- Dalia Juškienė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Reikia keisti ir keistis patiems
„Pats auginu dukrą ir linkiu jai viso, kas geriausia. O geriausia – ne minkštai pakloti ateitį, o sudaryti sąlygas gyventi visuomenėje, kurioje galima pasirinkti, ką veikti, kuo būti, kaip gyventi“, – įsitikinęs „Vikonda grupės“ generalinis direktorius Mindaugas Snarskis, kurio vadovaujama įmonė tapo projekto „Aš Esu Tu“ rėmėja.
– Kaip manote, ar šiandienėje Lietuvoje lyčių skirtybės turi įtakos pasirinkimams ir gyvenimo kokybei?
– Neabejoju, kad lyčių skirtybės gali turėti įtakos pasirinkimams, ir tai turbūt neblogas dalykas, jei tie pasirinkimai savanoriški ir neturi įtakos gyvenimo kokybei. Tačiau šioje srityje dar tikrai turime kur tobulėti, kad vaikai, nepaisant jų lyties, būtų vienodai drąsūs, smalsūs ir galėtų rinktis tai, kas jiems padės geriausiai atskleisti jų potencialą. Aš pats užaugau dar sovietinėje Lietuvoje ir mačiau, kaip su nepriklausomybe keičiasi požiūriai ir gimsta bet kokios diskriminacijos netolerancija, ir tai yra tikrai džiugu ir sveikintina.
– Šiandien profesijos nebeskirstomos į vyriškas ir moteriškas, tačiau dėl tam tikrų fizinių savybių kai kuriuos darbus lengviau atlikti vyrams nei moterims, ir atvirkščiai. Esate didelės įmonių grupės vadovas, ar sunku sudaryti vienodas galimybes?
– Mano požiūriu, ne tiek svarbu sudaryti vienodas galimybes skirtingų kompetencijų ar fizinių savybių reikalaujančioms užduotims atlikti, kiek svarbu, kad asmens neribotų jo lytis, amžius, odos spalva ar religiniai įsitikinimai. Ir jei, pavyzdžiui, mergaitė norės atlikti užduotį, kuriai reikės atitinkamų jėgų, ji turėtų galimybę tas jėgas sukaupti savyje ir užduotį atlikti puikiai.
– Šeimos židinio kurstymas seniai – ne vien moterų privilegija. Šiandieniai tėvai labiau prisideda prie vaikų auginimo, tačiau moterų grįžimas į darbo rinką po gimdymo pertraukos ne visada lengvas. Kokių čia matote sunkumų, kaip verslas galėtų pagerinti situaciją?
– Tai nėra visiškai paprastas klausimas, svarbu, kad darbdavys sudarytų sąlygas mamai ar tėčiui sugrįžti ir visavertiškai integruotis į darbo aplinką, nepaisant pasikeitusių gyvenimo aplinkybių. Iš kitos pusės, šie pasirinkimai jau dabar gana neblogai reglamentuoti ir čia, mano asmeniniu požiūriu, ne tiek svarbus vienodas tėvystės ar motinystės atostogų ilgumas. Svarbi kiekvienos šeimos branda, kad mama ir tėtis suprastų, jog kartu augina vaiką, bet ne vaiką augina mama, o tėtis prisideda pagal galimybes. Šis požiūris jau gerokai atgyvenęs. Tačiau, jei vienas iš jų daugiau laiko skirs vaikui vienu jo gyvenimo etapu, o kitas – kitu, bus gana organiška ir natūralu.
– Jūsų vadovaujama įmonė remia projektą „Aš Esu Tu“. Kaip manote, ar, griaunant lyčių barjerus, turi būti aktyvesnė valdžia, kurios rankose – įstatymų galia, ar visuomenė, budėdama, kad nebūtų daroma pažeidimų?
– Aš vakarais savo dukrytei Sofijai skaitau knygą „100 istorijų apie Lietuvos moteris“. Labai noriu, kad ji įsisąmonintų galinti pasirinkti savo gyvenimo kelią be išorinio spaudimo ar barjerų. Tai ir yra viena priežasčių, kodėl mes remiame šį projektą. Kalbant apie įstatymus ar budėjimą, svarbiausia skatinti visuomenės brandą, edukuoti vaikus nuo mažumės, keisti vis dar egzistuojantį tėvų norą nuspręsti už savo vaikus. Budėti, kad nebūtų daromi pažeidimai, neužtenka, reikia keisti ir keistis patiems.
– Nors Lietuvoje turime daugybę puikių moterų vadovių, stereotipai dėl moterų vadovavimo vis dar gajūs. Kaip juos sparčiau įveikti? Ar skiriasi moterų ir vyrų vadovavimas?
– Aš nejaučiu jokio diskomforto, kai vadovauja moteris. Taip jau atsitiko, kad gyvenime mano profesiniam augimui daug įtakos darė ir daro moterys, todėl tie stereotipai man juokingi. Taip, vyriška ir moteriška lyderystė kažkiek skiriasi, yra situacijų, kai tos skirtybės gali padėti, o gali ir sutrukdyti, bet tai galiausiai nulemia ne žmogaus lytis, o jo asmenybės charakteristikos.
– Su kokiais tėvystės iššūkiais sunkiausia susidoroti? Kokias dukros savybes labiausiai norėtumėte išugdyti? Kokia asmenybe užauginti?
– Iššūkiai tam ir yra, kad juos įveiktum, jie specifiniai ir tikrai skiriasi skirtingu laiku ir skirtingoje vietoje. Tas, kas atrodė sunku vakar, šiandien gali atrodyti juokinga, ir atvirkščiai. Kalbant apie devynerių metų dukters Sofijos ugdymą, aš labai noriu, kad ji užaugtų sveika, smalsi ir savimi pasitikinti asmenybė, galėtų ir norėtų tobulėti viso savo gyvenimo kelyje, gebėtų išklausyti ir gerbtų kitų nuomonę, bet būtų tvirta priimdama jai naudingus sprendimus.
– Prašom pristatyti visą savo šeimą. Kokios jūsų namų taisyklės, kaip dalijamasi pareigomis, kaip priimami svarbiausi sprendimai?
– Mūsų šeima didelė ir labai spalvinga. Iš pirmos santuokos turiu jau suaugusį, savo gyvenimo keliu einantį sūnų Žygimantą ir dukrytę Sofiją. Mano žmonos Simonos, kuri yra labai įvairiapusė asmenybė, ne tik puoselėjanti savo verslą, dirbanti ir spėjanti nuveikti krūvą kitų darbų, dukra Saulė – irgi jau suaugusi, žengia savo gyvenimo keliu. Kartu su mumis gyvena Simonos sūnus Ignas. Dviem brandiems žmonėms sukūrus šeimą, tenka daug įdomių iššūkių, reikia suderinti daug skirtingų interesų, ir tai labai įdomu. Svarbiausi sprendimai priimami kalbantis, o pareigomis dalijamasi. Namuose visada yra darbų, kurie niekam nepatinka, ir dalykų, kurie malonūs, – tenka ir pirmuosius atlikti, ir antraisiais pasidžiaugti.
Nevairuokime gyvenimo už vaikus
„Noriu, kad mano dukros, priimdamos profesinius ir kitus gyvenimo sprendimus, nesusimąstytų, moteriška tai ar vyriška“, – sako projekto „Aš Esu Tu“ ambasadorius Edmundas Jakilaitis. Žinomų žurnalistų Rasos ir Edmundo Jakilaičių vaikai Barbora, Bernardas ir Morta žino, kad jie patys priims svarbiausius savo gyvenimo sprendimus.
– Nors jūsų šeimoje – du vyrai, bet moterų – daugiau. Ir koks gi tas gyvenimas tarp trijų jų: labiau sunkus ar lengvas?
– Gyventi šeimoje, kurioje yra dukrų, – didelis malonumas. Jos sukuria ypatingą atmosferą tėčiui, labiau randa kelią į jo širdį. Berniukai turi meilesnį santykį su mamomis, o mergaitės – su tėčiais. Nesu didelis santykių ekspertas, bet priimu šį faktą, ir mūsų šeima – ne išimtis.
– Kokios auga jūsų dukros? Kuo džiugina?
– Barbora – septyniolikos, abiturientė. Ji labai atsakinga, pareiginga, konkreti. Labai patinka, kad yra drąsi, jaučianti savo vertę, nestokojanti nei ambicijų, nei pasitikėjimo savimi. Puikiai mokosi, daug sportuoja – tikrai šaunus jau beveik suaugęs žmogus. Mortai – šešeri, lanko paruošiamąją grupę mokykloje. Mes labai šiltai bendraujame. Džiaugiuosi, kad mes su vaikais sugebame kalbėtis, aptarti, susitarti. Kaip ir visiems užimtiems žmonėms, kartais pritrūksta laiko bendrauti tiek, kiek norėtųsi, bet vakarais visada randame laiko vieni kitiems – tikrai nėra taip, kad gyventume kiekvienas savo gyvenimus. Sugebame gyventi kartu, mokame smagiai leisti laiką drauge.
– Ar Barbora jau atsisprendusi dėl savo ateities?
– Dabar jai svarbiausia – pasiruošti abitūros egzaminams, išlaikyti juos, o tarp jos galimų gyvenimo kelio alternatyvų svarbiausia yra žurnalistikos studijos. Šiai profesijai reikalingų įgūdžių ji turi, bet turi ir kitų. Nuo šešerių metų joja ir dabar jau joja profesionaliai – yra daugkartinė ir Lietuvos, ir Baltijos šalių čempionė, dalyvavo Europos čempionate. Kadaise Barbora užsiminė ir apie galimybę studijuoti veterinariją. Ir tai būtų didžiulis pranašumas, nes didžiąją gyvenimo dalį yra praleidusi tarp gyvūnų. Bet suprantu, kad jojimą ir sportą ji labiau sieja su laisvalaikiu, o ne profesija. Tai jos pasirinkimas. Tikrai nereikia vairuoti gyvenimo už vaikus. Jei klausia, reikia padėti apsispręsti, kažkaip paskatinti. Bet jei vaikai įsivaizduoja savo gyvenimą taip – pirmyn. Visi pasirinkimai yra geri, visi darbai geri, jei jie gerai padaryti. Auginant vaikus nėra svarbiausia nukreipti juos profesine linkme – kur kas svarbiau, kad jie būtų žmonėmis, vadovautųsi kažkokiais principais, augdami matytų, kaip normaliai bendraujama šeimoje, kokie yra normalūs žmonių santykiai. Tai svarbiau, nei verstis per galvą, kad vaikas pasirinktų pelningiausią profesiją. Mes, tėvai, turime auginti žmones, o ne specialistus. Specialistais jie taps bet kuriuo atveju.
– Jūsų manymu ir matymu, ar mūsų visuomenėje tebeegzistuoja barjerai moterims? O gal jau esame gerokai pažengę?
– Nemanau, kad esame labai toli pažengę. Vienintelis dalykas, kas yra gerai, kad nebedrįstame garsiai išsakyti savo stereotipinio požiūrio. O kad tie dalykai egzistuoja ir kad to stereotipinio požiūrio Lietuvoje yra labai daug – akivaizdu. Truputėlį keičiantis viešosios erdvės kultūrai, nelabai drįstama apie tai garsiai kalbėti. O kad yra to požiūrio, jog moteris mes mylime, bet reikia, kad kažkas ir darbą dirbtų, visai neseniai girdėjome iš aukščiausių valstybės pareigūnų. Tik ką, prieš metus. Taigi nemanau, kad mes labai toli pažengėme kaip visuomenė. Negyvename Vingių Jono laikais, bet ne per toliausiai.
– Ar jums pačiam teko susidurti su situacija, kai moterims buvo sudaromi barjerai dirbti, siekti karjeros?
– Žurnalistika šia prasme yra išskirtinė profesija. Moterys žurnalistikoje yra ir daug pasiekusios, ir populiarios, ir dažnai redakcijai vadovauja moterys, o ne vyrai. Jau nekalbant apie televizijas, kurioms Lietuvoje vadovauja moterys. Darbe nesu susidūręs su tokiomis situacijomis, bet bendraudamas su verslo žmonėmis visko prisiklausau... Ir replikų, ir komentarų įvairiausių esu girdėjęs.
– Kaip manote, ar pilietinėmis iniciatyvomis – „Aš Esu Tu“ ir pan. – galima žymiai pagerinti padėtį, suaktyvinti visuomenę?
– Visuomeninės iniciatyvos kuria tam tikrą informacijos lauką ir atmosferą. Ši iniciatyva, kalbanti apie moters ir vyro vaidmenį visuomenėje, apie tai, kad moterys, besirinkdamos savo gyvenimo kelią turėtų nustoti galvoti apie tai, ar tai vyriška, ar moteriška, – vienas dalykas. Kitas dalykas – politika ir tvarka šiais klausimais yra reguliuojama įstatymais, o tai jau valstybės reikalas. Ir čia jai reikia dar daug žingsnių. Vienas iš stereotipiškiausių dalykų yra vadinamosios motinystės atostogos. Laiką, skirtą vaikui auginti, daug kas iki šiol taip ir vadina. O įstatymiškai šis laikotarpis turėtų būti lygiomis proporcijomis padalytas tarp vyro ir moters ar vyras bent minimaliai turėtų prie to prisidėti. Nesant teisinio reguliavimo, sudėtinga pasiekti rezultatų vien edukuojant visuomenę. Teisės aktų priėmimas sparčiau keistų padėtį, sparčiau judėtume link lygiateisės abiejų lyčių požiūriu visuomenės. Ir kitiems dalykams ateis laikas. Jei valstybė nutaria organizuoti privalomą šaukimą į kariuomenę, mano manymu, anksčiau ar vėliau ateisime iki to, kad abi lytys turės šią prievolę atlikti. Tai atskira, labai didelė diskusija, tačiau nebeturėtų būti taip, kad tokia diskriminacija vis dar įteisinta įstatymais. Dalyvauti projekte „Aš Esu Tu“ lyčių lygybės tema man, kaip piliečiui, yra labai svarbu. Nemanau, kad galime kalbėti apie valstybės ir visuomenės laisvę neišsprendę lyčių lygybės problemų.
– Kur mums tiktų prisiminti lytis ir jų skirtumus: gal kalbant apie tikrąjį moteriškumą ir vyriškumą?
– Nemanau, kad moters moteriškumas yra labai didelė vertybė. Vertybė yra moters išsilavinimas, savivertė, galimybė siekti ir pasiekti savo tikslų. O ar moteris moteriška pagal kažkokius stereotipinius įsivaizdavimus, man nėra jokia vertybė. Tėvo švelnumas ne mažiau svarbus nei mamos švelnumas, ir mamos griežtumas ne mažiau svarbus nei tėvo. Svarbiausia – supratimas, kad šeimoje kiekvienas, nepriklausomai nuo lyties, jaustųsi gerbiamas ir svarbus.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Tarp pretendentų į nacionalines premijas – M. Drėmaitė, M. Kavtaradzė, A. Kėleris
Lietuvos nacionalinių kultūros ir meno premijų komisija paskelbė sąrašą 12-os kūrėjų, kurie pretenduoja gauti šių metų nacionalines premijas. ...
-
Kitąmet planuojama steigti vardines M. K. Čiurlionio stipendijas, paskatas restauratoriams
Lietuvos kūrėjo Mikalojaus Konstantino Čiurlionio palikimą tyrinėjantiems ir patiems kuriantiems magistrantūros studentams nuo kitų metų planuojama skirti vardines stipendijas, trečiadienį pranešė Vyriausybė. ...
-
Šokio spektaklyje – saiko ir pertekliaus ribos
Du atlikėjai, valandą trunkantis pasirodymas, nenutrūkstamas ryšys, balansuojantis tarp pusiausvyros ir ribų nebuvimo. Taip jau visai netrukus žiūrovus pasitiks naujausias „Nuepiko“ šokio trupės kūrybinis darbas, šokio ...
-
Ilgai laukta „Bohemos“ premjera įvyko!3
Kauno valstybinis muzikinis teatras lapkričio 23 ir 24 dienomis pristatė jau antrąją šio sezono premjerą – scenoje karaliavo legendinė, po šešių dešimtmečių į Kauno teatrą sugrįžusi, Giacomo Puccini opera „B...
-
Amerikiečių rašytojas M. Finkelis: meno vagis išpildė slaptas mūsų fantazijas
Meno vagysčių pasaulis apgaubtas mįslių, o jo epicentre – unikalios ir paslaptingos asmenybės. Vienas tokių išskirtinių veikėjų yra Stéphane’as Breitwieseris – prancūzų meno vagis, savo karjerą paskyręs aistringai, ...
-
G. Nausėda iš būsimojo kultūros ministro tikisi didesnio finansavimo šiai sričiai10
Prezidentas iš būsimojo kultūros ministro tikisi Kultūros pagrindų įstatymo įgyvendinimo, didesnio finansavimo kultūros darbuotojams, sako jo patarėja. ...
-
Užgęso rašytojas ir skulptorius J. Šikšnelis1
Klaipėdą pasiekė liūdna žinia apie netikėtą rašytojo, skulptoriaus ir buvusio Klaipėdos I. Simonaitytės bibliotekos vadovo Juozo Šikšnelio mirtį. Gruodžio pradžioje jis planavo pristatyti klaipėdiečiams savo naujausią roman...
-
Lietuvos radijo 100-mečiui – speciali programa1
Seimui dar 2021-ųjų pavasarį paskelbus 2026-uosius Lietuvos radijo metais, Kultūros ministerija parengė minėjimo programą ir siūlo ją tvirtinti Vyriausybei. Taip būtų paminėtas Lietuvos radijo šimtmetis. ...
-
Minint M. K. Sarbievijaus ir Baroko literatūros metus, siūloma rengti ekskursijas, parodas
Kitąmet minint poeto, pamokslininko Motiejaus Kazimiero Sarbievijaus ir Baroko literatūros metus, vyks ekskursijos, koncertai ir parodos. ...
-
Mokslininkai įminė 80 metų senumo mįslę: nustatė senojo Nidos švyturio vietą
Baigiantis Švyturių metams Neringoje ir Klaipėdoje bei minint senojo Nidos švyturio įžiebimo 150 metų sukaktį, Vilniaus Gedimino technikos universiteto („Vilnius tech“) mokslininkai nustatė tikslią senojo švyturio viet...