- Gailė Jaruševičiūtė-Mockuvienė, ELTA
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Liberalų sąjūdžio frakcijos Seime seniūnas Eugenijus Gentvilas įspėja, kad į eurokomisaro postą užsienio reikalų ministrą Gabrielių Landsbergį projektuojantys konservatoriai pasirinko pačią rizikingiausią kandidatūrą, kuri gali nesulaukti ne tik prezidento, tačiau ir koalicijos partnerių paramos. Parlamentaras akcentuoja už konservatorių lyderį nebalsuosiąs, nes G. Landsbergis visos kadencijos metu nesiskaitė su mažaisiais koalicijos partneriais. Todėl politikas ragina premjerę Ingridą Šimonytę apmąstyti planą B.
„Kai koalicinės tarybos posėdyje leidau sau pasakyti: o ar praeis Gabrielius filtrus, premjerės reakcija buvo – kokius filtrus? Atsakiau, kad prezidento ir mūsų. Tai jos atsakymas buvo: prezidento tai kažkaip praeis, o jūsų, tai kokia čia problema? Tai aš turiu sąžiningai pasakyti – aš nemanau, kad esu pasirengęs balsuoti už G. Landsbergį. Ir man tikrai bus sunku įtikinti mūsų frakciją“, – Eltai teigė E. Gentvilas.
Politikas pabrėžia, kad ketvirtadienį sušauktoje koalicinėje taryboje kalbos sukosi tik apie G. Landsbergio kandidatūrą – kitos pavardės nebuvo įvardintos.
„Koaliciniame tarybos posėdyje, kuriame Gabrielius negalėjo dalyvauti, jis yra minimas kaip vienintelis realus kandidatas, kuris Vyriausybės sprendimu galėtų būti nominuojamas. Aš negaliu sakyti, kad nominuos, bet tik apie jį ir eina kalba“, – sakė jis.
Visgi, pasak politiko, konservatoriai turėtų bent apsvarstyti alternatyvą G. Landsbergiui. Todėl jis teigia koalicinėje taryboje pasiūlęs šiuo metu europarlamentaro pareigas einančio ekspremjero Andriaus Kubiliaus kandidatūrą.
„Premjerei aš ir sakau – jūs siūlote labai rizikingą kandidatą, jeigu siūlote G. Landsbergių. Tai siūlau paieškoti kito, ne tokio rizikingo. Tai aš pasiūliau A. Kubiliaus pavardę“, – sakė parlamentaras, pripažindamas, kad ši jo idėja premjerės pritarimo nesulaukė.
E. Gentvilas akcentuoja, kad visą kadenciją G. Landsbergis demonstravo nepagarbą mažųjų koalicijos partnerių atžvilgiu. Politikas teigia prieš kelias dienas sulaukęs G. Landsbergio kvietimo susitikti.
Tai aš turiu sąžiningai pasakyti – aš nemanau, kad esu pasirengęs balsuoti už G. Landsbergį.
„Aš nenoriu, kad man skambinėtų, bet kai po 8 metų paskambina – tai štai kada aš esu reikalingas. Gerbiamieji, aš norėčiau būti bendražygis, bendradarbis visą laiką. O ne tada, kai jis nutaria slaptai nuo visų paleisti visą Seimą ir atėjęs visus išvadina vagimis“, – pykčio neslėpė politikas.
V. Mitalas: procesas pavirtęs komedija
Tuo metu Laisvės frakcijos seniūnas Vytautas Mitalas stebisi jautriomis konservatorių reakcijomis dėl eurokomisaro skyrimo. Pasak politiko, dramatizuoti situacijos nereikėtų, nes konservatoriai savo kandidato į Europos Komisiją (EK) dar net nėra įvardinę.
„Mes turime situaciją, kai jokio kandidato nėra pasiūlyta. Viešoje erdvėje kandidatas, kuris labiausiai minimas yra, nepasakė, kad jis siekia šito portfelio – tuo tarpu pilasi visuomenininkų, pramonininkų laiškai, ragina prezidento nepolitizuoti šito proceso. Iš Briuselio įtūžę konservatoriai barbena feisbuko įrašus, bandydami kažką sumaišyti su žemėmis, kad kažkas kažkam trukdo, kai dar nėra aišku, dėl ko viskas vyksta“, – Eltai sakė V. Mitalas.
„Tai iš principo procesas yra pavirtęs jau gana didele komedija, tai šitą komediją reikia baigti, reikia baigti, kaip anglai sako, beating around the bush“, – pridūrė jis.
V. Mitalas akcentuoja, kad „laisviečiai“ yra pasirengę ieškoti bendrų sprendimų dėl kandidato į eurokomisaro poziciją.
„Mes valdančiojoje koalicijoje esame linkę ieškoti bendrų sprendimų dėl eurokomisaro, niekam nesakome jokio kategoriško ne, bet tai turi būti bendri koalicijos sprendimai“, – akcentavo jis.
Pats G. Landsbergis ir toliau aiškiai nepasako, ar matytų savo kandidatūrą į eurokomisarus. Politikas tikina nenorintis kurti intrigos dėl pastaruoju metu viešojoje erdvėje itin daug diskusijų keliančio klausimo. Jis taip pat nesutinka, jog atsiribodamas nuo šio debato tik prisideda prie intrigų kurstymo.
Savo ruožtu prezidentas Gitanas Nausėda yra teigęs, jog matytų geresnių kandidatų už G. Landsbergį. Šalies vadovas tikino premjerei Ingridai Šimonytei įvardinęs pavardę žmogaus, kuris, jo įsitikinimu, galėtų būti deleguojamas Lietuvos atstovu į EK.
„Taip, aš pasakiau, kokios pavardės arba kokia pavardė būtų priimtina. Premjerė priėmė tai, mano supratimu, visai palankiai ir tiek žinių“, – žurnalistams Briuselyje teigė G. Nausėda.
Visgi, prezidentas akcentavo, kad įvardinti galimo eurokomisaro pavardę turėtų pati premjerė.
Eurokomisaro kandidatūrą teikia Vyriausybė, poziciją suderinus su prezidentu ir Seimu.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Šakalienė Hagoje: NATO turi sutarti dėl bent 3 proc. gynybai
Hagoje viešinti krašto apsaugos ministrė Dovilė Šakalienė trečiadienį dalyvaudama keturšaliame susitikime su Nyderlandų, Latvijos ir Estijos kolegomis pabrėžė, kad NATO sąjungininkių finansavimas gynybai turėtų siekti b...
-
Skvernelis: JAV sprendimas – praeitos Vyriausybės nesėkmės ženklas
Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) administracijai paskelbus apie dirbtinio intelekto lustų eksporto ribojimą, kuris taikomas ir Lietuvai, Seimo pirmininkas Saulius Skvernelis tokį sprendimą vertino kaip praeitos Vyriausybės vykdytos užsienio politikos ...
-
Skvernelis mano, kad teisėsauga turėtų susidomėti „Teltonikos“ įkūrėjo istorija
„Teltonikos“ įkūrėjui Arvydui Paukščiui detaliau papasakojus apie galimus buvusios Vyriausybės ir politikų bandymus kenkti jo įmonių grupei, Seimo pirmininkas Saulius Skvernelis mano, kad situacija turėtų pasidomėti kompetentingos...
-
Pasakė, kada planuojamas kai kurių Lietuvos politikų vizitas į JAV
Kovo mėnesį planuojamas Seimo vicepirmininko Juozo Oleko, Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) bei Užsienio reikalų komiteto (URK) narių vizitas į Jungtines Amerikos Valstijas (JAV). ...
-
Buvusi SAM kanclerė tapo KAM vienos iš grupių patarėja2
Buvusi Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) kanclerė Jurgita Grebenkovienė tapo Krašto apsaugos ministerijos (KAM) patarėja, BNS nurodė ministerija. ...
-
KT vertins, ar prezidentas galėjo patvirtinti ne visos sudėties Palucko Vyriausybę2
Konstitucinis Teismas (KT) priėmė nagrinėti opozicijos skundą, ar prezidentas gali patvirtinti ne visos sudėties Ministrų kabinetą. ...
-
Apie Žemaitaičio ir Širinskienės skyrybas: bus vėl intrigų
Remigijus Žemaitaitis liko ne tik be partinių ministrų, bet ir be Agnės Širinskienės. Antradienį ryte ji išėjo pas Saulių Skvernelį į „Vardan Lietuvos“ frakciją. Dabar ji tikisi, kad „Santa Barbaros“ gyvenime bu...
-
Vilniaus rajono savivaldybė atnaujino administracijos struktūrą
Vilniaus rajono savivaldybė praneša, kad siekiant geriau atliepti šio rajono gyventojų lūkesčius ir teikti jiems kokybiškesnes paslaugas, nuo sausio 1 d. pradėjo veikti naujai suformuota administracijos struktūra. Kaip nurodo savival...
-
Poderskio sprendimai kelia klausimų STT: prisipažino klydęs, bet kai ką nutylėjo2
Aplinkos ministras Povilas Poderskis teigia, kad sprendimą atšaukti naujai suformuotą Statybos sektoriaus vystymo agentūros (SSVA) valdybą priėmė planuodamas pokyčius įmonės viduje. Politiko teigimu, įgyvendinus įmonės pertvarką, ši...
-
Svarstoma papildomus pinigus Seimo nariams dalinti kitaip
Seimo valdyba trečiadienį nutarė sudaryti darbo grupę, kuri peržiūrėtų parlamentinei veiklai skirtų lėšų reglamentavimą ir pateiktų siūlymus dėl efektyvesnio jų panaudojimo. ...