Gelgaudiškio miestelis šią vasarą mini 510 metų jubiliejų. Šia proga rugpjūčio pradžioje Europos Sąjungos lėšomis atnaujinamo Gelgaudiškio dvaro prieigose rengiamas pleneras „Meno receptas“. Įgyvendinant „Gelgaudiškio dvaro sodybos restauravimas ir kompleksiškas pritaikymas turizmo reikmėms“ projektą, Gelgaudiškio dvaras tampa patraukliu turistiniu objektu. Restauruotose rūmų erdvėse organizuojamos menininkų darbų parodos, koncertai, plenerai, ekskursijos.
Avarinė būklė, ardomas paminklinis mūras, apleistas parkas – taip prieš kelis metus atrodė Gelgaudiškio dvaro sodyba, vienas seniausių ir garsiausių dvarų Lietuvoje, kuriame buvo filmuojamas kino filmas „Tadas Blinda“. Nepasidavus laikui ir nepalikus dvaro tiesiog irti, iš kelių likusių fragmentų atkurta buvusi XIX a. dvaro prabanga.
2011 m. pasirašius trišalę sutartį su VšĮ Lietuvos verslo paramos agentūra ir Ūkio ministerija ir gavus beveik 4 mln. Lt Europos Sąjungos (ES) struktūrinių fondų paramą, Šakių rajono savivaldybės administracija pradėjo įgyvendinti kelių etapų projektą „Gelgaudiškio dvaro sodybos restauravimas ir kompleksiškas pritaikymas turizmo reikmėms“. Šiuo metu pirmas projekto etapas baigtas.
Tai vienas sudėtingesnių rajono savivaldybės administracijos įgyvendintų projektų. Nors nuo 2001 m. kovo 20 d. Gelgaudiškio dvaro ansamblis buvo įtrauktas į Nekilnojamųjų kultūros vertybių registrą, kaip objektas, turintis architektūrinę, istorinę, urbanistinę, kraštovaizdžio vertę, tačiau rūmai po 1979 m. gaisro buvo apleisti. Nors Gelgaudiškis buvo įtrauktas į dvarų programą, bet jai finansuoti lėšų nebuvo randama.
Projekto įgyvendinimo metu restauruota ne tik kairioji, viešajam sektoriui priskiriama pagrindinių dvaro rūmų pusė, bet ir visų rūmų fasadas, langai, įrengta katilinė, apsauginė ir priešgaisrinė signalizacijos, patalpų šildymas.
Gustavas Koidelis, Prūsijos baronas, kurio dėka 1846 m. buvo pastatyti dabartiniai dvaro rūmai. Rūmai garsėjo prabanga: parketas, gipso lipdiniai, oda bei šilku muštos sienos. XX a. pradžioje dvaras buvo rekonstruotas ir įgijo tuo laikotarpiu madingų klasikinių formų.
Gelgaudiškio pasididžiavimas – net 118 hektarų parkas, pradėtas kurti dar XVI a. tai ne tik vienas didžiausių, bet ir seniausių Lietuvos parkų pilnas ąžuolų bei mūsų kraštuose retų medžių.
Pasitelkus ES paramą baigiami sutvarkyti kumetyno ir oranžerijos pastatai (šie pastatai tvarkomi pasitelkus 2 mln Lt ES paramą gauta antrajam projekto etapo įgyvendinimui). Taip pat tvarkoma ir dvaro aplinka: įrengtos automobilių stovėjimo aikštelės, pėsčiųjų takai.
Naujausi komentarai