Vyrai atvirai prabilo apie įveiktą prostatos vėžį

  • Teksto dydis:

Lietuvoje, kaip ir Vakarų Europoje ar Amerikoje, prostatos vėžys vyrų tarpe yra dažniausia onkologinė liga. Kiekvieną dieną Lietuvoje diagnozę „prostatos vėžys“ išgirsta aštuoni vyrai, o tai yra 3000 per metus. Skaičiuojama, kad šiuo metu su prostatos vėžiu kovoja net apie 30000 vyrų. Tokie oficialūs skaičiai. Atlikti tyrimai rodo, kad nemaža dalis Anapilin iškeliavusių vyrų net nežinojo, jog jų mirtį galėjo lemti prostatos vėžys. Apie tai rytoj, šeštadienį, 11.00 val. išsamiai pasakos TV3 medicinos laida „Diagnozė: viltis“.

Kol kas mokslininkai nenustatė tikslių priežasčių, kas lemia prostatos vėžį, todėl į rizikos grupę patenka visi be išimties vyrai. Itin svarbu ligą nustatyti kuo anksčiau, nes tada galima taikyti radikalius gydymo būdus – operaciją arba spindulinę terapiją. Nors šie gydymo būdai veiksmingi, jie vyro gyvenimą pakeičia iš pagrindų.

Dažnai vyrai bijo net tikrintis dėl prostatos vėžio – ši diagnozė lemia blogą lytinio gyvenimo prognozę. Urologas Raimundas Venckus laidai „Diagnozė: viltis“ pripažins, kad tai tiesa: „Radikalus spindulinis gydymas iškart po spindulinio gydymo mažiau pažeidžia lytinę funkciją, tačiau bėgant laikui – per metus, du – ji sunyksta. Jeigu kalbame apie operacinį gydymą, tai lytinio gyvenimo prognozės dar blogesnės. Tik apie 10-15 procentų vyrų išlaiko lytinę funkciją, o netenka – apie 90. Išties, prostatos vėžys ir lytinis gyvenimas yra labai sunkiai suderinami dalykai“.

Svarbiausia vyrams laiku tikrintis. Architektas Algimantas Kančas su šia liga taip pat susidūrė, nors kaip pavyzdingas vyras kiekvienais metais atlikdavo sveikatos tyrimus. Vieni metai buvo lemtingi – A. Kančui buvo pripažintas prostatos vėžys. Ir nors tuomet vyrui visas gyvenimas apvirto aukštyn kojomis, dabar, praėjus šešeriems metams jis trykšta optimizmu.

„Nematau, ko čia reikia gėdytis. Priešingai, reikia drąsinti kitus ir apie tai kalbėti, nes iškeliauti į aną pasaulį per anksti. Kokia čia gali būti gėda? Reikia drąsiai apie tai kalbėti, nes tai viena iš pagrindinių vyrų ligų. Kai sulauki tam tikro amžiaus, supranti, kad matyt organas jau atidirbo savo. Pirmą gyvenimo dalį – džiaugsmai, po to – liekamieji reiškiniai. Čia vyrų achilo kulnas“, – sako humoro jausmu nesiskundžiantis architektas.

A. Kančas neslepia, kad su liga susitaikė, išmoko gyventi, bet laiminga pabaiga kovoje su vėžiu dar nepasiekta. Ar galėjo naujausia technika palengvinti žymaus architekto dalią? Daugybė aplinkybių lemia, kad vėžiu sergantys lietuviai turi mažesnes gydymo galimybes nei užsieniečiai.

Pasaulio medicina sparčiais žingsniais žengia į priekį. Jau yra metodų, tokie kaip HIFU, kurie leidžia efektyviai ir nepažeidžiant aplinkinių organų gydyti prostatos vėžį. Toks naujos kartos židininis HIFU metodas naudodamas magnetinio rezonanso ir ultragarso vaizdus geba tiksliai parinkti nesveikos prostatos audinį, o mažiausias deginamas taškas – vos 5 mm dydžio. Deja, Lietuvoje tokios technologijos nėra.

„HIFU (High Intensity Focal Ultra sound) – aukšto intensyvumo fokusuotas ultragarsas, – pasakos Mindaugas Jievaltas, Lietuvos urologų draugijos prezidentas, – fizikine prasme tai yra į vieną tašką trumpoje distancijoje sukoncentruojama labai aukšta energija. Audiniai gaudami poveikį kaista ir sukelia norimoje vietoje audinių destrukciją. Toks metodas nėra labai naujas, Vakaruose jis naudojamas jau apie dešimtmetį. Spindulinė terapija yra efektyvus gydymas, bet turi trūkumą – liga linkusi recidyvuoti, nes prostata apspinduliuota ir anatomiškai likusi savo vietoje, todėl liga gali atsinaujinti. Tokiems recidyvams yra naudojama HIFU“.

Nora Ribokienė, valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos prie SAM direktorė teigia, kad jau artimiausiu metu paaiškės, ar Lietuva turės HIFU technologiją.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių