Priverstinis darbas namuose – kaip jam pritaikyti būstą

Vos prieš metus namuose dirbdavo nebent laisvai samdomi specialistai. Dėl užsitęsusios pandemijos šiandien tai yra beveik visų mūsų kasdienybė. Vis dėlto daugelio namai darbui nepritaikyti. Ką daryti? Galbūt įmanoma bent minimaliai patobulinti būstą, kad šis labiau atitiktų pasikeitusius poreikius?

Ergonomiški sprendimai

Interjero dizainerė Rugilė Jautakaitė pastebi, kad, daugumai žmonių keičiant darbo įpročius, kartais nusprendžiama perplanuoti namų interjerą.

"Suprantama, ne visi turi galimybę atlikti namuose remontą, tačiau kardinalių pokyčių ir nereikia. Kad būtų patogu dirbti, kartais pakanka minimalių transformacijų – pakeisti fotelį darbo kėde, perstumti stalą į patogesnę vietą, – teigia dizainerė. – Trumpėjant dienoms, svarbiausia yra pasirūpinti geru apšvietimu. Juk būtent netinkami šviesos šaltiniai sukelia daugiausiai problemų, gadina akis."

Svarbiausia – patogaus aukščio stalas, ergonomiška kėdė ir geras apšvietimas. Atradus šias tris galimybes, darbui įmanoma pritaikyti beveik bet kurį namų kampą.

Anot pašnekovės, svarbiausia nekentėti taikantis prie turimų darbui neskirtų baldų. Geriau bent minimaliai investuoti į patogius, ergonomiškus jų variantus.

Ergonomiškais vadinami tokie baldai, kurie padeda žmogui sėdėti natūralia poza, leidžia išvengti nugaros, kaklo, pečių raumenų ir sąnarių skausmo. Sėdint ant tokios kėdės ne taip greitai pavargstama, mažiau kenkiama sveikatai. Itin svarbus ir darbo stalas. Idealiu atveju, prie jo sėdėdami pėdas turėtumėte patogiai padėti ant grindų. Stalo aukštis privalo būti toks, kad galėtumėte ant jo pasidėti per alkūnes 90 laipsnių sulenktas rankas.

"Rinkitės nedidelio dydžio, bet ergonomiškus baldus. Taip ne tik neužgriozdinsite erdvės, bet ir nepakenksite sveikatai. Kompiuteriui pasidėti pakanka 80–90 cm ilgio stalo. Tokio dydžio darbo vietą tikrai nesunkiai įmanoma įsirengti bemaž kiekvienoje svetainėje", – pastebi R.Jautakaitė.

Dirbant namuose daugiausia iššūkių kyla mažų būstų savininkams. Jiems tenka spręsti dilemą – pirkti darbo kėdę, sumažinant ir taip ankštą būstą, o gal kentėti ir toliau dirbti ant sofos? Vis dėlto esama baldų, kurie neužims daug vietos. Pavyzdžiui, vietoje biuro kėdės galima rinktis mankštos kamuolį. Jis privers sėdėti tiesiai, nes kūprintis bus tiesiog nepatogu.

Svarbiausia – planas

Dirbant namuose pagrindine problema tampa trintis: kai toje pačioje erdvėje dirba ir sutuoktinis, o vaikai dalyvauja virtualiosiose pamokose, susikaupti gali būti išties sunku.

"Idealu būtų dirbti atskiruose kambariuose, deja, papildomų sienų namuose nepastatysi, – konstatuoja R.Jautakaitė. – Mažuose butuose gali pagelbėti pastatoma širma. Tuomet jūsų bent vizualiai neblaškys netoliese dirbantis šeimos narys. Atskirti darbo vietą gali ne tik širmos, bet ir specialios pertvaros, užuolaidos, tačiau jos turėtų negadinti būsto interjero, gražiai jame integruotis."

Anot R.Jautakaitės, darbui kompiuteriu galima pritaikyti ir visai tam neskirtą kambarį, pavyzdžiui, miegamąjį. "Svarbiausia – patogaus aukščio stalas, ergonomiška kėdė ir geras apšvietimas. Atradus šias tris galimybes, darbui įmanoma pritaikyti beveik bet kurį namų kampą", – tikina dizainerė.

R.Jautakaitei pritaria ir interjero dizainerė Donata Granata. Specialistė pastebi, kad jei atitraukus miegamojo lovą patalpoje telpa stalas ir kėdė, darbo vietą galima įkurti netgi šiame kambaryje. "Žinoma, geriausia vieta darbui yra prie lango – priešais jį arba šonu, nelygu, kaip telpa jūsų stalas", – sako pašnekovė.

Dizainerė siūlo prieš bet kokius interjero pokyčius pirmiausia įvertinti erdvę ir suskaičiuoti, kiek reikia darbo vietų bei kokių.

Širmos, specialios pertvaros, užuolaidos gali atskirti darbo vietą nuo kitų namų erdvių, tačiau jos turėtų negadinti būsto interjero, gražiai jame integruotis.

"Susidarykite planą. Išmatuokite patalpą ir turimus baldus, o tada atitinkamu masteliu viską nupieškite popieriuje, – pataria ji. – Žinoma, galite baldus pabandyti perstumdyti ir be plano, tačiau tada nebūsite tikri, ar erdvę pavyks sėkmingai transformuoti. Prieš priimant sprendimą dėl naujų darbo baldų verta panaršyti po internetines parduotuves, pasidomėti pasiūla. Išsiaiškinkite, kokių formų ir dydžių baldų išvis būna pirkti. Pastebiu, kad kartais žmonės prikuria planų, tačiau pasirodo, kad prekyboje to  tiesiog nėra. Nebent užsakysite pagaminti specialiai pagal jūsų poreikius, tačiau tai gali kainuoti brangiau."

Baldai transformeriai

Pasak Donatos Granatos, svarbiausia įvertinti, ar jūsų darbo vieta namuose yra laikina, ar nuolatinė. Galbūt po kelių mėnesių grįšite į biurą ir namie nebedirbsite? Tokiu atveju neverta leisti didelių sumų specialiems baldams.

Vietą būste labiausiai taupo kelių funkcijų baldai. Pavyzdžiui, miegamojo lova-staliukas arba svetainės staliukas, akimirksniu galintis virsti darbastaliu. Tai gali tapti puikiu išsigelbėjimu. Tačiau specialistė pastebi, kad kokybiškų nestandartinių baldų konstrukcijos kainuoja gerokai daugiau.

"Prieš perkant tokius baldus, reikėtų gerai įvertinti, ar baldas bus naudojamas, bei išbandyti, ar jis patogus", – pataria R.Jautakaitė.

O Donata Granata pastebi, kad gražių ir nebrangių baldų transformerių tiesiog nėra. "Ar tikrai verta investuoti į baldą, kuris, nors ir atlieka funkciją, bet netiks prie jūsų interjero? Žinoma, jį galima gaminti, tačiau tai užtruks ir kainuos. Tačiau jei finansinės galimybės neriboja, verta užsakyti gražų ir praktišką kelias funkcijas atliekantį baldą."

Iššūkis psichikos sveikatai

Psichologė Rasa Aukštuolytė pastebi, kad dirbant namuose ribos tarp asmeninės ir darbo erdvės susilieja. Todėl, nesant galimybės dirbti atskiruose kambariuose, su šeimos nariais verta aptarti ir nusistatyti darbo namuose taisykles.

"Biuruose taip pat dirbame šalia kolegų, tad darbas bendroje namų erdvėje tikrai įmanomas, – sako specialistė. – Idealiausia kiekvienam turėti konkrečią savo darbo vietą ir jos nekeisti. Tokiu būdu atsiras pastovumo, rutinos pojūtis, kuris būna ir dirbant biure. Svarbu aptarti ir darbo laiką bei nuosekliai laikytis susitarimų. Nustatykite aiškią darbo pradžią ir pabaigą. Kad nepervargtumėte ir neprarastumėte gebėjimo susikoncentruoti, reikalingos trumpos pertraukėlės. Suplanuokite ir jas."

Įsivaizduokite, kas būtų priimtina ar nepriimtina, jei šiuo metu būtumėte biure. Juk tikrai nežaistumėte su šunimi, nežiūrėtumėte televizoriaus ar garsiai nesiklausytumėte muzikos.

R.Aukštuolytė atkreipia dėmesį, kad būtina gerbti vienas kito darbo laiko ribas ir jų netrikdyti vien dėl to, kad esate namie. "Aišku, namuose pasiliekant ir vaikams, tokias ribas išlaikyti sunkiau. Priklausomai nuo vaikų amžiaus, verta ir su jais aptarti darbo bei mokymosi namuose taisykles, nustatyti ribas. Iš namų dirbant abiem sutuoktiniams, pasiskirstykite, kokiu metu kiekvienas yra atsakingas už vaikų priežiūrą, o kitas gali susitelkti į darbą."

Vienas esminių produktyvaus darbo veiksnių yra gebėjimas apriboti įvairių dirgiklių ir trukdžių poveikį. "Tai ne tik pagunda naršyti internete ar socialiniuose tinkluose, kuri egzistuoja ir esant biure. Namuose mus gundo televizorius, žaidimų kompiuteris, šaldytuvas, augintinis, – sako R.Aukštuolytė. – Apriboti šių dirgiklių poveikį gali padėti pasirinkta tinkama darbo vieta, taip pat nuoseklus nustatyto dienos plano laikymasis. Įsivaizduokite, kas būtų priimtina ar nepriimtina, jei šiuo metu būtumėte biure. Juk tikrai nežaistumėte su šunimi, nežiūrėtumėte televizoriaus ar garsiai nesiklausytumėte muzikos."

R.Aukštuolytė pastebi, kad dirbant namuose labai svarbi ryto rutina. "Namuose turėtumėte atlikti tai, ką kiekvieną dieną darydavote besiruošdami į darbą. Tarkime, keltis tuo pačiu metu, pakloti lovą, nusiprausti po dušu, papusryčiauti. Tokia rutina leidžia mūsų protui suprasti, jog ruošiamės darbo dienai, ir jau įvykdėme keletą užduočių, – sako pašnekovė. – Darbą visada baikite numatytu laiku, tada išjunkite kompiuterį, susitvarkykite darbo vietą ir išeikite pasivaikščioti."NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių