Tuo metu demokratų pareiškimą, kad dėl to esmingai pažeista koalicijos sutartis ir jie nebėra įsipareigoję palaikyti Vyriausybės siūlomos mokesčių reformos, išrinktasis Lietuvos socialdemokratų partijos pirmininkas (LSDP) vadina karščiavimusi.
„Nevadinčiau to ultimatumais, tai yra tam tikras samprotavimas, tai yra karščiavimasis, galų gale visų mūsų interesas turėti tvirtą biudžetą, kad galėtume finansuoti valstybei svarbius poreikius, taip pat – ir gynybą“, – pirmadienį Seime žurnalistams sakė Vyriausybės vadovas, komentuodamas Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ valdybos sprendimą.
Pasak G. Palucko, Seimas padarė klaidą neleisdamas A. Dudėno patraukti baudžiamojon atsakomybėn, tačiau ištaisyti ją nėra paprasta, kaip to reikalauja demokratai.
„Negaliu atsakyti į šitą klausimą, pirmiausia reikia teisinės analizės, pažiūrėti (Seimo – BNS) statuto nuostatas, manau, kad ir Seimo pirmininkas pristatys situaciją, kaip jis mato, apie tai tikrai diskutuosime“, – teigė premjeras.
„Taip, yra įvykusi klaida, jos taisymas arba sprendimas nėra toks elementarus, nes šnekame ir apie neliečiamybės kaip statuso klausimo – apskritai ar dalinio – išlaikymą Seimo nariams, kad ir ateityje nesusiklostytų tokios situacijos, kai vienas ar kitas kolega dėl vieno ar kito pradėto ikiteisminio tyrimo pasislepia už imuniteto“, – sakė jis.
Anot išrinktojo socialdemokratų lyderio, ši koalicija dar turės ne vieną išbandymą, todėl padarius klaidą reikia ne tik ją pripažinti, bet ir galvoti, kaip judėti į priekį, kad tos klaidos nebūtų kartojamos.
„Manau, kad visus tuos klausimus išsiaiškinsime, ir susierzinimo ar aistros bus mažiau“, – tvirtino G. Paluckas.
A. Dudėno situaciją ir demokratų iškeltus reikalavimus koalicijos taryba planuoja svarstyti pirmadienį.
BNS rašė, kad Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ valdyba balandžio 30 dieną konstatavo esminį koalicijos sutarties pažeidimą, neleidus A. Dudėno patraukti baudžiamojon atsakomybėn „čekiukų“ byloje, ir paragino socialdemokratus ištaisyti klaidą, nes jie pirmiausia atsakingi už tokį balsavimo rezultatą. Panaikinti imunitetą Seime pritrūko dviejų balsų.
„Vardan Lietuvos“ lyderis Saulius Skvernelis tuomet pranešė, jog kol to nebus padaryta, demokratai neužtikrins paramos Vyriausybės siūlomiems mokesčių pakeitimams.
G. Paluckas pirmadienį žurnalistams teigė, kad dėl A. Dudėno neliečiamybės naikinimo nebalsavę Seimo socialdemokratai partijos nuobaudų nesulauks, nes, anot jo, nebuvo frakcijos sprendimo balsuoti visiems už imuniteto atėmimą.
„Nebuvo frakcijos sprendimo, nes visi darė prielaidą, jog tai ir taip suprantama ir suvokiama, kaip turi elgtis frakcija“, – sakė naujasis LSDP vadovas.
„Šiuo atveju, be abejonės, diskusija partijos valdymo organuose, taryboje tikrai bus apie tai. O sankcijos dėl nepriimto sprendimo nevykdymo ar neįgyvendinimo, matyt, vargiai galimos“, – tvirtino jis.
Kita vertus, G. Paluckas akcentavo, kad žiūrint į ateitį, reikia užsitikrinti, kad tokios situacijos nesikartotų.
Tuo metu LSDP frakcijos Seime seniūnas Remigijus Motuzas balandžio 29 dieną prieš balsavimą dėl A. Dudėno teisinės neliečiamybės BNS sakė, kad frakcija nutarė palaikyti prokuratūros prašymą.
Socialdemokratų, demokratų ir „aušriečių“ koalicijos sutartyje numatyta, kad „bet kuris koalicijos narys, dėl kurio neliečiamybės panaikinimo į Seimą kreipiasi Generalinė prokuratūra, iš karto viešai Seimo posėdyje padaro pareiškimą, jog sutinka, kad jo neliečiamybė būtų panaikinta, nesudarant tyrimo komisijos dėl sutikimo Seimo narį patraukti baudžiamojon atsakomybėn, suimti ar kitaip suvaržyti jo laisvę“.
Šį punktą demokratai laiko ir partnerių įsipareigojimu balsuoti už teisinės neliečiamybės panaikinimą.
Tačiau praėjusį antradienį Seimas neleido prokurorams baudžiamojon atsakomybėn patraukti socialdemokrato A. Dudėno, kad galėtų jam pateikti įtarimus dėl sukčiavimo, dokumentų klastojimo ir disponavimo suklastotu dokumentu bei piktnaudžiavimo einant Ukmergės rajono savivaldybės tarybos nario pareigas 2019–2023 metais.
Už Seimo nario teisinio imuniteto panaikinimą balsavo 69 Seimo nariai, prieš balsavusiųjų nebuvo, susilaikė du politikai. Kad teisinė neliečiamybė būtų panaikinta, reikia mažiausiai 71 balso už.
Balsavime nedalyvavo 30 socialdemokratų ir 16 „aušriečių“, dalis jų buvo užsienio komandiruotėse, tačiau dalis prieš balsavimą paliko Seimo salę.
S. Skvernelis tvirtino neabejojantis, jog apie tokį kolegų elgesį premjeras G. Paluckas žinojo iš anksto.
Po pernai spalį vykusių Seimo rinkimų valdančiąją koaliciją sudarė trys politinės jėgos – Lietuvos socialdemokratų partija, „Nemuno aušra“ ir Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“. Joje – 86 parlamentarai.
Naujausi komentarai