- Benas Brunalas, Gailė Jaruševičiūtė-Mockuvienė/ELTA
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis pozityviai vertina siūlymą įstatymiškai įpareigoti Lietuvos prezidentą ir ministrą pirmininką gyventi jiems paskirtose rezidencijose. Pasak jo, nesant tokio įpareigojimo, susiduriama su tam tikra neteisybe, nes mokesčių mokėtojams tenka išlaikyti tiek tuščias rezidencijas Turniškėse, tiek apmokėti sąskaitas privačius namus paverčiant tinkamais saugoti valstybės vadovus.
„Valstybė dabar moka du kartus. Būtų gerai, kad apsispręstų, už kurį kartą mes norime mokėti. Arba už privačių namų pavertimą rezidencijomis, kas irgi kainuoja, arba privaloma tvarka (gyventi Turniškėse – ELTA) yra visiems“, – žurnalistams prieš Vyriausybės posėdį sakė G. Landsbergis.
Politikas pažymėjo – jei rezidencijų Turniškėse nebus atsisakyta, šalies vadovai jose ir turėtų gyventi einant pareigas.
„Jei būtų apsispręsta palikti Turniškes, kaip faktą, tada ten reikėtų gyventi“, – sakė jis.
Prezidentūra sukritikavo M. Maldeikio siūlymą dėl Turniškių
Prezidentūra kritikuoja konservatorių frakcijos nario Mato Maldeikio siūlymą įstatymiškai įpareigoti Lietuvos prezidentą ir ministrą pirmininką gyventi jiems paskirtose rezidencijose. Šalies vadovo komunikacijos grupė akcentuoja, kad antradienį šiai iniciatyvai po pateikimo pritaręs Seimas iš esmės pritarė argumentui, kad svarbiausių valstybės pareigūnų saugumas būtų užtikrintas, net ir jų teisės į privataus gyvenimo neliečiamumą sąskaita.
Valstybė dabar moka du kartus. Būtų gerai, kad apsispręstų, už kurį kartą mes norime mokėti.
„Seimas, vakar po pateikimo pritardamas Seimo nario Mato Maldeikio parengtam įstatymo projektui, kuriuo norima įpareigoti Prezidentą ir Ministrą Pirmininką apsigyventi tarnybinėse rezidencijose, iš esmės pritarė argumentui, kad būtina užtikrinti svarbiausių valstybės pareigūnų saugumą, net ir jų teisės į privataus gyvenimo neliečiamumą sąskaita“, – teigiama Prezidento komunikacijos grupės atsakyme Eltai.
„Tuo tarpu pernai, sprendžiant klausimą dėl nuolatinės Ministro Pirmininko ir Seimo Pirmininko apsaugos, ir Seimo narys M. Maldeikis, ir dar 47 Seimo nariai, vakar pritarę jo parengtam projektui, balsavo už įstatymą, kuriuo, argumentuojant saugomų asmenų teise į privataus gyvenimo neliečiamumą, buvo atsisakyta jų 24 valandas per parą trunkančios apsaugos“, – primenama komentare.
Prezidentūra taip pat kelia klausimą, kokios yra tikrosios šio M. Maldeikio iniciatyvos priežastys.
„Šių visiškai priešingų iniciatyvų akivaizdoje kyla klausimas – kokios tikrosios priežastys minėtus Seimo narius skatino parengti šį įstatymo projektą ir jam pritarti? Ne veltui ir Seimo Pirmininkė dėl šio įstatymo projekto priminė vadovėlinę tiesą, kad konkrečiam asmeniui ir konkrečiai situacijai projektuojama norma negali būti vadinama įstatymu“, – iniciatyvą kritikuoja Prezidentūra.
Prezidento komunikacijos grupės atsakyme taip pat pabrėžiama, kad dabartinė tvarka, leidžianti tiek ministrui pirmininkui, tiek ir prezidentui apsispręsti, ar kraustytis į jiems numatytas rezidencijas Turniškėse, yra pagrįsta ir subalansuota.
Šių visiškai priešingų iniciatyvų akivaizdoje kyla klausimas – kokios tikrosios priežastys minėtus Seimo narius skatino parengti šį įstatymo projektą ir jam pritarti?
„Dabartinis teisinis reguliavimas, leidžiantis Prezidentui ir Ministrui Pirmininkui spręsti ar likti savo gyvenamojoje vietoje ar keltis į valstybės suteikiamas patalpas, yra pagrįstas, subalansuotas ir leidžia suderinti tiek valstybės, tiek Prezidento ir Ministro Pirmininko pareigas einančių asmenų interesus“, – pabrėžia Prezidentūra.
ELTA primena, kad Seimas antradienį po pateikimo pritarė M. Maldeikio siūlymui įstatymiškai įpareigoti Lietuvos prezidentą ir ministrą pirmininką gyventi Turniškėse jiems paskirtose rezidencijose.
Įstatymo projekto įsigaliojimas yra numatytas nuo tada, kai po 2024 metų prezidento ir Seimo rinkimų būtų paskirtas naujasis šalies vadovas bei ministras pirmininkas.
Premjerė Ingrida Šimonytė 2021 metų pradžioje persikėlė gyventi į ministrui pirmininkui paskirtą rezidenciją Turniškėse, tačiau dabartinis prezidentas G. Nausėda tai padaryti atsisakė. Prezidentūros teigimu, toks sprendimas buvo priimtas, atsižvelgiant į Turniškių rezidencijos būklę analizavusių ir galimus jos atnaujinimo scenarijus parengusių ekspertų išvadas.
Šiuo metu Prezidentūros kanceliarija valdo 3 pastatus Turniškėse patikėjimo teise ir žemės sklypus panaudos pagrindais. Pagrindinis prezidento rezidencijos pastatas yra statytas 1940 metais. Atkūrus Lietuvos nepriklausomybę bei atlikus pastato rekonstrukciją, rezidencijoje gyveno prezidentai Valdas Adamkus ir Rolandas Paksas, vėliau – prezidentė Dalia Grybauskaitė.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Šakalienė: reikia ieškoti naujų galimybių pritraukiant JAV investicijas gynybos srityje7
Krašto apsaugos ministrė Dovilė Šakalienė sako, kad reikia ieškoti naujų galimybių pritraukiant Jungtinių Amerikos Valstijų investicijas į Lietuvą, ypač – gynybos srityje. ...
-
Skvernelis siūlo Sausio 13-ąją paskelbti valstybės švente10
Seimo pirmininkas Saulius Skvernelis siūlo Sausio 13-ąją paskelbti valstybės švente. ...
-
Panevėžio mero posto ketina siekti šeši kandidatai, Jonavos ir Joniškio – po keturis
Dėl Panevėžio miesto mero posto kovą nori varžytis šeši politikai, dėl Jonavos ir Joniškio rajono merų – po keturis, penktadienį pranešė Vyriausioji rinkimų komisija (VRK). ...
-
Finansų ministras po viceministro pasisakymų: tai – vienintelis komentaras2
Finansų ministras Rimantas Šadžius sako neabejojantis viceministro Valentino Gavrilovo lojalumu Lietuvos valstybei, todėl jis gali tęsti darbą. ...
-
Dėl finansų viceministro – pikta reakcija iš Prezidentūros11
Finansų viceministro Valentino Gavrilovo teiginius, kad jis ir toliau švęs gegužės 9-ąją kaip pergalės Antrajame pasauliniame kare dieną Prezidentūra vadina nesuprantamais. ...
-
Budrys: Lietuvai reikalinga Pekine veikianti ambasada8
Užsienio reikalų ministras Kęstutis Budrys sako, jog Lietuvai reikalinga Kinijoje veikianti šalies ambasada. ...
-
Žemaitaitis teisme: sužinojome skandalingą faktą57
Seimo nario, partijos „Nemuno aušra“ pirmininko Remigijaus Žemaitaičio byloje dėl neapykantos kurstymo prieš žydus liudijusi istorikė Nijolė Maslauskienė sakė, kad nėra duomenų teigti, jog žydai labiausiai prisidėjo prie s...
-
Kremlius puolė reaguoti į Nausėdos žodžius apie Kaliningradą50
Prezidentui Gitanui Nausėdai pareiškus, kad „Karaliaučius niekada netaps Kaliningradu“, Maskva tokią Lietuvos vadovo poziciją vadina „teritorinėmis pretenzijomis“. ...
-
Tik pradėjusio dirbti ministro sprendimas – jau ant Seimo komisijos stalo5
Žiniasklaidoje pasklidus informacijai, kad aplinkos ministras Povilas Poderskis pradėjęs darbą atšaukė naujai suformuotą buvusios savo darbovietės valdybą, šį klausimą nusprendė nagrinėti Seimo Antikorupcijos komisija, praneša ...
-
Šimonytė neutralumo nesilaikė: parėmė vieną iš kandidatų į TS-LKD pirmininkus13
Buvusi premjerė Ingrida Šimonytė Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos pirmininko rinkimuose rems buvusią švietimo ministrę Radvilę Morkūnaitę-Mikulėnienę. ...