Amerikoje – ekonominė krizė? Tikrai ne visiems! Pereiti į pagrindinį turinį

Amerikoje – ekonominė krizė? Tikrai ne visiems!

2008-11-08 09:00
Amerikoje – ekonominė krizė? Tikrai ne visiems!
Amerikoje – ekonominė krizė? Tikrai ne visiems! / Asmeninio archyvo nuotr. Šviesa: Niujorke šviečiančios milijardai lempučių tarsi signalizuoja – krizė nebaisi.

Pirmą kartą vykdamas į JAV, stengiausi atsiriboti nuo išankstinių stereotipų, kitų žmonių ir žiniasklaidos sukurto įspūdžio apie šią šalį. Tik negalėjau įsivaizduoti, kad per tris ten praleistas savaites dažniausiai girdėsiu tris žodžius: krizė, rinkimai ir Obama.

Niujorke stabtelėjau prie miesto simbolika papuoštais marškinėliais prekiaujančios parduotuvės. "Penki marškinėliai už 10 dolerių", – viliojo pardavėjas. Išsirinkau. "Duok dar dolerį ir gausi dar dvejus, – paprašė. –  Kodėl taip pigiai? Pirkėjų mažėja, norime kuo daugiau parduoti." Tačiau ar tikrai viskas taip blogai?

Puota maro metu

Penktadienio popietę apsilankiau viename Niujorko prekybos centre. Ten – minia žmonių: moterys į krepšius kraunasi glėbius drabužių, prie kasų nusidriekusios eilės, salės darbuotojai nespėja pildyti lentynų, automobilių stovėjimo aikštelėje nėra laisvų vietų.

Nors darbo neteko tūkstančiai finansinių institucijų darbuotojų, apsilankius Pasaulio prekybos centre (tame pačiame, kurio du pagrindiniai bokštai sugriuvo po teroristų atakų) laidotuvių nuotaikų nesijaučia.

Išsičiustiję svečiai renkasi į didžiulę salę. Joje – keli šimtai stalų, paruoštų šventei. Lauke pastatyta palapinė, į kurią nutiestas raudonas kilimas bankų, finansų maklerių įmonių, biržų darbuotojams. Kas tai – puota maro metu? O gal ne visiems krizė, ypač ne tiems, kurie ją sukėlė?

Vėlų vakarą pakilau į Rockfelerio centro dangoraižį Niujorke. Nuo stogo terasos atsiveria užburiantis metropolio vaizdas. Rekomenduoju visiems, kurie lankysis Niujorke, dėl šio vaizdo nepagailėti 20 dolerių. Beje, šalia šio pastato plevėsuoja viso pasaulio valstybių vėliavos, o Lietuvos trispalvė kabo pačiame centre, šalia JAV vėliavos.

Kvapą užgniaužia vaizdas naktį, kai miestas šviečia milijonais lempučių tuščiuose biurų pastatuose. Milijonai lempučių – milijonai dolerių išlaidų. Kyla klausimas: jei viskas taip blogai, ar tos lempos nebūtų išjungtos?

Rasizmui galas?

Ir vis dėlto daugiausia amerikiečiai kalba ne apie krizę, o apie naująjį prezidentą Baracką Obamą. Tikimasi, kad jis taps naujuoju Johnu F.Kennedy arba Martinu Lutheriu Kingu. Žinoma, toks palyginimas bauginantis: šie prezidentai buvo nužudyti.

Teko stebėti vaizdelį Sinsinačio (Ohajo valstija) bare vėlų vakarą. Prie lauke sėdėjusių žmonių priėjęs juodaodis valkata paprašė centų. Čia pat pašokęs baltaodis vaikinas išvadino vargetą "nigeriu" ir liepė nešdintis iš jų šalies.

Įdomu, kad prieš pat rinkimus daug amerikiečių tikėjo, jog juodaodžio vyro ir baltaodės moters sūnus B.Obama yra arabas ir musulmonas, nors tai netiesa, apie tai daug kartų rašė laikraščiai.

"Jaunimas neskaito laikraščių, nežiūri televizijos. Visas naujienas sužino prisėdę prie kompiuterio. Elektroniniu paštu keliauja laiškai, kuriuose meluojama apie B.Obamą, o jauni žmonės tuo tiki", – paaiškino viena studentė.

Sąmokslo teorijos – gyvos

Bet užteks apie politiką. Tie, kas nesidomi rinkimais (o tokių šiemet labai mažai) ar jų dar nepalietė ekonominė krizė, gyvena įprastą gyvenimą.

Pavydas ima lankantis JAV universitetuose. Taip įrengtų teritorijų Lietuvoje turbūt dar greitai nebus. Vien pažvelgus į universitetų stadionus, kuriuose telpa po kelis tūkstančius žiūrovų, apima liūdesys prisiminus reprezentacinius Lietuvos aikštynus.
Niujorke labiausiai nustebino tai, kad iki šiol nedaug pasistūmėjo Pasaulio prekybos centro bokštų dvynių vietoje ("Ground Zero") iškilsiančio Laisvės bokšto statybos darbai, nors žemės sklypą valdanti bendrovė jau gavo apie 3 mlrd. JAV dolerių draudimo išmoką.

Kaip ir prieš trejus metus, statybų aikštelėje burzgia technika, tačiau pastatai į viršų nekyla – vis tvirtinami pamatai. Viena delsimo priežasčių – niekas nenori keltis į nelaimės vietoje pastatytus biurus, kuriuos planuojama baigti iki 2013 m. Kita priežastis, kurstoma sąmokslo teorijų kūrėjų, – neva iki šiol vis dar aiškinamasi, kodėl po lėktuvų atakų bokštai dvyniai sugriuvo.

Iš futbolo daro šventę visiems

Amerikoje mėginama populiarinti europietišką futbolą. Verslininkai investuoja šimtus milijonų dolerių, stato naujus stadionus. Los Andželo "Galaxy" klubas netgi pasikvietė Anglijos rinktinės žaidėją Davidą Beckhamą, norėdamas pritraukti daugiau žiūrovų.
Apsilankėme "Galaxy" mače, tačiau, likimo ironija, D.Beckhamas tą dieną žaidė Baltarusijoje. Rungtynės buvo gana blankios, kartais atrodė, lyg stebėtum dviejų komandų treniruotę.

Tačiau į akis krito kitkas: sugebėjimas iš futbolo padaryti šventę visiems. Prieš varžybas vaikams rengiami konkursai, dainuoja roko grupė, kariškiai vaikinus verbuoja į jūrų pėstininkus, vyksta loterijos, gerbėjai fotografuojasi prie kartoninio D.Beckhamo. Beje, marškinėliai su jo pavarde kainuoja 85 JAV dolerius.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų