- Gailė Jaruševičiūtė, ELTA
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Seimo Sveikatos reikalų komitete trečiadienį vyko diskusija dėl galimai neskaidrių pernai vykdytų COVID-19 priemonių pirkimo sandorių.
Komiteto posėdyje vienas iš diskusijos iniciatorių Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos Seime narys Justas Džiugelis teigė, kad viešoje erdvėje žiniasklaidos nušviesti pirkimai niekaip nedera su padorumu ir yra „nusikalstama veika“. Tuo tarpu „valstiečių“ atstovė Asta Kubilienė teigė tokius J. Džiugelio pasisakymus vertinanti kaip spaudimą teisėsaugai.
„Buvo atlikti trys pirkimai, vienas buvo už beveik 5 mln. eurų įsigyti greitieji COVID-19 testai, tris kartus brangiau negu tuo metu buvo galima įsigyti rinkoje, taip pat antras pirkimas buvo 500 gyvybinių funkcijų stebėjimo monitorių be privalomų sertifikatų, kurie iki šios dienos dar nėra veikiantys ir atliekantys savo funkciją. Paskutinis skandalingas faktas, kad dingo apsaugos priemonių už maždaug 900 tūkst. eurų“, – Sveikatos reikalų komitete teigė J. Džiugelis.
„Ko gero, tai nebuvo vien tik kažkokie komunikaciniai dalykai, todėl dėl visų šių veiksmų, epizodų tarnybos yra pradėjusios vienokius arba kitokius veiksmus ir ikiteisminius veiksmus“, – pridūrė jis.
Visgi politikas teigė, kad dabartiniai valdantieji greičiausiai nesiims parlamentinių tyrimų inicijavimo.
„Ko gero, šis Seimas šiek tiek išsiskirs nuo praeitos kadencijos Seimų, kai buvo užsiiminėjama tam tikra politine archeologija. Ir nebus čia turbūt kažkokių parlamentinių tyrimų, nors, aš manau, kad klausimas vertas parlamentinio tyrimo. Bet kokiu atveju turbūt nereikėtų mums čia politikuoti šiuo klausimu“, – sakė politikas.
„Aš labai tikiuosi, kad tarnybos atliks savo darbą tinkamai, kompetentingai, bet svarbiausia – greitai. Todėl kad neabejotinai buvo padarytas didelis nepasitikėjimas, valstybei mestas šešėlis. Ir turbūt atsakymai turi būti rasti greitai“, – akcentavo jis.
J. Džiugelis, M. Morkevičiaus / ELTOS nuotr.
Vis tik J. Džiugelio teigimu, vykdant parlamentinę kontrolę būtina išsiaiškinti sistemines įstatymines, teisėkūros spragas, kad ateityje tokie dalykai nepasikartotų
„Tie veiksmai, kurie buvo nušviesti žiniasklaidoje, niekaip nedera su padorumu, ir tai yra nusikalstama veika“, – savo nuomonę išsakė jis.
A. Veryga: svarbu suprasti kontekstą, kurio metu buvo vykdomi pirkimai
Savo ruožtu komiteto posėdyje buvęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga akcentavo, kad, nepaisant J. Džiugelio patikinimų, kad valdantieji nepolitikuos, būtent politikavimas ir vyksta.
„Klausantis visų tų pasisakymų man irgi kyla klausimas, tai gal tada reikalausime grąžinti pinigus ir iš tų įmonių, iš kurių pirkome, pavyzdžiui, respiratorius ar ligoninės pirko brangiau negu yra dabar nusipirkti, kada jau gamyba yra didesnė ir kaina yra dešimt kartų mažesnė. Tai tada taip išeina, kad dešimt kartų buvo permokėta už tas priemones“, – sakė A. Veryga.
Tie veiksmai, kurie buvo nušviesti žiniasklaidoje, niekaip nedera su padorumu, ir tai yra nusikalstama veika.
Politikas akcentavo, kad labai svarbu vertinant pirkimus suvokti pandemijos kontekstą, kada jie buvo vykdomi.
„Šalys už tą pačią kainą, kaip ir mes, prisipirko testų, kurie buvo neveikiantys, kurie buvo net ne testai. Šalys nusipirko įrangą, kuri nebuvo apskritai pristatyta. Mes kalbame, kad aparatui trūko kalbos anglų ar trūko laido į elektros tinklą pajungti. Buvo daugybė pirkimų kitose šalyse, kur apskritai niekas neatvažiavo, nors buvo nupirkta. (...)Tai buvo toks laikas, kai vyko, tiesiogine to žodžio prasme, marodieriavimas, nes tai buvo pasaulinė krizė ir reikėjo tokiomis sąlygomis šias priemones nusipirkti“, – sakė A. Veryga.
A. Veryga taip pat patikino esąs nusiteikęs bendrauti su visomis tyrimą atliekančiomis tarnybomis.
„Aš esu nusiteikęs bendradarbiauti su visomis tarnybomis. Mes su jomis ir kalbėjome po visų šių probleminių pirkimų. Buvo prašoma ir pagalbos, ir patarimų, kaip padaryti, kad nebūtų apgaudinėjama ar valstybė, ar nebūtų piktnaudžiauja ir pan. Bet jūs supraskite kontekstą“, – teigė jis.
Vertina kaip spaudimą teisėsaugai
Savo ruožtu „valstiečių“ atstovė A. Kubilienė teigė J. Džiugelio pasisakymus komiteto posėdyje vertinanti kaip spaudimą teisėsaugai.
„Man kyla klausimas, ką veiks tarnybos, nes jau kolega J. Džiugelis įvardino tai kaip nusikalstamą veiką. Aš tai vertinu kaip politiko spaudimą teisėsaugai“, – teigė A. Kubilienė.
Ji taip pat kreipėsi į Sveikatos reikalų komiteto pirmininką Antaną Matulą, akcentuodama, kad jo sprendimas įtraukti šį klausimą į darbotvarkę, kol teisėsauga vykdo tyrimą, yra labai pavojinga praktika.
„Noriu kreiptis į jus ir manau, kad jūs formuojate labai pavojingą tendenciją, labai pavojingą praktiką, kada klausimas, kuris yra teisėsaugos procese, yra įtraukiamas į mūsų darbotvarkę. Aš niekaip negaliu vertinti šio klausimo svarstymo kitaip kaip politinio spaudimo teisėsaugai“, – teigė A. Kubilienė.
„Suprantu, jeigu šį klausimą svarstytume, kai bus pasibaigęs teisinis procesas, tai būtų viskas aišku. Bet dabar tai yra iš tikrųjų spaudimas teisėsaugai. Todėl siūlyčiau daugiau tokių dalykų nedaryti“, – pridūrė ji.
A .Matulas: matyt, vykdant viešuosius pirkimus buvo padaryta klaidų
Savo ruožtu komiteto pirmininkas A. Matulas su šiais A. Kubilienės kaltinimais nesutiko.
„Nemanau, kad (teisėsaugai – ELTA) yra daromas koks nors spaudimas“, – sakė A. Matulas.
Komiteto pirmininkas akcentavo, kad tokio masto galimai neskaidriais pirkimais valstybė turi domėtis.
„Kolegos, jeigu dokumentai rodo, kad iki sienos prekės atėjo, o pagal išdalintas prekes – milijonas eurų skirtumas, tai gal valstybė turi domėtis šiais dalykais. Kai daugiau nei pusė nupirktų monitorių neveikia, tai gal turi domėtis“, – sakė A. Matulas.
„Jūs įsivaizduokite, kas būtų vyriausiajam gydytojui kokio nors rajono ligoninės, jeigu jis pandemijos metu kompiuterinį tomografą, kurio kaina gali būti apie 200 tūkst., nupirktų už milijoną. Šiandien jis nebūtų vyr. gydytojas ir sėdėtų kažkur pasodintas“, – taip pat akcentavo jis.
„Jūs įsivaizduokite, kas būtų vyriausiajam gydytojui kokio nors rajono ligoninės, jeigu jis pandemijos metu kompiuterinį tomografą, kurio kaina gali būti apie 200 tūkst., nupirktų už milijoną.
A . Matulas sakė, kad, matyt, vykdant šiuos viešuosius pirkimus buvo padaryta klaidų.
„Aš tik galiu įsivaizduoti, kas būtų, jeigu situacija būtų priešinga ir kaip būtų elgiamasi su tais pirkimais, jeigu būtų valdžioje (kadenciją baigę valdantieji – ELTA), tai čia būtų penkios tyrimų komisijos kiekvienam pirkimui“, – taip pat sakė jis.
Į šį komiteto pirmininko komentarą dar kartą bandė sureaguoti A. Kubilienė. Visgi A. Matulas jai pasisakyti galimybės nebenorėjo suteikti.
„Aš manau, kad jūs elgiatės neteisingai. Todėl neverskite mūsų kreiptis į Etikos ir procedūrų komisiją. Jūsų pasisakymas yra akivaizdus teismas“, – teigė A. Kubilienė.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
G. Nausėda: Rusijos veiksmai Juodojoje jūroje neigiamai veikia pasaulinį maisto saugumą
Vykstant į Ukrainos uostus ir grūdų saugyklas nukreiptiems Rusijos kariniams veiksmams, kyla pavojus aprūpinti visą pasaulį maistu, sakė prezidentas Gitanas Nausėda, nuotoliu dalyvavęs trečiajame Tarptautiniame maisto saugumo viršūnių susiti...
-
Seimo Ateities komiteto pirmininkas turės du pavaduotojus6
Parlamentarai svarstys Statuto pataisas, leisiančias Seimo Ateities komiteto pirmininkui turėti du pavaduotojus. ...
-
Valkatoms atrodo, kad tai yra daug: aktorius G. Savickas sureagavo į E. Gentvilo žodžius86
Politika ir humoras – ar tai suderinama? Politikai dažnai stengiasi ne tik spręsti valstybės reikalus, bet ir užmegzti ryšį su žmonėmis per juokelius. Tačiau tai, kas vieniems atrodo linksma, kitiems gali pasirodyti įžeidu ar net nederam...
-
G. Nausėda vetavo pataisais, kurios leistų siuntimus išrašyti privačių įstaigų medikams10
Prezidentas Gitanas Nausėda vetavo Seimo priimtas pataisais, siūlančias leisti siuntimus nemokamoms sveikatos paslaugoms išduoti ir įstaigų, kurios nepriklauso nacionalinei sveikatos sistemai, gydytojams. ...
-
L. Savickas: „Teltonikos“ atveju politikai nevykdė elementarios politinės vadybos10
Kandidatas į ekonomikos ir inovacijų ministro postą Lukas Savickas mano, kad „Teltonikos“ skandalas kilo dėl politinių vadovų nesugebėjimo užtikrinti politinės vadybos. Jo teigimu, jei „Teltonikos“ projektui būtų paskirtas ko...
-
N. Cesiuliui atsisakius posto VRM, pranešė, kada žada pristatyti naują pavardę1
Alytaus merui Nerijui Cesiuliui atsisakius tapti vidaus reikalų ministru socialdemokrato Gintauto Palucko Vyriausybėje, paskirtasis premjeras tęs pokalbius su kitais potencialiais kandidatais. Kaip Eltai teigė Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) atst...
-
Kandidatas į vidaus reikalų ministrus N. Cesiulis liks vadovauti Alytui19
Paskirtojo premjero Gintauto Palucko į vidaus reikalų ministrus pasiūlytas Nerijus Cesiulis atsisakė dirbti Vyriausybėje ir nutarė likti vadovauti Alytaus miestui. ...
-
I. Šimonytė: turime siekti, jog kariams nestigtų nei finansinių išteklių, nei ryžto ginti laisvę18
Sveikindama krašto apsaugos bendruomenę su Lietuvos kariuomenės diena, laikinai premjerės pareigas einanti Ingrida Šimonytė pažymi – ši diena primena, jog svarbu išlaikyti budrumą ir būti pasirengus apginti savo &scaron...
-
Ukrainos gynybos ministras: sąjungininkų parama mums išlieka stipri
Po Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) išrinkimo prezidentu pasigirstant nuogąstavimams, jog JAV gali nutraukti karinę paramą Ukrainai, jos krašto apsaugos ministras Rustamas Umerovas sako, kad kol kas sąjungininkų parama kariaujančiai š...
-
Ar naujo Seimo priklausomybių politika bus efektyvesnė?6
Dalis Kaune išrinktų parlamentarų mano, kad reikėtų peržiūrėti su visuomenės sveikata susijusius strateginius dokumentus, nes kol kas valstybė nesuteikia pakankamai savalaikės ir tinkamos pagalbos žmonėms, norintiems išgyti nuo prikla...