- Benas Brunalas, Paulina Levickytė, ELTA
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Mišriai Seimo narių grupei priklausančiam buvusiam Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkui Vytautui Bakui trečiadienį paskelbus apie galimą neteisėtą informacijos rinkimą vienoje iš nacionalinį saugumą užtikrinančių institucijų, dabartinis komiteto pirmininkas Dainius Gaižauskas šaukia neeilinį posėdį.
Antradienį surengti planuojamame uždarame NSGK posėdyje, teigia D. Gaižauskas, bus išklausyti Generalinės prokuratūros bei Specialiųjų tyrimų tarnybos vadovai.
Būgštavimai kelia abejonių
NSGK pirmininko teigimu, V. Bako pareikšti būgštavimai dėl esą vykusio neteisėto kišimosi į rinkimų procesus ir neteisėto informacijos rinkimo bei jos naudojimo ne tik kelia abejonių, tačiau jau dabar padarė didelę žalą Lietuvos valstybei.
D. Gaižauskas pabrėžia, kad V. Bako pareiškimas, jog 2019 metų pradžioje jam dar einant NSGK vadovo pareigas gauta informacija, jog vienoje iš nacionalinį saugumą užtikrinančių vykdomųjų institucijų neteisėtai renkama informacija apie asmenis bei daromas galimai neteisėtas poveikis šalies vidaus politiniams procesams, kelia didelį susirūpinimą.
„Jo teiginiai ne tai kad bauginantys, tačiau kelia didelį susirūpinimą. Dėl to mes turime šaukti komitetą“, – Eltai sakė D. Gaižauskas.
Tačiau NSGK pirmininkas kur kas didesnį susirūpinimą rodė ne dėl V. Bako įvardintų grėsmių, tačiau tam, kodėl šis apie turimą informaciją prakalbo praėjus nemažai laiko. Parlamentaro teigimu, būtent tai NSGK turės įvertinti.
„Reikia išsiaiškinti, kodėl buvo nuslėpta informacija, kodėl NSGK apie tai nežinojo. Dėl tų pačių aplinkybių V. Bakas bus apklausiamas ir I. Rozovos tyrime“, – teigė D. Gaižauskas, akcentuodamas, kad tai jau nebe pirmas atvejis, kai V. Bakas dėl to turės aiškintis komitetui.
„Tai jau antras atvejis, Seimo nariai turi susipažinti su informacija, todėl sunku suprasti, kodėl po metų ar pusantrų ši informacija pateikiama“, – pridūrė jis.
Dabar mestas labai didelis nepasitikėjimo šešėlis ant visų žvalgybą ir nacionalinį saugumą užtikrinančių tarnybų.
D. Gaižauskas taip pat akcentavo manąs, kad V. Bakas savo pareiškimu padarė didelę žalą Lietuvos žvalgybai bei Lietuvos įvaizdžiui tiek žvelgiant iš NATO partnerių, tiek geopolitinių konkurentų – Rusijos ir Baltarusijos perspektyvos.
„Dabar mestas labai didelis nepasitikėjimo šešėlis ant visų žvalgybą ir nacionalinį saugumą užtikrinančių tarnybų. Ką galvoja NATO partneriai apie mus, ką galvoja rusai ir baltarusiai? Man regis, Vytautas Bakas užsižaidė, gal jis tiesiog prisiskaitęs informacijos dabar bando viską prilyginti situacijai, kai buvo kišamasi į JAV rinkimus. Tai ką, pas mus tarnybos dabar kaip troliai dirba? Man atrodo, kad žmogus nežino ką daro“, – apibendrino V. Gaižauskas.
ELTA primena, kad buvęs Seimo NSGK pirmininkas V. Bakas trečiadienį kreipėsi į Seimo valdybą dėl galimai vykusio neteisėto kišimosi į rinkimų procesus, neteisėto informacijos rinkimo ir jos naudojimo.
Buvęs NSGK pirmininkas valdybą informavo, kad vienoje iš nacionalinių saugumą užtikrinančių vykdomųjų institucijų buvo renkama informacija apie žmones be įstatyme numatytų pagrindų bei daromas „galimai neteisėtas poveikis šalies vidaus politiniams procesams“.
Visgi rašte neatskleidžiama, kuri nacionalinį saugumą užtikrinanti institucija turima omenyje.
V. Bakas tvirtina, kad dėl galimai padarytos nusikalstamos veiklos kreipėsi į Generalinę prokuratūrą ir Specialiųjų tyrimų tarnybą (STT), tačiau šių metų sausio 29 dieną jis iš minėtų institucijų gavo atsakymą, kad ikiteisminis tyrimas nėra pradėtas.
P. Urbšiui kilo aibė klausimų
V. Bako paskelbta žinia apie galimą neteisėtą informacijos rinkimą vienoje iš nacionalinį saugumą užtikrinančių institucijų kelia daug įtarimų, tvirtina šiuo metu Mišrioje Seimo narių grupėje dirbantis Povilas Urbšys. Pasak jo, V. Bakas neatskleisdamas daugiau informacijos, leidžia kitiems Seimo nariams kelti įtarimus, esą jis tokiomis žiniomis tik nori atkreipti žiniasklaidos dėmesį prieš artėjančius Seimo rinkimus.
V. Bakas trečiadienį Seimo valdybai teigė, kad 2019 metų pradžioje jam einant Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininko pareigas gavo informacijos dėl galimai vykusio neteisėto kišimosi į rinkimų procesus, neteisėto informacijos rinkimo ir jos naudojimo. P. Urbšys klausia, kodėl V. Bakas apie turimą informaciją prakalbo praėjus nemažai laiko, o ne tik gavus informaciją?
Kodėl jis būdamas komiteto pirmininku disponavo informacija, kuri jo manymu, yra labai svarbi, į kurios vertinimą netgi Seimas turi būti įtrauktas. Kodėl jis nereagavo tuo metu?
„Kodėl jis būdamas komiteto pirmininku disponavo informacija, kuri jo manymu, yra labai svarbi, į kurios vertinimą netgi Seimas turi būti įtrauktas. Kodėl jis nereagavo tuo metu? Todėl jis tik sudaro prielaidas oponentams kalbėti, kad ta informacija, kuria jis disponuoja dabar, nėra tikra. O jos tikslas – auginti politinį dėmesį. Turėkime omenyje, kad šie metai yra rinkiminiai ir bet kokie politikų veiksmai bus vertinami per rinkimų prizmę. Tad toks veiksmas, kuomet pateikiama neva skandalinga informacija, tačiau ji pati nėra atskleidžiama... V. Bakas tokiu savo elgesiu pats sumenkina tos informacijos svarbumą, reikšmingumą“, – Eltai sakė P. Urbšys.
Atrodo neįtikinamai
P. Urbšys teigia, kad neįtikinamai atrodo ir V. Bako teiginys, kad jis nesuteikia daugiau informacijos, norėdamas apsaugoti savo šaltinį.
„V. Bakas motyvuoja tuo, kad jis negali daugiau kalbėti, nes nori apsaugoti šaltinį. Iš savo patirties, kuomet nemažai teko dirbti su šaltiniais, tai išsaugoti šaltinio anonimiškumą tokiame tyrime tikrai nepavyks. Jeigu pasitvirtina, kad kažkokia teisėsaugos struktūra neteisėtai rinko duomenis apie asmenis ir dar bandė įtakoti rinkimų procesus... juk tai skandalas. Čia bet kokiu atveju, jei yra toks apskritai žmogus, suteikęs tokią vertingą informaciją, jis bus išviešintas. Tik ateityje tokiam žmogui gali būti taikoma asmens apsauga. Bet čia trūksta logikos. Jei Seimo valdybai nesakoma daugiau informacijos, nes norima apsaugoti asmenį, tai kodėl prieš tai buvo kreiptasi į prokuratūrą? Jau pareiškime prokuratūrai turėjo būti nurodomos labai konkrečios aplinkybės apie daromas nusikalstamas veikas. Prokuratūra nei vieno pareiškimo nenagrinės, jei bus nurodomos aptakios aplinkybės galimo nusikaltimo“, – sakė P. Urbšys.
Pasak Seimo nario, jei Generalinė prokuratūra bei Specialiųjų tyrimų tarnyba atsisakė pradėti ikiteisminį tyrimą, V. Bakas dar prieš kreipdamasis į Seimo vadybą galėjo kreiptis ir į teismą.
„Jeigu nepradedamas pagal asmens pareiškimą ikiteisminis tyrimas, tai asmuo gali kreiptis į teismą. Teismas gali įpareigoti prokuratūrą, STT ikiteisminį tyrimą atlikti. Teisiškai galima buvo siekti rezultatų“, – teigė P. Urbšys.
Parlamentaras taip pat klausia, jei V. Bakas yra NSGK narys, kodėl pirmiausia jiems nepateikė informacijos, o kreipėsi iš karto į Seimo valdybą.
„Pagal praktiką, jei Valdyba sutiks ir nuspręs Seimui pateikti projektą dėl komisijos sudarymo, Seimas tikriausiai tyrimą pavestų NSGK. Tai jei jis pats yra komiteto narys, tai kodėl V. Bakas komitete nepateikė uždarame posėdyje informacijos ir nebandė per komitetą inicijuoti tyrimo, – klausė P. Urbšys.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
K. Budriui rengiantis dirbti URM, Prezidentūroje – nauji patarėjai nacionaliniam saugumui
Prezidento Gitano Nausėdos vyriausiajam patarėjui nacionalinio saugumo klausimais Kęstučiui Budriui ruošiantis naujoms užsienio reikalų ministro pareigoms, šalies vadovo komandoje jau dirba du nauji šios srities patarėjai. ...
-
L. Kasčiūnas apie lėktuvo avariją: jokių ženklų, kad tai gali būti sabotažo aktas1
Laikinasis krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas tikina, kad pirminė analizė rodo, jog DHL lėktuvo avarija nebuvo nulemta sabotažo akto. Pasak jo, tokią preliminarią išvadą leidžią daryti pirminė analizė ir pokalbiai su i&scar...
-
G. Jeglinskas: VSD finansavimo augimo trajektorija turėtų būti panaši į krašto apsaugos2
Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Giedrimas Jeglinskas sako, kad žvalgybos agentūrų veiklai skiriamas finansavimo augimas turėtų būti panašus į krašto apsaugos sistemos. ...
-
F. Jansonas: prezidentui pateikta G. Bartkaus kandidatūra į teisingumo ministrus3
Advokatas Gintautas Bartkus prezidentui pateiktas kaip kandidatas į teisingumo ministrus, sako šalies vadovo patarėjas Frederikas Jansonas. ...
-
I. Šimonytė: aš galiu sustoti ir pasakyti, kad vis dėlto nemažai pavyko padaryti (interviu)7
Nors į Seimo rinkimus kadenciją baigiančios premjerės vedami konservatoriai nepakartojo 2020 m. sėkmės ir liko dirbti opozicijoje, laikinoji ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė nemano, jog Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokr...
-
„Aušriečiai“ prieštaraus, kad partnerystės klausimas būtų įtrauktas į Vyriausybės programą16
Valdančiajai koalicijai priklausančios partijos „Nemuno aušra“ vadovas Remigijus Žemaitaitis prieštarauja, kad į Vyriausybės programą būtų įtrauktas civilinės partnerystės klausimas. ...
-
R. Žemaitaitis: Seimo komitetas audituos energetiką, gynybos įsigijimus, LRT finansavimą9
Seimo Audito komitetas šioje kadencijoje aiškinsis energetikos, gynybos įsigijimų ir Lietuvos radijo ir televizijos finansavimo klausimus, sako valdančiosios partijos „Nemuno aušros“ lyderis Remigijus Žemaitaitis. ...
-
D. Kreivys iš naujojo ministro tikisi darbų tęstinumo8
Darbą baigiantis energetikos ministras Dainius Kreivys viliasi, kad sekantis Energetikos ministerijos vadovas toliau tęs vykdytus darbus, įgyvendins pradėtus projektus. ...
-
G. Nausėda susitiks su kandidatu į ekonomikos ir inovacijų ministrus L. Savicku
Prezidentas Gitanas Nausėda trečiadienį susitinka valdančiosios koalicijos narės Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ kandidatu į ekonomikos ir inovacijų ministrus Luku Savicku. ...
-
Vyriausybėje – siūlymas neskelbti viešojo konkurso įsigyjant vikšrines kovos mašinas5
Vyriausybė trečiadienį spręs, ar leisti neskelbti viešojo pirkimo konkurso, kai įsigyjamos vikšrinės kovos mašinos. ...