Projekto „Maisto kelias“ premjeroje – ne tik astronautų mitybos paslaptys

 • Teksto dydis:

Šį šeštadienį TV3 televizijos žiūrovus žadins trečią sezoną pradedantis vasaros projektas, kulinarinių kelionių laida „Maisto kelias“.

Žinoma kulinarė Ilona Juciūtė-Čibirkienė, grupės ŽAS narys Gidonas Šapiro-Bilas ir profesionalus šefas iš Šri Lankos Dilanas Dampella Gamage leidžiasi į nuotykių ir atradimų kupinas keliones, su tikslu apkeliauti visą Lietuvą ir pažinti kiekvienos apskrities kulinarinio paveldo tradicijas bei atrasti dar nelankytas gastronomines vieteles.

Kuomet visas pasaulis vis dar kovoja su COVID-19 viruso sukelta pandemija, laidos kūrybinė komanda kviečia atrasti vietinį turizmą ir užuot vykus į užsienį, naujų potyrių ir skonių ieškoti savo šalyje. Pirmoji „Maisto kelio“ stotelė – Utenos apskritis, kurioje laukia ne tik istorinėmis legendomis apipintos didikų virtuvės paslaptys, bet ir kosmoso platybes tyrinėjančių astronautų gyvenimo ypatumai.

Ilona, Bilas ir Dilanas leisis į kelią ir vyks prie Anykščiuose pūpsančio Kalitos kalno. Čia juos pasitiks Anykščių turizmo ir verslo informacijos centro direktorė Kristina Beinorytė, kuri papasakos, ką vertą aplankyti šiame mieste bei kokios pramogos laukia išsiilgtų lankytojų.

„Aš labai pasiilgau „Maisto kelio“, skanaus maisto, kelionių ir ypač pramogų“, – džiaugsis Dilanas kelionių startu.

Prasilėkę čia įkurtomis vasaros rogučių trasomis bei šiek tiek jau praalkę, keliauninkai užsuks į jaukų gastrobarą Anykščių centre „Perino Food and Wine“ paskanauti gardžių patiekalų.

„Kuomet Anykščiuose atsidarė Lajų takas, ėmė plūsti turistai, todėl mums su draugu kilo mintis atidaryti restoraną. Nenorėjom tradicinių patiekalų, o makaronus juk mėgsta visi, tad pas mus apsilanko nuo moksleivio, iki senjoro“, –  restorano istorija dalinsis šeimininkė Lina Tamoliūnienė.

Nors šiame restorane dominuoja itališka virtuvė, tačiau šeimininkė Iloną, Bilą ir Dilaną pirmiausiai pavaišins firminiu Chilli con carne troškiniu. Na, o vėliau jų lauks lazanija, pasta su jūros gėrybėmis, gurmaniškos midijos bei sultingos vištienos kepsnys.

„Čia šilta, gera, jauku ir skanu, kaip pas mamą“, – džiaugsis Ilona naujai atrastais gastronominiais perliukais.

Pasistiprinusi laidos vedėjų trijulė aplankys ir tikrą gamtos perlą – Anykščių šilelį, kuriame susitiks su pačia miesto galva Sigučiu Obelevičiumi. Meras papasakos apie atsinaujinusį 300 metrų tolygiai iki 21 metrų aukščio kylantį Medžių lajų taką su įspūdingu apžvalgos bokštu pabaigoje, sveikatinantį ekologišką basų kojų taką, naujai nutiestą Lynų tiltą, jungiantį abu Šventosios upės krantu, modernius dviračių takus bei, žinoma, Anykščių šilelio legendą – Puntuko akmenį.

Duonos recepto nėra, jo parašyti ant lapuko negali. Internete sklando daugybę receptų ir visi jie yra teisingi, bet vien juo vadovautis negalima. Visas duonos gerumas ir atsitinka tada, kai tu su duona susikalbi, ją minkyti reikia su visa meile, jokio grubumo, o kepalėlį – dar ir pakalbinti, jog jis išmaitintų visą šeimą.

„Tam, jog išbandyti viską Anykščiuose, gali prireikti trijų ar keturių dienų, tad susitiksim po savaitgalio“, – juoksis meras.

Pasigrožėję žaliuojančia gamta, Ilona, Bilas ir Dilanas aplankys ir antrajame sezone atrastą „Roko virtuvės“ restoraną. Jam  vadovauja jaunas, tačiau išradingumo nestokojantis ir iššūkių nebijantis šefas Rokas Galvonas. Drauge su šaunia komanda jis darbuojasi net keliuose restoranuose ir yra pasiruošęs pasirūpinti gardžiomis vaišėmis, puikiu aptarnavimu ir dekoravimu privačiuose renginiuose.

„Šiemet yra pirmi metai, kuomet turime savo daržą, kuriame prisisodinome įvairiausių gėrybių. Auginsime taip pat vištas, žąsis, turėsite tiek naminių kiaušinių, tiek šviežios mėsos“, – pasakos Rokas.

Pasivaišinę žemoje temperatūroje ruoštu kukurūziniu viščiuku, sultingu jautienos kepsniu bei dviem itin vasariškais desertais, vedėjai išvyks į Niūronių kaime esantį Arklio muziejų. Vienintelis toks Pabaltijyje muziejus garsėja ne tik arklio ir žmogaus ryšį atskleidžiančiomis ekspozicijomis, bet ir edukacinėmis programomis apie tradicinius amatus. Muziejaus edukologė Rita Vasiliauskienė pakvies į Legų sodybą, kurioje Ilona, Bilas ir Dilanas susipažins su duonelės keliu – nuo rugių sėjos, iki duonos riekės, išgirs apie senolių duonos kepimo papročius ir net patys išbandys šį ritualą.

„Duonos recepto nėra, jo parašyti ant lapuko negali. Internete sklando daugybę receptų ir visi jie yra teisingi, bet vien juo vadovautis negalima. Visas duonos gerumas ir atsitinka tada, kai tu su duona susikalbi, ją minkyti reikia su visa meile, jokio grubumo, o kepalėlį – dar ir pakalbinti, jog jis išmaitintų visą šeimą“, – pasakos Rita.

Aplankę Anykščių regioną Ilona, Dilanas ir Bilas vyks į Molėtus. Šiame mieste juos pasitiks Molėtų turizmo ir verslo informacijos centro direktorė Daiva Kulienė bei meras Saulius Jauneika, kurie papasakos, ką verta aplankyti ir pamatyti atvykus į šį kraštą.

„Yra pasakojama, jog seniai, seniai važiavo ponas ir vežėsi skrynią aukso. Įklimpo molyje ir niekaip negalėjo išvažiuoti. Pinigėliai pažiro, ponas laksto šūkaudamas „Molis! Molis! Molis!“, taip ir atsirado Molėtai. Na, o paieškoti pažirusių pinigėlių čia gali atvykti kiekvienas“, – miesto legenda dalinsis Daiva.

Molėtų meras, papasakojęs apie šio krašto lankytinas vietas, laidos vedėjų trijulę pakvies pasimatuoti žvejo batų ir prisišaukus sėkmę išmėginti ją Molėtų ežere.

„Molėtai yra nuostabaus grožio kraštas, mat čia plyti daugiau nei 300 ežerų. O pasimatavus žvejo batus, kurie neša laimę, gėda būtų patiems neišmėginti šios veiklos. Juk pačių pasigauta žuvis – daug gardesnė“, – draugus pažvejoti ragins Bilas.

Susižvejotą lydeką „Maisto kelio“ keliautojai čia pat ją išsikeps kepsninėje, na, o būdami sotūs ir laimingi, jie tęs savo kelionę keliaudami į Molėtus garsinantį Lietuvos etnokosmologijos muziejų. Jame galima išvysti ne tik meteoritų kolekciją, mėnulio ar Marso dalis, įspūdingą dangaus nuotraukų parodą, bet ir stebėjimų metu žvaigždes, ūkus bei galaktikas vienu didžiausiu teleskopu Europoje.

„Teleskopas yra tarsi laiko mašina, kuo giliau į visatą žvelgi, tuo gilesnę praeitį matai. Nes šviesa įveikia tam tikrą kelią, kol iki mūsų atkeliauja ir mes tą vaizdą pamatom. Jeigu mes visas žvaigždes užgesintume, tai Saulė mūsų akimis užgestų po 8 minučių ir 20 sekundžių, bet kitos žvaigždės pradėtų gesti tik tai daugiau nei po 4 metų. O kuomet ateitų Andromedos, plika akimi matomos galaktikos, eilė, ji užgestų tik po daugiau nei 2 milijonų metų, todėl nieks negali pasakyti, ar ji iš tikrųjų dabar dar ten yra“, – pasakos Lietuvos etnokosmologijos muziejaus direktorius Linas Šmigelskas.

Susipažinus su kosmoso platybėmis, žvaigždėmis ir astronautų kasdienybės bei mitybos paslaptimis, Ilonos, Bilo ir Dilano lauks legendomis apipinta istorinė pažintis su Rudesos ir Inturkės miškuose kadaise apsilankiusia karaliene Bona Sforca. Susitikę su ja ir visa jos svita, laidos vedėjai išmoks gaminti tradicinį karalienės virtuvės patiekalą – lazankas.

„Šiose vietovėse mėgo medžioti to meto Lietuvos ir Lenkijos didikai, o vieną kartą į mūsų kraštą atvyko medžioti pati karalienė Bona Sforca. Tačiau vėlų vakarą ji ilgai vijosi pašautą briedį, jog nepastebėjo, kaip atsiskyrė nuo visos savo svitos ir pasiklydo. Nulipusi nuo žirgo gūdžiuose miškuose ėmė melstis ir davė įžadą jog šioje vietoje pastatys Dievo garbei bažnyčią,  jeigu jai pavyks sulaukti pagalbos“, – pasakos Inturkės kaimo bibliotekininkė Onutė Cesiulienė.NAUJAUSI KOMENTARAI

kodel

kodel portretas
vienas nesiprauses,'kokai' svarus turi but ?

Anonimui Pydarui

Anonimui Pydarui portretas
Lietuvių virėju neturite, Lietuviško maisto
VISI KOMENTARAI 2
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių