- Gailė Jaruševičiūtė-Mockuvienė, ELTA
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Prezidentūros sprendimas Vyriausybei persiųsti prašymą atlikti nepriklausomą patikrinimą, ar prieš mobingu apkaltintą ambasadorių Eitvydą Bajarūną nėra vykdomas psichologinis smurtas, buvo tipinis biurokratinis žingsnis, teigia premjerė Ingrida Šimonytė. Ministrė pirmininkė atkreipia dėmesį, kad tokį tyrimą atlikti įgaliojimų Vyriausybė neturi. Nei vienai pusei nesiruošiant atsitraukti ir Prezidentūrai tikinant, kad neaišku, kiek susidariusi situacija užsitęs, I. Šimonytė teigia sprendimo lauksianti tiek, kiek reikės.
„Mano supratimu, ambasadorius parašė labai keisto žanro laišką (...). Jis kreipėsi į prezidentą, kad prezidentas atliktų kažkokį tai nepriklausomą tyrimą. Prezidentas nėra įgaliotas tai padaryti ir Prezidentūra tai puikiai žino. Bet tada Prezidentūra persiuntė šitą dalyką Vyriausybei, tiesiog su paprastu lydraščiu „siunčiame ambasadoriaus raštą ir prašome įvertinti galimybes“, – Eltai teigė I. Šimonytė.
„Tai yra tipinė biurokratinio rašto formuluotė teisė aktų nustatyta tvarka išnagrinėti ir spręsti – kur antspaudą galėtum tokį pasidaryti ir dėlioti“, – akcentavo premjerė.
I. Šimonytė atkreipia dėmesį, kad nepriklausomo tarnybinio patikrinimo negali inicijuoti nei Vyriausybė, nei Prezidentūra. Ministrė pirmininkė taip pat yra įsitikinusi, kad Užsienio reikalų ministerijos (URM) inicijuotas tarnybinis patikrinimas buvo atliktas tinkamai.
Tai yra tipinė biurokratinio rašto formuluotė teisė aktų nustatyta tvarka išnagrinėti ir spręsti – kur antspaudą galėtum tokį pasidaryti ir dėlioti.
„Tų pačių teisės aktų nustatyta tvarka, kuria Prezidentūra negali tokio tyrimo atlikti, aš taip pat neturiu pagrindo tokio tyrimo atlikti. Ir, mano supratimu, to tyrimo, kuris buvo atliktas Užsienio reikalų ministerijos, išvados yra gana aiškios“, – pabrėžė ji.
Kol kas premjerė tikina nežinanti, koks būtų tinkamiausias susidariusios situacijos sprendimo būdas. Todėl, pasak jos, geriausia yra tiesiog palaukti.
„Kažkoks sprendimas vis tiek atsiras. Aš paprastai laikausi tokios nuostatos, kad kai nežinai, ką daryti, tai reikia palaukti ir tikrai kažkoks sprendimas ir šioje situacijoje atsiras“, – teigė I. Šimonytė, pažymėdama, kad „lauks tiek, kiek reikės“.
Ji taip pat akcentuoja, kad šios istorijos nereikėtų vertinti kaip karo tarp Vyriausybės ir Prezidentūros.
„Nesupratu, kodėl reikia tai pateikti kaip kažkokį karą tarp institucijų, nes, mano supratimu, tai yra labai konkreti problema – darbo etikos“, – sakė ministrė pirmininkė.
Prezidento vyriausioji patarėja Asta Skaisgirytė teigė, kad aiškinantis ambasadorių E. Bajarūno ir Deivido Matulionio veiklą Užsienio reikalų ministerija (URM) taiko dvigubus standartus. Ji atkreipė dėmesį, kad D. Matulionio atžvilgiu nepriklausomas tyrimas buvo inicijuotas, tačiau konsultacijoms atšaukto ambasadoriaus Jungtinėje Karalystėje prašymas išsiaiškinti, ar jo atžvilgiu nėra taikomas psichologinis smurtas, vis dar nepatenkintas.
Todėl A. Skaisgirytė pabrėžia, kad prezidentas sprendimą dėl tolimesnio E. Bajarūno likimo priims tik tada, kai toks patikrinimas bus atliktas.
ELTA primena, kad URM pranešė, jog ministras Gabrielius Landsbergis pasirašė įsakymą, kuriuo laikinai nuo spalio 19 d. sustabdo ambasadoriaus E. Bajarūno funkcijas iki kol bus atstatytas konstruktyvus ir produktyvus atstovybės darbas.
Pats mobingu kaltinamas ambasadorius yra paprašęs atlikti nepriklausomą tarnybinį patikrinimą, ar prieš jį nėra vykdomas psichologinis smurtas. Diplomato kreipimesi keltas ir klausimas dėl žalos ambasadoriaus reputacijai.
Primename, kad abejonės dėl diplomato tinkamumo tęsti pareigas kilo po to, kai naujienų portalas „Delfi“ paskelbė, jog, šaltinių duomenimis, Užsienio reikalų ministerija (URM) sulaukė skundų dėl galimo E. Bajarūno mobingo ir piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi.
Portalo paviešintose URM inspektorių ataskaitos detalėse kalbama apie netinkamą ambasadoriaus elgesį, jo žmonos piktnaudžiavimą ambasados resursais. Todėl buvo siūloma spręsti dėl E. Bajarūno tinkamumo eiti pareigas.
Visgi šalies vadovas Gitanas Nausėda teigė, kad kaltinimų mobingu ir piktnaudžiavimu tarnybine padėtimi sulaukęs Lietuvos ambasadoriaus Jungtinėje Karalystėje E. Bajarūnas yra tiesiog reiklus vadovas. Todėl, pasak prezidento, tam tikros ambasadoje kilusios įtampos ir nesutarimai – natūralūs.
Savo ruožtu užsienio reikalų ministras G. Landsbergis stebėjosi prezidento užimta pozicija dėl mobingu kaltinamo ambasadoriaus. Pasak ministro, keista, kad G. Nausėda suskubo užstoti diplomatą, prieš tai neišklausęs skundą pateikusių darbuotojų.
Ambasadoriai yra skiriami ir atleidžiami prezidento Vyriausybės teikimu ir Seimo Užsienio reikalų komiteto pritarimu.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Švietimo viceministrais taps ir MRU vicerektorė, ir buvęs Seimo narys3
Švietimo viceministrais taps Mykolo Romerio universiteto vicerektorė studijoms Regina Valutytė bei ministerijos Sporto grupės vadovas, buvęs Seimo narys, socialdemokratas Rolandas Zuoza. ...
-
Kubilius apie Rusijos sabotažus: reikia matyti visą mišką, o ne atskirus medžius17
Didėjant nutrauktų kabelių skaičiui Baltijos jūroje, energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas sako, kad Lietuva jau yra sustiprinusi strateginės elektros jungties su Švedija „NordBalt“ stebėseną. Visgi, anot ministro, stiprinant...
-
Karbauskis turi prognozę valdančiajai koalicijai7
Premjeras socialdemokratas Gintautas Paluckas nėra pajėgus išspręsti valdančiojoje koalicijoje susidariusią situaciją, sako opozicinės Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininkas Ramūnas Karbauskis. ...
-
VRK registravo „Nemuno aušrą“ dalyvauti pirmalaikiuose merų rinkimuose1
Penktadienį Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) registravo „Nemuno aušrą“ dalyvauti pirmalaikiuose Jonavos, Joniškio ir Panevėžio merų rinkimuose. ...
-
Naujausi reitingai: Žemaitaičio ir socialdemokratų rezultatai skiriasi24
Po spalį vykusių Seimo rinkimų, partijų reitingų lentelėje esminių pokyčių nematyti, o lyderių trejeto pozicijas užima tos pačios politinės jėgos, rodo naujienų portalo delfi.lt užsakymu atlikta visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų bendrov...
-
Įvardijo, kiek kainuos kovą vyksiantys trijų merų rinkimai2
Kovo mėnesį numatomi pirmalaikiai tiesioginiai merų rinkimai trijose savivaldybėse kainuos apie 1,3 mln. eurų, BNS informavo Vyriausioji rinkimų komisija (VRK). ...
-
KAM papildė viceministrė ir kancleris6
Ketvirtadienį darbą socialdemokratės Dovilės Šakalienės vadovaujamoje Krašto apsaugos ministerijoje (KAM) pradėjo viceministrė Orijana Mašalė bei ministerijos kancleris Dainius Ivoškis. ...
-
Pirmiausiai tarsis, kaip keis mokesčius: partnerystės klausimas atidedamas3
Seimo Žmogaus teisių komiteto (ŽTK) pirmininkas Laurynas Šedvydis teigia, kad lyčiai neutralios partnerystės klausimas į parlamento pavasario sesijos darbotvarkę nebus įtrauktas. Anot socialdemokrato, šio klausimo ketinama imtis tik po to...
-
Vidaus reikalų ministras baigė formuoti savo politinę komandą1
Vidaus reikalų ministras Vladislavas Kondratovičius baigė formuoti savo politinę komandą – viceministrais paskirti Alicija Ščerbaitė, Gintaras Aliksandravičius ir Vaidotas Jakštas. ...
-
Ignalinos tarybos nariai kaltinami naudojęsi suklastotais čekiais: prieš teismą stos mama ir sūnus1
Panevėžio apygardos prokuratūra baigė tirti ir į teismą perdavė baudžiamąją bylą, kurioje piktnaudžiavimu, sukčiavimu bei suklastotų dokumentų panaudojimu kaltinami Ignalinos rajono savivaldybės tarybos nariai Vykintas Brukštus ir jo mam...