Tyrimas: trečdalio lietuvių svajonė – skrydis oro balionu

 • Teksto dydis:

Atšilus orams, dauguma skuba į gamtą – pasidžiaugti geru oru ir turiningai praleisti laisvalaikį.

Kasmet vis labiau populiarėja pramogos danguje – skraidymas įvairiomis mažosios aviacijos priemonėmis. Projekto laikaski.lt užsakymu visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovės „Spinter tyrimai“ atliktas reprezentatyvus šalies gyventojų nuomonės tyrimas parodė, kad net 30 proc. lietuvių svajoja išbandyti skrydį oro balionu – tai labiausiai lietuvius dominanti oro skraidymo priemonė.

Mažoji aviacija Lietuvoje gyvuoja jau beveik 60 metų. Ji apima ne tik pramoginius skrydžius, bet taip pat ir profesionalųjį aviacijos sportą – Lietuva gali didžiuotis aukščiausio lygio pilotais ir tarptautiniais pasaulio bei Europos čempionatais, vykstančiais mūsų šalyje. Mažosios aviacijos sritis apjungia sklandytuvus, parasparnius, parašiutus, akrobatymo skraidymo lėktuvus, nedidelius lengvuosius lėktuvus ir sraigtasparnius. Šiandieną galimybės kiekvienam išbandyti norimą skraidymo priemonę – didžiulės, tačiau kartais pritrūksta žinių ir drąsos pasirinkti nekasdienišką pramogą.

Veikia 26 aerodromai

Atlikto tyrimo metu, vertinant lietuvių skraidymo su mažąja aviacija patirtį, paaiškėjo, kad bent viena iš mažosios aviacijos priemonių yra skridę 17 proc. lietuvių. Iš jų 10 proc. yra skridę vieną kartą, o 7 proc. – keletą kartų. Apklausos duomenys rodo, kad apskritai dažniau skristi yra tekę vyrams, 26–35 m. dalyviams, aukščiausio išsilavinimo atstovams ir miestiečiams.

Lietuvoje yra net apie 26 veikiantys vidaus aeorodromai, tad palyginus, procentinė dalis lietuvių, kuriems yra tekę skraidyti su mažosios aviacijos priemonėmis, nedidelė. „Lietuviams pakilti į dangų trukdo mitas, jog skraidymas yra labai brangus ir sunkiai prieinamas laisvalaikio praleidimo būdas“, - tvirtina pilotas ir laikaski.lt iniciatyvos idėjinis vadovas Algirdas Šimoliūnas. „Tačiau skraidymo priemonių yra daug ir labai skirtingų. Dažnai pakilti į orą reikia tik drąsos, didelio noro ir minimalių išlaidų“, – įsitikinęs A. Šimoliūnas.

Oro balionas arba lėktuvas

Šalies gyventojus vis labiau domina galimybė rinktis skrydį kaip smagią pramogą ir įdomų laisvalaikio praleidimo būdą, o ne tik kaip būtiną susisiekimo priemonę. Tyrimo metu paaiškėjo, kad beveik trečdalis lietuvių svajoja paskraidyti oro balionu, o 15 proc. domina skrydis mažu lėktuvu. Toliau, kaip norimos išbandyti mažosios aviacijos transporto priemonės, rikiuojasi sraigtasparnis (14 proc.), parašiutas (13 proc.), parasparnis (9 proc.) ir sklandytuvas (7 proc.).

Apskritai, daugiau skirtingų priemonių įvardijo vyrai ir 18–35 m. amžiaus tyrimo dalyviai. Skrydį oro balionu taip pat dažniau norėtų išbandyti aukščiausio išsimokslinimo atstovai, didesnes nei vidutines pajamas (daugiau nei 300 Eur) turintys apklaustieji ir didmiesčių gyventojai. Mažą lėktuvą dažniau paminėjo didžiausių pajamų grupės atstovai ir didmiesčių gyventojai.

Nenorinčios išbandyti nė vienos skraidymo priemonės dažniau teigė moterys, 46 m. ir vyresni tyrimo dalyviai, žemiausio išsimokslinimo atstovai, mažas ir vidutines pajamas (iki 300 Eur) turintys respondentai bei kaimo vietovių gyventojai. Šie rezultatai patvirtina faktą, kad Lietuvoje vyrauja nuomonė, jog skraidymas yra brangus, sunkiai prieinamas ir nesaugus sportas, o šiuos stereotipus sugriauti nėra lengva, ypač tarp vyresnio amžiaus žmonių ir kaimo gyventojų.

Apie mažąją aviaciją žino nedaug

Iš lietuvių skraidymo įpročių tyrimo matyti, kad Lietuvos gyventojai apie mažosios aviacijos veiklą žino dar pakankamai nedaug ir prisibijo išbandyti skraidymą, tačiau nemaža dalis respondentų norėtų paskraidyti viena ar kita oro transporto priemone savo malonumui. Juntamas pakankamai ryškus skirtumas tarp kaimo ir didmiesčio gyventojų, tarp daugiau išsilavinusių ir žemesnįjį išsilavinimą turinčių žmonių bei tarp skirtingas pajamas turinčių grupių atstovų. Skirtumai išryškėja ir priklausomai nuo amžiaus – jaunesni tyrimo dalyviai labiau linkę išbandyti ar jau yra bandę kai kurias skraidymo priemones. Stipresnį norą skristi taip pat dažniau išreiškia vyrai.

Tarp populiariausių skraidymo priemonių – oro balionas, mažas lėktuvas ir parašiutas. Lietuvoje sudarytos puikios sąlygos mažajai aviacijai ir pramoginiams skrydžiams – gražūs kraštovaizdžiai, ilgametė patirtis ir aeoroklubų profesionalumas šiandien leidžia skristi kiekvienam norinčiam greitai ir lengvai.

Sociologinis tyrimas, siekiantis išsiaiškinti skraidymo su mažosios aviacijos transportu patirtį ir norimas išbandyti skraidymo priemones atliktas 2016 m. pavasarį. Tyrime dalyvavo šalies gyventojai nuo 18 iki 75 metų – iš viso apklausti 1005 respondentai.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių