Rašytoja S. Rooney dėl Izraelio „apartheido“ vetavo jos knygos vertimą į hebrajų kalbą

Airių rašytoja Sally Rooney (Sali Runi) antradienį pranešė atmetusi vienos Izraelio leidyklos pasiūlymą išversti jos naujausią romaną į hebrajų kalbą, nes prisidedanti prie kultūrinio boikoto dėl žydų valstybės elgesio su palestiniečiais.

Pasak S. Rooney, ji „nemano, kad būtų teisinga“ priimti kontraktą su Izraelio kompanija, „viešai neatsiribojančia nuo apartheido ir neremiančia Jungtinių Tautų nustatytų palestiniečių teisių“.

30-metė rašytoja, trijų romanų autorė, pareiškime nurodė, kad jai „būtų garbė“, jei jos naujausia knyga „Kur tu, gražusis pasauli?" (Beautiful World, Where Are You) būtų išversta į hebrajų kalbą.

„Tačiau kol kas nusprendžiau neparduoti vertimo teisių vienai Izraelyje įsikūrusiai leidyklai“, – pridūrė ji.

Kai kurie šį sprendimą kritikavo.

Gitit Levy-Paz iš nepelno organizacijos „Jewish People Policy Institute“ (JPPI) sakė, kad „Rooney pasirinko kelią, nesuderinamą su menine literatūros esme“.

„Rooney sprendimas išskirti skaitytojų grupę dėl jų nacionalinės tapatybės paneigia pačią literatūros esmę, jos galią suteikti pasauliui darnos ir tvarkos pojūtį“, – rašė G. Levy-Paz žydų naujienų svetainėje „Forward“.

„Sally Rooney romanai prieinami kinų ir rusų kalbomis. Ar jai nerūpi uigūrai? Arba Putinui nepaklūstantys žurnalistai? – socialiniame tinkle „Twitter“ klausė JAV kritikė Ruth Franklin (Rut Franklin). – Vertinti Izraelį pagal kitokius standartus nei likusią pasaulio dalį yra antisemitizmas.“

Remdamasi ataskaitomis apie žmogaus teises, S. Rooney sakė: „Izraelio rasinio dominavimo ir segregacijos palestiniečių atžvilgiu sistema atitinka apartheido apibrėžimą pagal tarptautinę teisę.“

Rašytoja nurodė remianti judėjimą „Boycott, Divestments and Sanctions“ (BDS), nukreiptą prieš „prisidedančias“ firmas ir institucijas, „reaguodama į apartheido sistemą ir kitus sunkius žmogaus teisių pažeidimus“.

BDS sukurtas „pagal ekonominio ir kultūrinio boikoto, padėjusio užbaigti apartheidą Pietų Afrikoje, pavyzdį“, sakė S. Rooney.

„Žinoma, daug kitų valstybių... [taip pat] yra kaltos dėl sunkių žmogaus teisių pažeidimų, – sakė ji. – Tai taip pat galiojo Pietų Afrikai per kampaniją prieš apartheidą ten.“

S. Rooney, gimusi vakariniame Airijos mieste Kaslbare, laikoma kultine rašytoja, o jos darbai apie beprotiškai įsimylėjusius jaunuolius reguliariai dominuoja literatūriniuose pokalbiuose.

Jos dvi ankstesnės knygos, „Pokalbiai su draugais“ (Conversations with Friends) ir „Normalūs žmonės“ (Normal People), buvo išverstos į hebrajų kalbą.

„Normalūs žmonės“ 2018 metais pretendavo į „Booker“ premiją. Šios knygos jau parduota per milijoną egzempliorių, pagal ją sukurta apdovanojimų pelniusi televizijos drama.

Rugsėjį išleista „Kur tu, gražusis pasauli?“ greit tapo bestseleriu Jungtinėje Karalystėje ir Airijoje.

 NAUJAUSI KOMENTARAI

Anonimas

Anonimas portretas
Kodel nuimat minus,plius,ir cia zydai valdo,

kada baigsis tu zydu veksmai,verksmai,

kada baigsis tu zydu veksmai,verksmai, portretas
Ar kada nors matet ,girdejot kad nors 1 zydas yra kaltas,ne ,jie visi sveti,kaip zydams nedaeina kad visi juos kiaurai mato ju tikslus,siekius,kiek zydai iszude rusijoje zmoniu,o dabar paziurekit maskvoje beveik vieni zydai sedi postose,ir ka jie isdarineja su kitatauciais,rusija valdo ne rusai,visi sita zina,bet visi tyli o zydai ir toliau varo savo propaganda pries visa pasauli,tipo mes zydai nusskriaustieji,o is tikruju zydai isnaudoja zmones savo tikslui,kodel zmones tokie,bijo teisybes atvirai sakyti,kada zydai atsiprasis zmoniu nekaltu,kurie zuvo per ju veiksmus,paziurekit senoveje kaip zydai keisdavo pavardes ir naktimis dare juodus darbus,net ispanijos karaliene iZABELE isvare zydus is savo teritorijos,nes zydai savinoso ju zemes,auksa,cia rasoma istorijoje,

Mikui

Mikui portretas
Taip, daug kur nukenčia žmonės. Tačiau niekur taip gajai nepasireiškia aukos sindromas, kaip tik pas vienintelius žydus. O kas dėl antisemitizmo, tai atsiprašau, bet jie - ne semitai, o žydai. Semitai, buvę senovėje, verti žymiai didesnės pagarbos, nei dabartiniai, apimti aukos sindromo, žydai.
VISI KOMENTARAI 6
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių