalą patiria visa valstybė, praneša LNK.
Beveik nustojo kalbėtis
Tapęs prezidentu, G. Nausėda žadėjo daugiau kalbėjimosi, atvirumo ir kompromisų, nepaisant pažiūrų.
„Čia ir yra tas didysis uždavinys, dėl kurio aš ėjau į politiką. Jeigu po penkerių metų galėsiu pasakyti, kad man tai sekėsi daryti geriau negu kitiems, reiškia, buvo verta eiti“, – sakė tada G. Nausėda.
Pastabų yra kadencijai įpusėjus.
„Ypač jei mes kalbame apie tai, kur yra prezidento prerogatyva, pavyzdžiui, užsienio politikoje to susiderinimo tikrai trūksta. Manau, kad mūsų užsienio politika nuo to kažkiek kenčia“, – kalbėjo KTU dekanas Ainius Lašas.
Pagal ilgametę tradiciją, prezidentai su premjerais kartą per savaitę susitikdavo aptarti valstybės reikalų. Premjerės I. Šimonytės patarėjai pranešė, kad paskutiniai jos ir prezidento pokalbiai vyko rugsėjo 6 d., rugpjūčio 9 d.
„Turime krizes. Tas nesikalbėjimas kenkia ir dėl to, kad žmonės pradeda nepasitikėti politikais, abejoti, dvejoti“, – teigė buvęs premjeras Saulius Skvernelis.
Tu neturi kitokio pasirinkimo, tu nesi privatus žmogus, kuriam patinka ar nepatinka koks nors politinis pareigūnas ar oponentas.
Kai buvo premjeru, S. Skvernelis daugiausia dirbo su prezidente Dalia Grybauskaite. Buvo savaičių, kai ir S. Skvernelio prezidentūroje nelaukė.
„Tas nenoras kalbėti, užsispyrimas, mėginimas apvardžiuoti...“ – apie S. Skvernelį tuomet sakė D. Grybauskaitė.
Bet, anot S. Skvernelio, pavykdavo suprasti, kad tartis turi ne jis su D. Grybauskaite, o du šalies vadovai apie valstybės reikalus.
„Tu neturi kitokio pasirinkimo, tu nesi privatus žmogus, kuriam patinka ar nepatinka koks nors politinis pareigūnas ar oponentas“, – šnekėjo S. Skvernelis.
Nesutarimų vis daugėja
Nesutarimų tarp I. Šimonytės ir G. Nausėdos, atrodo, tik daugėja. Kai premjerė lankėsi Jungtiniuose Arabų Emyratuose, prezidentas pranešė neva vasarą Vyriausybė tyčia neskiepijo žmonių.
„Buvo dirbtinai sulėtinti skiepijimosi tempai, galbūt dėl to, kad nebūtų pasiektas prezidento tikslas 70 proc. iki liepos vidurio“, – šnekėjo G. Nausėda.
Dar anksčiau Prezidentūra su valdančiaisiais nesutarė, kam tenka laurai dėl sprendimo nebeįleisti migrantų iš Baltarusijos. Anot politologo A. Lašo, tai nepadeda siekiant Europos Sąjungos paramos.
„Tas susipriešinimas tikrai nepadėjo, nes viduje mes pykomės, kas atsakingas už migrantų suvaldymą, ar čia sėkmingai daroma, ar nesėkmingai“, – tikino A. Lašas.
Jis, sėdėdamas banke, matė Lietuvą per šiek tiek kitokią prizmę.
Kai nesusikalba šalies vadovai, ar išgirs žmonės jų prašymus būti vieningiems?
„Šiandien susipriešinimo Lietuvoje yra aiškiai per daug“, – pripažino pats G. Nausėda.
„Jeigu mes matome susipriešinimą tarp aukščiausių šalies lyderių, tai visiškai tikėtina matyti, kad ir tarp žmonių yra pakankamai susipriešinimo ir nepasitikėjimo“, – kalbėjo A. Lašas.
G. Nausėda žadėjo remtis prezidento Valdas Adamkaus vakarietiškomis vertybėmis.
„V. Adamkus elgėsi tikrai skirtingai, jis suprato. Tai daugiau ir yra vakarietiška, amerikietiška kultūra, kuri irgi dabar yra prarasta, bet buvo tas auksinis amžius“, – aiškino A. Lašas.
„Politikui negali būti juoda-balta, yra ir kompromisai, nėra amžinų priešų, yra ir konkurentai, ir visi kiti dalykai. Jis, sėdėdamas banke, matė Lietuvą per šiek tiek kitokią prizmę“, – šnekėjo Seimo narys Algirdas Sysas.
Šiltų santykių gali neskatinti ir aplinkybė, kad I. Šimonytė norėjo tapti prezidente, bet pralaimėjo G. Nausėdai.
„Tam tikra buvusių varžovų konkurencija jaučiama nuo pat pradžių“, – manė žurnalistas Tadas Ignatavičius.
G. Nausėda esą ir dabar naudojasi, kad yra reitingų lyderis.
„Nausėda neturi ką prarasti“, – pridūrė T. Ignatavičius.
Anot T. Ignatavičiaus, I. Šimonytei turėtų labiau rūpėti atkurti racionalius santykius su prezidentu: „Suprantu, kad kartais I. Šimonytei sunku suprasti tai, ko nori prezidentas, nes mes daug kas spėliojame, ką jis norėjo pasakyti, ko jis iš tikrųjų nori, bet surasti kalbą būtina, nes tai neišeina į naudą Vyriausybei“.
I. Šimonytės susitikimų su G. Nausėda pradėjo mažėti, kai konservatoriai pradėjo kovą su G. Nausėda, kad į Europos lyderių susitikimus keliautų nebe jis, o I. Šimonytė.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Apsižodžiavęs Seimas pritarė: premjerė ir Seimo pirmininkė laisvalaikiu nebebus saugomos32
Vyriausybės ir Seimo vadovės laisvalaikiu nebebus saugomos, jeigu jų sveikatai ir gyvybei nekils grėsmių. ...
-
Seime ir vėl liejosi įžeidžiančios replikos: baikime šitą seksizmą11
Seimui antradienį priimant Vadovybės apsaugos įstatymo pakeitimus dėl lankstesnės Seimo pirmininkės ir premjerės apsaugos tvarkos, Seime pasipylė nekorektiški komentarai. Seimo pirmininkei Viktorijai Čmilytei-Nielsen teko prašyti opozici...
-
Premjerė: Rusijos priešiška retorika nestebina
Premjerė Ingrida Šimonytė sako, kad po kibernetinės atakos prieš Lietuvos institucijas taisomos spragos, o prieš šį išpuolį buvo stebimas intensyvus sistemų skenavimas, vykdomas išpuolių rengėjų. ...
-
V. Čmilytė-Nielsen: nereiktų siųsti už grotų dėl tų nusižengimų, į kuriuos galima reaguoti kitu būdu11
Už nedidelio kiekio kanapių ir jų produktų turėjimą savo tikslais būtų racionalu taikyti administracinę, o baudžiamąją atsakomybę, sako Seimo pirmininkė. ...
-
Valstybės dotacijas naujoms partijoms siūloma mokėti tik iki kitos Seimo kadencijos
Valstybės dotacijos naujoms rinkimuose nedalyvavusioms partijoms turėtų būti skiriamos iki 2025 metų, siūlo Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas (TTK). ...
-
G. Landsbergis: EK nuolaidos tranzitui į Kaliningradą sukurtų papildomų problemų
Europos Komisijos (EK) nuolaidos sankcijoms dalies prekių tranzitui per Lietuvą tarp Rusijos ir Kaliningrado sukeltų papildomų teisinių problemų, sako užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis. ...
-
Seime bus minima Ukrainos Konstitucijos diena
Antradienį Lietuvos Seimo rūmuose Vilniuje bus paminėta Ukrainos Konstitucijos diena. ...
-
Seimas balsuos dėl mažesnės Seimo pirmininko ir premjero pareigybių apsaugos3
Seimas antradienį balsuos dėl pataisų, kuriomis būtų sumažintas Seimo pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen ir premjerės Ingridos Šimonytės apsaugos lygis. ...
-
G. Nausėda dalyvaus NATO viršūnių susitikime, lyderiai tvirtins sprendimą dėl brigados1
Prezidentas Gitanas Nausėda antradienį išvyksta į NATO viršūnių susitikimą Madride, kur Aljanso lyderiai turėtų patvirtinti įsipareigojimą į brigadą transformuoti šiuo metu šalyje dislokuotą tarptautinį batalioną. ...
-
Seimo NSGK pirmininkas: pirmi ženklai rodo, kad mūsų lūkesčiai Madride bus atliepti10
Pirmi ženklai rodo, kad Lietuvos lūkesčiai turėti NATO brigadą ir stiprinti oro gynybą bus atliepti Aljanso baigiamajame dokumente per viršūnių susitikimą, sako Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas. ...