Kaip išdėstyti apšvietimą namuose, kad būtų patogu, šviesu ir jauku

 • Teksto dydis:

Apšvietimas – viena svarbiausių sudedamųjų interjero dalių, galinčių tiek daryti įspūdį ir kurti jam vertę, tiek sugadinti bendrą vaizdą. Tinkami apšvietimo sprendimai padeda saugiai ir patogiai atlikti kasdienes užduotis, leidžia gerai jaustis, kurti jaukią, atpalaiduojančią namų atmosferą ir mėgautis kokybiškais, gyventi puikiai pritaikytais namais. Kruopščiai parinktos led lemputės ir šviestuvai užtikrina malonią, svetingą aplinką, o viena didžiausių klaidų – pernelyg ryškus, akinantis apšvietimas. Juk nesinori, kad šeimos nariai ar svečiai svetainėje jaustųsi lyg ligoninės priimamajame ar operacinėje.

Tikimės, kad mūsų paruoštas apšvietimo gidas padės išvengti klaidų ir skirtingose namų erdvėse parinkti bei išdėstyti šviestuvus taip, kad jose būtų pakankamai šviesos, o šviestuvų funkcionalumas atitiktų patalpos ar konkrečios apšviečiamos zonos paskirtį ir tikslus.

Koridorius ir laiptinė

Koridorius – tai vieta, kurią tiek šeimininkai, tiek svečiai pamato pirmiausia, vos įžengę pro duris. Apšvietimas – itin svarbi pirmojo įspūdžio dalis. Tradicinis sietynas, šiuolaikiškas lubinis kabinamas ar paviršinis šviestuvas – geras pasirinkimas bendrajam apšvietimui ir svetingai erdvei kurti. Akcentiniam apšvietimui (jei koridoriuje ar fojė turite meno kūrinį ar išskirtinę nišą) rekomenduojama rinktis halogenines lempas arba įleidžiamus kryptinius šviestuvus. Papildomo dekoratyvumo erdvei suteikia veidrodžiai.

Labai svarbu pasirinkti tinkamo dydžio šviestuvus. Siauruose koridoriuose žemomis lubomis nekabinkite masyvių sietynų ar kabinamų šviestuvų, atsižvelkite į proporcijas, kurias siūlo turima erdvė.

Geras, atsakingai parinktas bendrasis apšvietimas koridoriuose ir laiptinėse užtikrina saugumą. Laiptų apšvietimui ekspertai rekomenduojama kabinti tokio paties ar panašaus modelio šviestuvus kas trejus metrus ir įrengti jungiklius tiek laiptų apačioje, tiek viršuje. Dar vienas variantas – į laiptus įmontuojami grindų šviestuvai. Lubinių šviestuvų stilių koridoriuje galite derinti su sieniniais laiptinės šviestuvų modeliais, kuriuos reikėtų kabinti aukščiau akių lygio – taip išvengsite apakinimo rizikos lipant laiptais.

Svetainė

Svetainė dažniausiai yra poilsio, atsipalaidavimo, laisvalaikio užsiėmimų zona – joje namų gyventojai žiūri televizorių, skaito, geria arbatą, žaidžia stalo žaidimus, susėda pokalbiams su šeima ar draugais. Tad svetainės šviestuvai turėtų padėti sukurti komfortišką, atpalaiduojančią atmosferą.

Šios erdvės iššūkis – subalansuotas apšvietimas ir daugiafunkciškumas – svarbu apgalvoti visas svetainės paskirtis, galimas veiklas ir joms reikalingą šviesos intensyvumą. Skirtingi užsiėmimai reikalauja skirtingo lygio ir ryškumo apšvietimo, tad norint užtikrinti ir estetiką, ir funkcionalumą, svarbu pasirūpinti trijų rūšių apšvietimu – bendruoju, funkciniu ir akcentiniu.

Šie apšvietimų tipai naudojami skirtingu paros metu ir tarnauja skirtingiems tikslams. Žinios ir profesionalūs patarimai, kaip derinti skirtingų tipų apšvietimą, kaip išdėstyti šviestuvus erdvėje padės sukurti efektyvų ir ilgalaikį svetainės apšvietimo planą.

– Bendrasis apšvietimas

Kalbant apie lubinį apšvietimą, interjero specialistai pataria derinti dviejų rūšių šviestuvus – centrinį sietyną ar kabinamą šviestuvą, kuris taps ne tik šviesos šaltiniu konkrečiai vietai, bet ir interjero akcentu, bei paviršinius šviestuvus, kurie apšvies visą erdvę ir sukurs lygų apšvietimo iš viršaus sluoksnį.

Jei ieškote originalesnio šviesos šaltinio ir norite rinktis ne lubinį, o alternatyvų apšvietimą, tas pačias bendrojo apšvietimo funkcijas gali atlikti ir aukštas, lenktos formos pastatomas toršeras.

Turėkite omeny, kad ryški, iš viršaus sklindanti šviesa gali konkuruoti su televizoriaus skleidžiamais vaizdais. Siekiant išvengti nepageidaujamo atsispindėjimo, rekomenduojama rinktis lubinius šviestuvus su reguliuojamo šviesos intensyvumo, ryškumo funkcija (dimeriuojamus). Dar vienas variantas – bendrajam apšvietimui naudojami sieninių šviestuvų deriniai arba toršerai.

Jei ieškote originalesnio šviesos šaltinio ir norite rinktis ne lubinį, o alternatyvų apšvietimą, tas pačias bendrojo apšvietimo funkcijas gali atlikti ir aukštas, lenktos formos pastatomas toršeras.

– Funkcinis apšvietimas

Jei svetainėje mėgstate skaityti, užsiimti rankdarbiais ar kitais susikaupimo ir papildomos šviesos reikalaujančiais darbais, pasirūpinkite funkciniu apšvietimu. Pastatomas stalinis šviestuvas ar toršeras tarp dviejų fotelių gali puikiai atlikti šią užduotį. Skaitymui naudojami ir sieniniai šviestuvai šalia sofos ar minkštasuolių.

– Akcentinis, dekoratyvus apšvietimas

Žemi pastatomi stalo šviestuvai ir toršerai svetainėje padeda sukurti jaukią atmosferą, ypač vėlyvą vakarą ar naktį. Rekomenduojama juos proporcingai paskirstyti patalpoje ir statyti prie sienų – tai padės užtikrinti šiltą, atpalaiduojantį apšvietimą ir intymią aplinką. Jei nėra daug laisvų paviršių ar nenorite jų apkrauti – rinkitės sieninius šviestuvus.

Akcentinis apšvietimas tinka ne tik apšviesti lentynas ir atkreipti dėmesį į vieną ar kitą baldą, interjero detalę, suvenyrą, bet ir apšviesti meno kūrinius. Apšvietimas paskirsto šeimininkų bei svečių dėmesį ir padeda patraukti žvilgsnį būtent ten, kur norisi – į svarbius, gražius, išskirtinius namų kampelius. Įleidžiami ar kryptiniai šviestuvai – puikus būdas suteikti erdvei gyvybės ir sustiprinti stiliaus pojūtį.

Valgomasis

Šviestuvas dažnai tampa valgomojo zonos dėmesio centru, tad jis turėtų ne tik atspindėti jūsų asmeninį skonį, bet ir tenkinti bendrojo apšvietimo reikalavimus. Šiam tikslui puikiai tinka sietynai ir kabinami lubiniai šviestuvai. Rinkdamiesi šviestuvą atkreipkite dėmesį, kad jo skersmuo būtų bent 15-20 cm mažesnis nei siauriausia stalo dalis. Taip pat šviestuvas ar jų eilė turėtų kabėti ne žemiau nei maždaug 80 cm iki stalo paviršiaus.

Jei norite originalesnio, išskirtinesnio sprendimo ir žaismingumo – kabinkite keletą to paties stiliaus šviestuvų skirtingame aukštyje taip, kad žemiausias nepažeistų minėtų rekomendacijų. Jei valgomajam galite skirti ne tik zoną svetainėje ar virtuvėje, bet atskirą kambarį ir norit išskirti tam tikrus interjero elementus – galite be bendrojo apšvietimo naudoti ir funkcinį ar akcentinį. O papildomi įleidžiami lubiniai šviestuvai virš stalo suteikia daugiau šviesos ir kartais naudojami pabrėžti sietyno išskirtinumui.

Virtuvė

Virtuvė – vieta, kur intensyviausiai verda gyvenimas. Čia ruošiamas maistas, buriasi šeima ir svečiai. Tad šioje erdvėje svarbus tiek jaukus, draugiškas bendrasis apšvietimas, tiek funkcinis. Ekspertai nerekomenduoja virtuvės apšviesti pernelyg ryškiai ir pataria rinktis dimeriuojamus (su šviesos ryškumo reguliavimo funkcija) šviestuvus ir derinti apšvietimo intensyvumą pagal poreikius.

Efektyviam, adekvačiam, patogumą užtikrinančiam apšvietimui įgyvendinti rekomenduojama derinti trijų tipų šviestuvus: įleidžiamus, kryptinius šviestuvus; juostinį apšvietimą po spintelėmis, lentynomis ir pakabinamus šviestuvus. Įleidžiamuose, į lubas montuojamuose šviestuvuose dažnai naudojamos LED lempos, o po spintelėmis – LED juostos, kabinamiems šviestuvams – tradicinės kaitrinės lemputės.

Priklausomai nuo patalpų ploto, lempučių galingumas gali skirtis, o rekomenduojama spalvos temperatūra bendrajam apšvietimui yra 2700-3500K (šilta, gelsva šviesa) arba 5500-6500K (šaltesnė balta, švelniai melvo atspalvio) funkcinėms zonoms, kur reikia didesnio ryškumo.

Įleidžiami šviestuvai labiausiai tinka bendrajam bei funkciniam apšvietimui, pavyzdžiui, virš kriauklių, viryklių. LED juostos puikiai užikrina funkcinį apšvietimą virš darbinių paviršių, taip pat tai praktiškas pasirinkimas atvirų ar už stiklo pertvaros esančių lentynų apšvietimui. Tai ne tik dekoratyvus sprendimas, bet ir praktiškas, padedantis aiškiau matyti turimas atsargas. LED juostos taip pat tinka ir akcentiniam apšvietimui.

Kabinami lubiniai šviestuvai dažniausiai įkuriami virš virtuvės salų, baro ar valgomojo paviršių. Jie suteikia šiltesnį bendrąjį apšvietimą ir padeda kurti patalpos apšvietimo balansą. Rekomenduojama lubinius šviestuvus kabinti ne žemiau nei 1 m nuo virtuvinių paviršių, kad jie nebūtų akių lygyje nei stovint, nei sėdint.

Miegamasis

Miegamajame žmonės praleidžia apie trečdalį savo gyvenimo, tad norint užtikrinti kokybišką poilsį, svarbu pasirūpinti, kad šios erdvės apšvietimas kurtų intymią, atpalaiduojančią, poilsiui nuteikiančią, ramią aplinką. Daugumai miegamųjų reikalingas kelių tipų apšvietimas. Tinkamas lubinių šviestuvų, stalinių ar sieninių lempų šalia lovos ir toršerų derinys užtikrins, kad būtų patenkinti visi poreikiai – galėtumėte patogiai skaityti prieš miegą, apsirengti, mėgautis intymia atmosfera, atsipalaiduoti, kokybiškai išsimiegoti ir žvaliai prabusti.

Bendrajam apšvietimui galite naudoti dailų sietyną ar elegantišką lubinį kabinamą šviestuvą, kuris skleidžia šiltą, gelsvą šviesą. Nedideli pastatomi šviestuvai ant naktinių staliukų suteiks pakankamai šviesos skaitymui. Svarbu pasirūpinti, kad jungiklis būtų lengvai pasiekiamas iš lovos ir jums nebereikėtų keltis. Jei taupote erdvę ar turite itin nedidelį miegamąjį, skaitymui ar intymiai atmosferai kurti vietoj stalinių lempų galite naudoti ir sieninius šviestuvus, proporcingai sumontuotus iš abiejų lovos pusių.

Dar vienas populiarus sprendimas – įleidžiami šviestuvai virš lovos (galvūgalyje). Jie padeda kurti nuotaiką ir suteikia erdvei jaukumo, minkštumo. Žinoma, priklausomai nuo pasirinkto miegamojo stiliaus, dydžio ir tikslų, galite naudoti ir akcentinius šviestuvus, kurie išryškins meno kūrinius ar įrėmintas nuotraukas bei suteiks interjerui žaismingumo. Taip pat pravartu pagalvoti ir apie dimerius – šviesos ryškumo reguliavimo funkcija leis jums kontroliuoti jos intensyvumą ir kurti nuotaiką pagal savo poreikius.

Bendrajam apšvietimui galite naudoti dailų sietyną ar elegantišką lubinį kabinamą šviestuvą, kuris skleidžia šiltą, gelsvą šviesą.

Vonios kambarys

Deja, vonios kambarys dažnai yra nepelnytai nuvertinamas ir lieka paskutinėje vietoje, planuojant namų apšvietimą ir tam skirtą biudžetą. Tačiau šiais laikais vonios erdvės dažnai tampa vis didesnės, turi daugiau funkcijų – montuojamos sukūrinės vonios (jacuzzi), modernios dušo sistemos, erdvios kabinos. Vonia jau ne tik vieta patenkinti kasdienius higienos poreikius, bet ir erdvė, skirta atsipalaiduoti, atgauti jėgas. Tad reikia ir daugiau dėmesio apšvietimui.

Bendrajam apšvietimui dažniausiai naudojami įleidžiami lubiniai šviestuvai. Jei vonios kambarys erdvus, galite jį puošti ir kabinamu šviestuvu su permatomu, skaidriu gaubtu. Taip pat svarbu pasirūpinti ir tinkamu funkciniu apšvietimu. Specialistai įspėja nekabinti kryptinių šviestuvų virš vonios veidrodžio – jie sukuria šešėlius, kurie, krinta ant veido, tad galite sau atrodyti mažiau patrauklūs ar vyresni, be to šešėliai gali trukdyti ir darant makiažą ar skutantis. Rekomenduojama kabinti du sieninius šviestuvus iš abiejų veidrodžio pusių. Taip šviesa pasiskirstys tolygiai ir užtikrins tinkamą apšvietimą visoms grožio ir higienos procedūroms.

Ekspertai rekomenduoja, kad atstumas tarp šviestuvų būtų apie 1 metrą, o juos kabinti patariama akių lygyje. Ryški balta spalva išryškina odą ir padeda aiškiau matyti save. Reguliuojamo šviesos intensyvumo funkcija padės akims ryte lengviau priprasti prie apšvietimo bei sukurti atpalaiduojančią atmosferą vakare, ypač nutarus pagulėti vonioje ir pailsėti.

Taip pat patariama bendrajam apšvietimui ir veidrodžio šviestuvams naudoti skirtingus jungiklius, kad galėtumėte juos naudoti tiek kartu, tiek atskirai, priklausomai nuo poreikio. Prieš pirkdami šviestuvus vonios kambariui, pasidomėkite ir IP faktoriumi, kuris nurodo gaminio atsparumą dulkėms ir drėgmei. Kuo aukštesnis skaičius (atsparumas dulkėms matuojamas nuo 0 iki 6, atsparumas drėgmei – nuo 0 iki 8), tuo didesnė apsauga. Tad, pavyzdžiui, IP68 reiškia maksimalų atsparumą tiek dulkėms, tiek didžiausią galimą apsaugą nuo vandens. Jei kils abejonių, visuomet drąsiai konsultuokitės su pardavėjais, kurie pasirengę atsakyti į visus klausimus.

Kokybiškas, efektyvus ir ilgus metus džiuginantis namų apšvietimas – nelengva užduotis kuriant namus, ypač tą darant pirmą kartą. Tikimės, kad mūsų parengtas apšvietimo išdėstymo gidas bus naudingas tiek naujakuriams, tiek besikraustantiems, tiek remontus darantiems ir interjerą atnaujinti nutarusiems būstų šeimininkams.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių