G. Landsbergis: Rusija turi būti izoliuota, ir tai nėra Rusijos pažeminimas

Rusijos ir Ukrainos karo baigtis lems viso pasaulio likimą, sakė konservatorių pirmininkas Gabrielius Landsbergis sekmadienį vykstančiame Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos (TS-LKD) tarybos posėdyje.

„Suteikus šansą okupantui užimti teritoriją reiškia, kad tai gali būti pakartota kitur. Yra labai daug pasaulyje valstybių... Indijos, Ramiojo vandenyno valstybės, Australija, Japonija, Pietų Korėja, mažasis Taivanas... Kodėl jie su tokiu nerimu stebi tai, kas vyksta dabar. Todėl, kad šio karo baigtis parašys vadovėlį visiems kitiems. Gali būti, kad bus kitos taisyklės, pagal kurias veiks pasaulis“, – partijos taryboje sakė G. Landsbergis pridurdamas, kad privalu siekti išlaikyti taisyklėmis grįstą pasaulio tvarką.

Dėl to, pažymėjo politikas, Ukrainą užpuolusi Rusija turi būti izoliuota. Ir, pasak G. Landsbergio, agresiją vykdančio Kremliaus izoliacija negali būti traktuojama kaip pažeminimas.

„Rusija turi būti izoliuota, ir tai nėra Rusijos pažeminimas, tai nėra Rusijos žmonių pažeminimas. Šis režimas, kurį Lietuvos Seimas yra pripažinęs teroristiniu ir vykdančiu genocido nusikaltimus, jis turi būti izoliuotas tol, kol jis nepasikeis. Šiam režimui išsaugoti veido nebepavyks. Jis jį prarado“, – akcentavo politikas.

„Putino frontas yra atidarytas prieš visą pasaulį, jis atsirita iki mūsų ir jis greičiausiai toliau risis“, – sakė Lietuvos užsienio reikalų ministras.

Sekmadienį konservatoriai susirinko aptarti 2023 m. savivaldos rinkimų TS-LKD kandidatų atrankų tvarką, patvirtinti Centrinį rinkimų štabą. Taip pat konservatoriai priėmė deklaraciją, kurioje pabrėžiamas visapusiškas palaikymas Ukrainai, o Rusija įvardinama kaip didžiausia grėsmė Europos saugumui.

Taryba priėmė palaikymo Ukrainai deklaraciją

Sekmadienį Tėvynės sąjungos- Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) tarybos posėdyje buvo priimta deklaracija, kurioje pabrėžiamas visapusiškas palaikymas Ukrainai, o Rusija įvardijama kaip didžiausia grėsmė Europos saugumui. Deklaracijoje pabrėžiama, kad Ukrainos pasiekta pergalė kare atvertų galimybes demokratinėms permainoms ir pačioje Rusijoje, o tai yra vienintelė garantija, kad kada nors Lietuva nebebus demokratinės erdvės pakraščio valstybė. 

Putino frontas yra atidarytas prieš visą pasaulį, jis atsirita iki mūsų ir jis greičiausiai toliau risis.

TS-LKD tarybos įsitikinimu, Vakarų transatlantinei bendruomenei reikalinga nauja geopolitinė strategija, kurioje pagrindiniai principai: pripažinti Rusiją kaip didžiausią grėsmę Europos saugumui, užtikrinti Ukrainos pergalę kare, tiekiant jai kuo daugiau sunkiosios ginkluotės, Europai visiškai atsijungti nuo rusiškų energetinių išteklių ir nebefinansuoti Kremliaus karo mašinos bei nedelsiant suteikti Ukrainai ES narės kandidatės statusą. 

Europarlamentaras ir šios deklaracijos rengėjas Andrius Kubilius teigia, jog Putino Rusijos karas prieš Ukrainą yra ir paskutinis blogio imperijos karas prieš civilizuotą, demokratinį pasaulį.

Anot TS-LKD tarybos, Europos Sąjunga ir NATO valstybės daugiau nebegali kartoti tos pačios klaidos, palikdamos Ukrainą ir kitas Rytų partnerystės šalis „pilkojoje zonoje“. Aiški ES ir NATO valstybių pozicija dėl šių valstybių euroatlantinės integracijos užkirstų kelią Putino vykdomai karinei agresijai šiose valstybėse. Toks pokytis padės sutarti dėl Vakarų transatlantinės bendruomenės tolesnės strategijos. 

TS-LKD taryba teigia, kad antidemokratinė Rusija yra didžiausia grėsmės Europos saugumui. Putinizmas yra tapęs nauju XXI amžiaus fašizmu, su fašistiniam režimui būdinga ideologija, neigiančia kitos nacijos teisę egzistuoti. Su brutaliais karinės agresijos metodais, pereinančias į genocidą. 

Anot konservatorių, vienintelis būdas pašalinti šią grėsmę – su fašistiniu Kremliaus režimu elgtis taip, kaip Vakarai elgėsi su nacistiniu Hitlerio režimu: Ukrainos karinę pergalę turi lydėti naujasis Niurnbergo tribunolas, o po to – nuosekli Vakarų parama demokratijos kūrimui Rusijoje. 

Taryba teigia, kad Vakarai turi ženkliai didinti sunkiosios ginkluotės tiekimą Ukrainai. ES privalo lygiuotis į JAV teikiamos paramos apimti ir lendlizo metodus: bendra JAV ir ES teikiamos ginkluotės apimtis turi viršyti 120 milijardų eurų per 2022 metus. ES parama ginkluotės tiekimui kol kas siekia 2 milijardus eurų.

TS-LKD pabrėžia, jog sankcijos turi padėti ES išsivaduoti nuo rusiškos energetinės priklausomybės ir sustabdyti milžiniškus finansinius mokėjimus į Kremliaus sąskaitas, kuriais finansuojama Kremliaus karinė mašina. Sankcijos turi galioti tol, kol paskutinis Rusijos kareivis nepaliks okupuotų Ukrainos teritorijų.

Vienas iš siūlomų strategijos principų, kad demokratinis pasaulis turi nedelsiant įsteigti specialųjį Tarptautinį tribunolą Putino agresijos prieš Ukrainą nusikaltimui tirti. Tribunolo įsteigimas padėtų Vakarų lyderiams atsikratyti pagundos tęsti „dialogą su Putinu“ ir bandyti grįžti prie įprastų santykių. „Dialogas“ su nusikaltėliu, kurio veiksmus tiria Tarptautinis tribunolas, taptų nusikalstamu kolaboravimu su nusikaltėliu.

TS-LKD taryba įsitikinusi, kad Rusijos karinė agresija prieš Ukrainą, jos vykdomos Ukrainos žemės ūkio produkcijos ir Ukrainos jūrų uosto blokada gresia sukelti globalią maisto krizę, kuri stipriai paveiks trečiąsias pasaulio valstybes, todėl būtina sustabdyti Rusijos agresiją ir užtikrinti Juodosios jūros uostų saugų veikimą. Tam Ukraina arba turi gauti tiek specialios ginkluotės, kad galėtų tai padaryti pati, arba Vakarų bendruomenė turi užtikrinti saugų laivybos koridorių iš Odesos uosto.

Anot TS-LKD tarybos, labai svarbu jau birželio 22-23 d. vyksiančioje Europos Vadovų Taryboje Ukrainai suteikti šalies kandidatės į ES nares statusą ir nedelsiant pradėti derybas dėl narystės. Anot TS-LKD, tai vienintelis būdas ES ištaisyti savo geopolitinę klaidą ir nebepalikti Ukrainos „pilkojoje zonoje“. Taip pat Lietuva su partneriais turi išlaikyti atviras duris ir Ukrainos stojimui į transatlantinį aljansą.

TS-LKD teigia, kad Ukrainos atstatymas po karo yra Vakarų moralinė pareiga, Lietuva privalo būti šio atstatymo proceso šerdyje: reikšmingai prisidėti kaip donorė, padėti parengti tinkamą visą atstatymo plano finansavimą, įgyvendinimo bei valdymo architektūrą. Toks „Naujasis Maršalo planas“ turi padėti Ukrainai ne tik atkurti jos sugriautą infrastruktūrą, bet ir padėti modernizuoti ekonomiką ir taip pakloti pamatą pačiai Ukrainai sparčiau integruotis į ES.

TS-LKD taryba pabrėžia, kad tiek artimiausiu laikotarpiu, tiek visą ateinantį dešimtmetį geopolitinė krizė visų pirma spręsis Ukrainoje, kuri bus rimčiausias išbandymas visai transatlantinei bendruomenei. Anot konservatorių tarybos, Lietuva turi būti pasiruošusi ne tik tiesiogiai padėti Ukrainai, bet ir grumtis už Ukrainą – ir už kitokią ES bei visą Europą – Vakarų sostinėse ir ES bei NATO institucijose, nes tai taip pat yra ir kova už saugesnę Lietuvą, kurią TS-LKD kaip politinė jėga visada laikė savo politikos svarbiausia nuostata.

 


Šiame straipsnyje: Gabrielius Landsbergiskonservatorių tarybakaras Ukrainoje

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių