Įgula neteko savo erdvėlaivio

Amerikoje jau daugiau nei keturis dešimtmečius tarpusavyje konkuruoja du bene garsiausi kosminių epopėjų pavyzdžiai – "Žvaigždžių karai" ir "Žvaigždžių kelias".

Grąžino į pradžią

"Žvaigždžių karai" yra George'o Lucaso fantazijos vaisius. O JAV televizijoje gimęs serialas "Žvaigždžių kelias" nuo 1979 m. persikėlė į didžiuosius ekranus, kuriame populiarūs kosminės epopėjos herojai pasirodė dešimt kartų.

2009-aisiais sukurtas vienuoliktas filmas prie pavadinimo neturėjo jokio indekso, nes autoriai padarė ryžtingą posūkį ir grąžino siužetą į pačią pradžią. Amerikoje, kur "Žvaigždžių kelio" peripetijas per daugiau nei keturis dešimtmečius stebėjo mažiausiai dvi žiūrovų kartos, susitikimas su pamėgtais herojais, žinoma, buvo labai populiarus. Lietuvoje tokios beprotiškos sėkmės iš naujo paleistas projektas neturėjo, nes mes kino teatruose nematėme nė vieno ankstesnės epopėjos filmų.

Modernėjo pamažu

"Žvaigždžių kelio" siužetas modernėjo nuosekliai ir pamažu, o personažai seno natūraliai. Ilgiausiai šiame projekte darbavosi aktoriai Leonardas Nimoy (jis poną Spoką vaidino visose 80 televizijos serijose ir šešiuose kino versijos filmuose. Tik viena pozicija jam nusileidžia kapitoną Džeimsą Kirką suvaidinęs aktorius Williamas Shatneris. Abu juos septintame filme "Žvaigždžių kelias. Kartos" (1994 m.) pakeitė nauji astronautai – kapitonas Žanas Liukas Pikaras (akt. Patrickas Stewartas) ir vyresnysis jo padėjėjas Viljamas Raikeris (akt. Jonathanas Frakesas).

Vienuoliktame filme buvo padarytas ryškus posūkis, ir žiūrovai pamatė, kaip buvo pakeista visa komanda in corpore. Prie projekto vairo stojo režisierius Jeffrey Jacobas Abramsas, kuris garsenybe televizijos pasaulyje tapo po labai populiaraus serialo "Dingę". Nors naujas seno projekto reanimatorius pradžioje neslėpė, kad anksčiau "Žvaigždžių kelio" epopėjos peripetijomis nesidomėjo, jam pavyko visiškai atnaujintą turinį suderinti su tradicine stilistika. Buvo išsaugotas ne tik kosminio laivo pavadinimas, bet ir visi per tiek metų įprasti atributai, pradedant senamadiška astronautų apranga ir baigiant gerbėjo širdžiai mielais gadžetais. Šią principinę seno-naujo kino serialo metamorfozę autoriai pagrindė įdomiu posūkiu scenarijuje: senąjį Spoką ir piktadarį Neroną pasiglemžė juoduoji kosminė skylė ir nubloškė į praeitį.

Priartėjo prie komikso

Naujausioje fantastinio serialo dalyje "Žvaigždžių kelias į begalybę" kapitono Kirko (dabar jį vaidina Chrisas Pine'as) vadovaujama erdvėlaivio "Enterprise" įgula, įpusėjus penkerių metų ekspedicijai visatos gelmėse, patenka į bėdą. Sustojimas vienoje labiausiai nuo Federacijos centro nutolusių bazių iš pradžių nieko bloga nežada. Tačiau vos spėjus išskristi iš jos, erdvėlaivį sunaikina netikėta ir itin galinga nežinomų ateivių ataka. Įgulai pavyksta išsigelbėti, bet tai – menka paguoda.

Išbarstyti po visiškai nežinomą planetą, be jokių ryšio priemonių, kuriomis galėtų pasikviesti pagalbą, Kirkas ir jo bičiuliai beveik pasmerkti mirčiai. Negana to, juos ima medžioti laivą "Enterprise" numušę ateiviai. Pastarųjų vadas turi savų sąskaitų su nekenčiama Federacija ir yra pasiryžęs bet kokiomis priemonėmis sunaikinti astronautus.

Net plika akimi matyti, kad ilgai puoselėtas originalus kino serialas labai priartėjo prie paprastos komikso schemos, kurioje visi konfliktai suvedami į vienintelę koliziją – gerų ir blogų jėgų konfliktą. Vasarą, kai nieko rimta galvoti nesinori, tai pati tinkamiausia pramoga.

P.S. "Žvaigždžių kelias į begalybę" tapo pirmuoju kosminės epopėjos filmu, kurio kūrėjai apsiėjo be tradicinės kino juostos. O perfrazuojant naujojo filmo pavadinimą, galima drąsiai teigti, kad artimiausioje ateityje, kai iš visų kino žanrų svarbiausias bus komiksas, gerai sustyguotą atnaujintą epopėją galima bus tęsti iki begalybės.


"Žvaigždžių kelias į begalybę" ("Star Trek Beyond") ***

Fantastinis filmas. JAV, 2016 m. Rež. Justinas Linas. Vaidina Ch.Pine'as, Idris Elba, Zoe Saldana, Simonas Peggas, Antonas Yelchinas.

veiksmas 2

humoras 1

įtampa 2

erotika 0

siaubas 2



NAUJAUSI KOMENTARAI

Darius

Darius portretas
vistiek rusu scient fiction aukstumoj,cia muilo opera be pradzios ir pabaigos.Rekomenduoju kaip fantastikos megejas-Dmitry Gliukhovsky,,METRO 2033"
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

Daugiau straipsnių