- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Vykstant karui Ukrainoje, Rusijos piliečiai perka nekilnojamąjį turtą Lietuvoje. Norima priimti įstatymą, kuris leistų kontroliuoti oligarchų keliamas grėsmes, pasakojama LNK reportaže.
„Pradėkime nuo to, kad mes, kaip valstybė, turime turėti instrumentus, kurie ribotų galimybes, esant tam tikriems rizikos kriterijams.
Tada galėtume valdyti rizikas. Kitaip tariant, pagal mūsų įstatymus ir Europos reguliavimą galim tik neįleisti vieno ar kito asmens į Lietuvą. Galime formuoti nepageidaujamų Rusijos ir Baltarusijos piliečių sąrašą ir nieko daugiau.
Jei mes matome didelę koncentraciją nekilnojamojo turto Rusijos piliečio rankose, norime turėti instrumentą, kaip valdyti rizikas. Tokio dalyko dabar neturime“, – teigė Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Laurynas Kasčiūnas.
Visas reportažas – LNK vaizdo įraše:
– Pasakykite, kokios yra rizikos?
– Pirmiausia tai, kad mes, kaip Seimas, esame pripažinę Rusiją teroristine valstybe. Jei pasakome a, turime pasakyti b ir c, kokios iš to pasekmės. Pasekmės to, kad šitas karas, kurį kariauja Rusija prieš Ukrainą, nėra tik Vladimiro Putino karas, tai visos Rusijos karas. Tai liečia ir piliečius. Sprendimai neišduoti vizų, kontroliuoti jų galimybes gauti gyventojo statusą, įsigyti nuosavybę, atlikti kitokius sandorius. Mano požiūriu valstybė turi turėti tokius instrumentus. Dėl to parėmiau Lietuvos Respublikos Vidaus reikalų ministerijos siūlymą nepaprastosios padėties atveju galimybę taikytis tokius instrumentus.
Tai rodo, kad Europos reguliacijas reikia keisti, nes šiai situacijai tai neadekvatu.
Tarkime, jei koncentracija įsigijimo nuosavybės bus tokia, kad kyla klausimų dėl nacionalinio saugumo, turėtume galimybę kontroliuoti tokius sandorius.
Kalba ne tik apie turtą, kalbama ir apie nuolatinio gyventojo statusą, prašymai dėl dvigubos pilietybės ir panašiai. Ar valstybė taikys šiuos instrumentus, tai jau kitas klausimas.
– Į Lietuvą jau atvyko keliasdešimt tūkst. baltarusių, dalis jų bėgo nuo Aliaksandro Lukašenkos režimo. Jie taip pat perka nekilnojamąjį turtą Vilniuje. Ar šis siūlymas liestų tokius žmones?
– Ne, tai galiotų tik naujiems sandoriams, jokios abejonės. Visi, kurie bėgo nuo režimo, jau yra pabėgę, kurie nuoširdžiai tą darė. Tai žmonės, kurie yra opozicijoje, žmogaus teisių gynėjai.
Nuosavybės skaičius, kuris didėja Rusijos Federacijos ir Baltarusijos Respublikos žmonių rankose, dalinai susijęs su žmonėmis, kurie bėga nuo režimo. Mes tai matome ir vertiname. Kai įvedame galimybę pritaikyti ribojimus, dar nereiškia, kad juos taikysime. Tai reiškia, kad matydami situaciją, galėsime juos taikyti.
Jei dabar nuosavybės koncentracija, remiantis žvalgybos duomenimis, per didelė ir mes negalime kontroliuoti tų procesų, tokia situacija nėra gera. Pagal visus kriterijus vertinsim, ar nuosavybės koncentracija Rusijos Federacijos piliečio rankose jau tokia didelė, kad ribojimus reikia įvesti.
– Bet Rusijos piliečiai nelygūs kitiems Rusijos piliečiams. Ar nemanot, kad turėdami tokį įrankį politikų rankose, jūs rūšiuosit žmones?
– Ne, nemanau. Atsimenate, kovo pradžioje daug kalbėta apie Rusijos oligarchų įšaldytą turtą. Jie įtraukti į sankcijas ir planuota turtą konfiskuoti, parduoti, o pinigus perduoti Ukrainai.
