- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Kratos Seimo narių asmeninėse ir darbo patalpose negali būti atliekamos, kol nėra panaikinta jų teisinė neliečiamybė, sako teisingumo ministras socialdemokratas Juozas Bernatonis. Šie žodžiai pribloškė Lietuvos prezidentę.
J. Bernatonis pabrėžia, kad teisininkai šį klausimą traktuoja skirtingai, todėl siekiant jį padaryti aiškesniu būtina pakeisti Seimo statutą.
Generalinė prokuratūra savo ruožtu teigia, kad neliečiamybė galioja asmeniui, o ne patalpoms.
„Aš, kaip teisininkas, suprasčiau, kad krata asmeninės patalpose Seimo nario, kaip ir jo darbo patalpoje, taip pat yra laisvės suvaržymas. Kiti teisininkai galvoja kitaip, mes galime teoretiškai ginčytis labai ilgai tuo klausimu“, - ketvirtadienį per Vyriausybės valandą Seime sakė J.Bernatonis, atsakydamas į parlamentaro Vytauto Antano Matulevičiaus klausimą.
Ministras tai teigė po to, kai teisėsauga praėjusį mėnesį atliko kratas parlamentarų Eligijaus Masiulio ir Vytauto Gapšio darbo kabinetuose, namuose.
Generalinė prokuratūra pabrėžia, kad „buvusio Seimo nario E.Masiulio bei šiuo metu esančio Seimo nariu V.Gapšio asmeninėse gyvenamosiose ir darbo patalpose kratos atliktos turint visus būtinus teismo leidimus“.
Seimo statute skelbiama, kad „Seimo narys be Seimo sutikimo negali būti traukiamas baudžiamojon atsakomybėn, suimamas, negali būti kitaip suvaržoma jo laisvė“.
J.Bernatonio nuomone, Seimo statutą reikia pakeisti konkrečiau numatant, ką reiškia kitaip suvaržyti parlamentaro laisvę.
„Reikėtų priimti atitinkamas statuto pataisas, kurios apibrėžtų, ką reiškia ir kitaip suvaržyti laisvę, kadangi šiuo metu gali teisėsaugos institucijos įvariai traktuoti šią konstitucinę nuostatą apie Seimo nario imunitetą“, - teigė ministras.
„Šiandien nepopuliaru kalbėti apie imunitetą, kadangi mes gyvename demokratinėje valstybėje, kur nėra kažkokių politinių susidorojimų. Bet mes turėtumėme užtikrinti, kad to niekada ir neatsitiktų, dėl to vakarietiškas demokratijos normas mes turėtume įtvirtinti savo teisės aktuose labai aiškiai ir visiems vienodai suprantamai“, - kalbėjo jis.
„Mes nesutinkame (su J.Bernatonio nuomone) ir vadovaujamės tuo, kad teisės aktuose yra reglamentuota būtent asmens neliečiamybė, o ne turto ar kažko kito, kas yra aplink Seimo narį“, - savo ruožtu BNS sakė Generalinės prokuratūros atstovė spaudai Elena Martinonienė.
Baudžiamojo proceso kodekse rašoma, kad nusikalstamą veiką padariusiam asmeniui, kuris baudžiamojon atsakomybėn gali būti patrauktas tik kompetentingos institucijos leidimu arba kuris turi imunitetą nuo baudžiamosios jurisdikcijos, baudžiamasis procesas pradedamas, tačiau asmeniui negali būti surašytas pranešimas apie įtarimą, jis negali būti apklausiamas kaip įtariamasis ar pripažįstamas įtariamuoju, negali būti suimamas ar kitaip suvaržoma jo laisvė.
Prokuratūra pabrėžia, kad asmeniui, kuris turi imunitetą nuo patraukimo baudžiamojon atsakomybėn, negali būti surašytas pranešimas apie įtarimą, jis negali būti apklausiamas kaip įtariamasis ar pripažįstamas įtariamuoju, negali būti suimamas ar kitaip suvaržoma jo laisvė, tačiau kitos procesinės prievartos priemonės jam gali būti taikomos tiek, kiek tai nedraudžiama pagal Lietuvos Respublikos įstatymus ar tarptautinės teisės normas.
Teisingumo ministro J. Bernatonio „pamąstymai“, kad Seimo narių asmeninėse ir darbo patalpose negali būti atliekamos kratos, kol nėra panaikinta jų teisinė neliečiamybė, „yra stulbinantys“, sako prezidentė Dalia Grybauskaitė.
„Teisingumo ministro pamąstymai apie Seimo nario imuniteto ir korupcijos santykį - stulbinantys. Imuniteto nuo korupcijos niekam būti negali“, - BNS atsiųstame atsakyme teigia D. Grybauskaitė.
Teisėsauga kratas E.Masiulio ir V.Gapšio darbo patalpose ir namuose atliko įtariant, kad šie politikai galėjo priimti kyšius iš koncerno „MG Baltic“ viceprezidento Raimondo Kurlianskio.
Pradėjus tyrimą E.Masiulis atsisakė Seimo nario mandato.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Kauno meras kreipėsi į pareigūnus: „Žalgirio“ pergalės turi teikti džiaugsmą, o ne susiskaldymą130
Kauno miesto meras Visvaldas Matijošaitis kreipėsi į teisėsaugininkus dėl praėjusio penktadienio incidento. ...
-
S. Skvernelis: planuojama, kad naujoji Vyriausybė prisieks gruodžio 12 dieną2
Planuojama, kad naujos sudėties Vyriausybė prisieks ir jos programa Seime bus patvirtinta gruodžio 12 dieną, sako Seimo pirmininkas Saulius Skvernelis. ...
-
G. Paluckas įvardijo visus „Nemuno aušros“ kandidatus į ministrus14
Paskirtasis premjeras Gintautas Paluckas įvardijo visus „Nemuno aušros“ kandidatus į ministrus. ...
-
G. Nausėda pasveikino U. von der Leyen EP patvirtinus naują Europos Komisiją3
Prezidentas Gitanas Nausėda trečiadienį pasveikino Europos Komisijos (EK) pirmininkę Ursulą von der Leyen (Urzulą fon der Lajen) naujosios Europos Komisijos patvirtinimo proga. ...
-
Vilniaus miesto tarybos opozicijos lyderiu paskelbtas V. Sadauskas
Vilniaus miesto taryboje trečiadienį opozicijos lyderiu paskelbtas „Laisvės ir teisingumo“ frakcijos seniūnas Vydūnas Sadauskas. ...
-
Aplinkos ministru „aušriečiai“ siūlo skirti Gamtos tyrimų centro vadovą S. Podėną
Valdančioji partija „Nemuno aušra“ siūlo Gamtos tyrimų centro vadovą Sigitą Podėną skirti į aplinkos ministro pareigas. ...
-
Lietuva jungiasi prie deklaracijos dėl povandeninių kabelių saugumo
Dažnėjant įvairiems incidentams Baltijos jūroje, kai pažeidžiami povandeniniai kabeliai ar kita infrastruktūra, Lietuva jungiasi prie deklaracijos, kuria siekiama užtikrinti šių kabelių saugumą. ...
-
Klausimas už milijoną: su kuriuo Lenkijos rinkimų nugalėtoju būtų lengviau susikalbėti Lietuvai?8
Netrukus startuos Lenkijos prezidento rinkimų kampanija, kurioje bus du aiškūs favoritai – liberalias ir kairiąsias jėgas atstovaujantis Varšuvos meras Rafalas Trzaskowskis ir dešiniųjų kandidatas Karolis Nawrockis. ...
-
K. Budriui rengiantis dirbti URM, Prezidentūroje – nauji patarėjai nacionaliniam saugumui2
Prezidento Gitano Nausėdos vyriausiajam patarėjui nacionalinio saugumo klausimais Kęstučiui Budriui ruošiantis naujoms užsienio reikalų ministro pareigoms, šalies vadovo komandoje jau dirba du nauji šios srities patarėjai. ...
-
L. Kasčiūnas apie lėktuvo avariją: jokių ženklų, kad tai gali būti sabotažo aktas1
Laikinasis krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas tikina, kad pirminė analizė rodo, jog DHL lėktuvo avarija nebuvo nulemta sabotažo akto. Pasak jo, tokią preliminarią išvadą leidžią daryti pirminė analizė ir pokalbiai su i&scar...