Nė viena jachta, nei vienas prabangus namas Europoje iš Rusijos oligarchų nėra atimtas, neparduotas ir nekonfiskuotas, tie pinigai neperduoti Ukrainai.
Tai rodo, kad Europos reguliacijas reikia keisti, nes šiai situacijai tai neadekvatu. Kartoju paprastą dalyką – šį nuosavybės saugiklį reikia turėti tam, kad iš institucijų duomenų matant nuosavybės telkimą Rusijos Federacijos piliečio rankose, jei tai taptų nekontroliuojama ir keltų grėsmę nacionaliniam saugumui, mes, kaip valstybė, turėsime galimybę tokius sandorius riboti.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
I. Ruginienė – už savanorišką kaupimą pensijai, 4 dienų darbo savaitę, ilgesnes atostogas
Pretendentė į socialinės apsaugos ir darbo ministrės postą Inga Ruginienė teigia iš darbo profsąjungose į politiką atėjusi norėdama griežtesnės politinės valios priimant svarbius darbuotojams bei socialiai pažeidžiamiems žmonėms sprend...
-
Neatgavusi 300 tūkst. eurų skolos, pajūrio statybų įmonė „Statedma“ atleidžia visus darbuotojus
Vos dvejus metus Klaipėdoje veikusi statybų bendrovė „Statedma“ bankrutuoja, netekusi didelio kliento Danijoje, ir Užimtumo tarnybai pranešė apie visų 27 darbuotojų atleidimą. ...
-
Kaune užbaigtos antrojo A. Meškinio tilto statybos30
Automagistralėje ties Kaunu baigtos antrojo A. Meškinio (Kleboniškio) tilto statybos, praneša „Via Lietuva“. ...
-
Verslo atstovai kritikuoja griežtinamą užsieniečių įdarbinimo tvarką7
Verslo atstovai kritikuoja Vidaus reikalų ministerijos (VRM) priimtą sprendimą nuo gruodžio 1 dienos sugriežtinti užsieniečių įdarbinimo tvarką. Tarptautinio transporto ir logistikos aljanso (TTLA) teigimu, tai neigiamai atsilieps įmonių veiklai ir...
-
Ūkininkų protestus rengusio I. Hofmano patirtį G. Paluckas laiko privalumu1
Paskirtasis premjeras Gintautas Paluckas „didžiuliu privalumu“ laiko tai, jog kandidatas į žemės ūkio ministrus Ignas Hofmanas organizavo šių metų pradžioje vykusius ūkininkų protestus. ...
-
Nežabota biurokratija žudo ir pačią valstybę46
Biurokratinė sistema stabdo šalies ekonominį vystymą, kuris šiuo laikotarpiu yra Lietuvos išgyvenimo klausimas. Laisvosios rinkos instituto prezidentė Elena Leontjeva teigia: geopolitinė situacija yra tokia, kad turime būti ši...
-
M. Lingė: konservatoriai nepalaikys Vyriausybės programos ir jos įgyvendintojų19
Konservatorių frakcijos seniūnas Mindaugas Lingė sako, jog partija nepalaikys naujos Vyriausybės programos, taip išreikšdama nepritarimą sudarytai valdančiajai koalicijai. ...
-
„Sodra“ pranešė, kada pensijos ir išmokos pasieks gyventojus1
Visas pensijas ir daugumą periodinių išmokų „Sodra“ išmokės dar prieš šventes, o vaiko priežiūros išmokų gavėjai gruodį gaus dvi išmokas, skelbiama pranešime žiniasklaidai. Visos kitos &bdq...
-
M. Lingė: opozicija galėtų palaikyti naują pajamų apmokestinimą
Opozicijoje esančių konservatorių frakcijos Seime seniūnas Mindaugas Lingė sako, kad ji galėtų paremti valdančiųjų ketinimus keisti gyventojų pajamų apmokestinimą (GPM). ...
-
Atskleista, kiek per metus papilnėjo turtuolių piniginė: sąraše – ir V. Germanas15
Lietuvoje – šeši milijardieriai. Žurnalas „Top“ paskelbė 500 turtingiausių Lietuvos žmonių sąrašą. O šiųmečio reitingo netikėtumas – už finansinius nusikaltimus teistas ir dabar už grotų dėl &bd...