- Dalia Juškienė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
„Niekada nesu pagalvojusi, kokia čia ta mano karjera. Paprasčiausiai stengiuosi dirbti tai, kas man patinka“, – padeda įminti savo profesinės sėkmės paslaptį Islandijos universiteto profesorė dr. Inga Minelgaitė. Lyderystę tirianti mokslininkė įsitikinusi: visuomenės, kurioje tiek vyrai, tiek moterys gali save realizuoti bet kurioje srityje, – taikesnės ir laimingesnės.
– Dažnai esate pristatoma pirmąja užsieniete profesore Islandijos universitete ir jauniausia, einančia tokias pareigas. Kaip pati prisistatytumėte auditorijai, tarkim, nieko apie jus negirdėjusiai?
– Ne visame universitete, tik Verslo katedroje, kuri yra didžiausia universitete. Didesnė, nei sudėjus kelis fakultetus. O save pristatyčiau kaip dviejų nuostabių vaikų mamą, tiltų tarp mokslo ir verslo, Lietuvos ir Islandijos statytoją ir smalsų žmogų.
– Didžiausioje Islandijos aukštojo mokslo įstaigoje įkūrėte Projektų vadybos institutą; parašėte pirmąją Islandijoje knygą apie lyderystę, kurią įžanginiu žodžiu pristatė du buvę šios šalies prezidentai; mokslininkų interneto erdvėje Academia.edu esate viena skaitomiausių – ko dar nepaminėjau iš jūsų įspūdingos karjeros?
– Patikslinsiu: Academia.edu vieną mėnesį buvau tarp 4 proc. skaitomiausių. Turint galvoje, kad tai 82 mln. mokslininkų bendruomenė, tai sunkiai suvokiamas jausmas. Knyga apie lyderystę Islandijoje tikrai džiaugiuosi. O dar labiau džiaugiuosi, kad dar viena bendraautorė – taip pat lietuvė, nepaprastai talentinga dr. Olga Štangej. Nuo knygos išleidimo praėjo treji metai. Kartais, skaitydama jūsų minėtų garbių asmenų pagiriamąjį žodį, pati savęs klausiu, iš kur buvo tiek drąsos paprašyti? Juk tai du buvę Islandijos prezidentai, Harvardo profesorius, taip pat ir buvęs G.W.Busho patarėjas. Tačiau, kai reikia, viskas viduje mobilizuojasi tikslui pasiekti. Netrukus apie knygoje pateikiamas mintis skaitysiu paskaitą MBA (vadovų magistrantūra) studentams, atvykstantiems iš JAV, Vortono universiteto. Vortono MBA yra ne kartą pripažinta geriausiomis tokio lygio studijomis. Stulbinančią karjerą padarę ten studijuojantys studentai, prieš atvykdami į Islandiją, privalo perskaityti knygą, kad susitikimo metu galėtume aptarti islandiškosios lyderystės subtilybes.
– Drauge su antreprenere, vienintelio pasaulyje nuotolinio moterų universiteto WoW University įkūrėja Inga Jablonske pradėjote projektą „Aš Esu Tu“. Ko siekiate šia socialine iniciatyva?
– Mūsų tikslas – prisidėti prie ateities, kurioje profesinėje srityje bus mažiau barjerų, klišių, sukurtų lyties pagrindu. Siekiame atkreipti dėmesį ne tiek į egzistuojančią problemą, kiek į naudas, laimėjimus mums visiems, jei tų barjerų moterims pasirenkant profesiją, derinant šeimą ir darbą, kylant karjeros laiptais nebūtų ar būtų mažiau. Inga vadovauja WoW universitetui, kuris vienija 10 000 moterų. Ir visą mano turimą statistiką galėtų iliustruoti dešimtimis istorijų.
– Jūsų projektą palaiko daugybė sėkmės savo profesinėje veikloje lydimų žmonių, daugelis tapo jo ambasadoriais. Sulaukėte bendraminčių, tikinčių, kad lyderiais ne gimstama, o tampama, turint gerą pavyzdį ir gaunant tinkamą auklėjimą?
– Visi mūsų ambasadoriai nepaprastai daug pasiekę, savo sričių lyderiai, auginantys dukras. Esu be galo dėkinga, kad jie prisidėjo prie projekto, taip deklaruodami, kad ir vyrų, ir moterų reikia visose jų atstovaujamose profesinėse srityse. Manau, kad brangiausia, ką galime duoti vaikams, yra požiūris: tolerancija kitiems, pakankamas pasitikėjimas savimi, ugdantis gebėjimą išklausyti kitą nuomonę ir keisti savąją. Taip pat – neturėjimas poreikio skirstyti žmones pagal jų vietą gyvenamajame plote (pvz., kieno vieta virtuvėje) arba selektyvus biologijos ir antropologijos faktų iškraipymas („taip gamta sukūrė“).
– Koks yra geras lyderis? Kokias svarbiausias savybes reikia turėti arba išsiugdyti? Ko turėtume pasimokyti iš šiaurietiškos lyderystės, kuri pasaulyje pripažinta viena efektyviausių vadovavimo formų?
– Lyderystė kaip procesas visame pasaulyje yra apibrėžiama panašiai. Kaip apibrėšime, kas yra geras lyderis, priklauso nuo konteksto, visų pirma, kultūrinio. Yra industrijų (pvz., IT, bankų sektorius), kurios pasižymi stipria sava sektoriaus kultūra, kuri net permuša nacionalinių kultūrų skirtumus, tačiau siekiant efektyvios lyderystės siūlyčiau visų pirma žvelgti į kultūrą – organizacijos, sektoriaus ir šalies.
Šiaurietiškos lyderystės pagrindą sudaro trys vertybės: pasitikėjimas, kuklumas ir rūpestis. Jau net čia yra begalė naudų: iš tyrimų žinome, kad aukšto pasitikėjimo kontekste įmonės gali sutaupyti be galo daug, nes nereikia kurti gigantiškų priežiūros struktūrų. Aukštas pasitikėjimas taip pat smarkiai prisideda prie ankstyvo klaidų (pvz., broko) identifikavimo ir greito bei apgalvoto sprendimo (nes žmonės be baimės siūlo įvairias idėjas). Pasitikėjimas pozityviai veikia ir inovavimą.
Nėra to taško, į kurį ateisite užauginusios vaikus ar pasiekusios kitą karjeros laiptelį. Tikroji pilnatvė yra ta kelionė į ateitį.
Šiaurietiška lyderystė yra trijų lyderystės stilių samplaika: dalyvaujanti, transformacinė ir orientuota į darbuotoją. Toks mišinys ne tik šiandien duoda puikių rezultatų (tyrimų duomenimis, skandinavų darbo jėga yra motyvuočiausia pasaulyje), tačiau tikrai puikiai įsipaišo į prognozes apie tai, ko reikės ateities įmonėms.
– Kokia, jūsų žvilgsniu, yra šiuolaikinė moteris? Ar lietuvės pasauliniame kontekste turėtų pasitempti, o gal, atvirkščiai, sektinos kaip pavyzdys?
– Man šiuolaikinė moteris yra tokia, kuri prisiima atsakomybę už savo pilnatvės pojūtį, suprasdama, kad pilnatvė yra daugiadimensinė – susidedanti iš keleto elementų, vaidmenų (pvz., mama, profesionalė, draugė, savanorė ir t.t.). Vaidmenų (ne vieno vaidmens) performanso planas, pusiausvyros tarp vaidmenų dėliojimas ir perdėliojimas yra kelias į pilnatvę. Nėra to taško, į kurį ateisite užauginusios vaikus ar pasiekusios kitą karjeros laiptelį. Tikroji pilnatvė yra ta kelionė į ateitį. Mane labai žavi Lietuvos moterys. Tačiau jos be galo skirtingos. Labiausiai mane įkvepia tos, kurios spinduliuoja pasitenkinimu tuo, ką veikia, turi laisvę rinktis ir įkvepia kitus siekti tvarių, ilgalaikių, aukštesnių tikslų.
– Jūs – elegantiška, stilinga, žavi, moteriška. Įrodėte, kad karjera moteriškumui netrukdo. Nors esate prisipažinusi, kad jūsų vaikystės herojai buvo ne princesės, o Tarzanas, Tadas Blinda... Tad kokia gi čia chemija įvyko?
– Dėkoju už komplimentus. Paminėjote dar vieną gajų stereotipą – kaip vis dar kategorizuojame žmones pagal profesijas. Nors tai visiška atgyvena. Stereotipai kaip ir turėtų palengvinti mums nuspėjant, kategorizuojant aplinką, tačiau dažnai vadovaujamės pasenusiomis mentalinėmis programomis. Dešimtys mano kolegių ir kolegų atitinka jūsų apibūdinimą dėl elegancijos, žavumo. Man tai yra tiesiog elementari estetika. Estetiška išvaizda man nė kiek nedisonuoja su žavėjimusi tam tikromis vertybėmis (beje, tarp jų – ir Pepė Ilgakojinė garbingą vietą užėmė), kuriomis pasižymėjo mano vaikystės herojai – teisingumo jausmu, baimių įveikimu, gebėjimu pagarbiai susilieti su gamta.
– Dėl galimybių dirbti nuotoliniu būdu tris vasaros mėnesius ir ilgiau leidžiate Kaune. Kokių sentimentų jaučiate šiam miestui?
– Sentimentų jaučiu apskritai Lietuvai. Kaune dažnai lankydavausi augdama. Įstojus į ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto Kauno skyrių, čia buvo praleisti labai svarbūs mano gyvenime metai, turėję be galo daug įtakos mano formavimuisi. Vėliau Kaune dirbau ir gyvenau, taip pat studijavau Kauno technologijos universiteto magistrantūroje. Kaune yra begalė draugų. Nors draugų klausimu Vilnius nenusileidžia, Vilnių nepaprastai mėgstu lankyti kaip viešnia, o Kaune man gyvenimas atrodo patogus.
– Mūsų sentimentai islandams – ypatingi. Būtent ši šalis, nieko nepabūgusi, pirmoji pripažino Lietuvos nepriklausomybę. Koks šiandien jų požiūris į Lietuvą?
– Vis daugiau islandų artimiau susipažįsta su Lietuva. Beveik kiekvienas mano sutiktas islandas pamini arba pažįstantis lietuvį, arba viešėjęs Lietuvoje. Būtinai priduria, kad labai patinka mūsų kavinės, prekybos centrai, linkę padėti žmonės ir miestų architektūra. Tapusi Lietuvos Respublikos garbės konsule Islandijoje, vis dažniau turiu progų pasikalbėti ir su islandų verslininkais, įkūrusiais verslus Lietuvoje. Jie labai giria lietuvius darbuotojus už jų atsidavimą darbui, aukštą išsilavinimo lygį.
– Ar tai, kad esate lietuvė, padėjo integruotis šioje šalyje? Kas jums atvėrė duris į islandų gyvenimą ir širdis?
– Niekas savaime nėra gera ar bloga. Tas pats bruožas (pvz., buvimas lietuve) kažkuriais aspektais tikriausiai padėjo (mano išsilavinimas buvo čia pripažintas, nes esu iš Europos šalies), o kitais gal ir šiek tiek apsunkino (vis pasirodančios naujienos apie kai kurių lietuvių kriminalinę veiklą). Manau, kad nuolatinės pastangos ir nuoširdumas yra neblogas mišinys, siekiant integruotis, išlaikant savo autentiškumą tiek naujoje įmonėje, tiek šalyje.
– Gal jau turėtume kalbėti ir apie asimiliaciją – esate priėmusi šios šalies pilietybę? O gal šmėsteli mintis apie grįžimą į Lietuvą?
– Asimiliacija yra kelias į saviidentiteto kompromitavimą ir tyrimai rodo, kad tai turi nemažai neigiamų padarinių. Asimiliuojantis yra lengviau ir greičiau pritapti naujoje aplinkoje. Daug žmonių taip daro, neteisiu jų. Tačiau aš nuo pat pradžių žinojau, kad noriu sėkmingai integruotis ir kad integruotųsi mano vaikai, bet tikrai nenoriu asimiliuotis. Manau, kad ilgalaikėje perspektyvoje tai atsiperka, nes islandai, kaip ir kiti, vertina gebėjimą sėkmingai įsilieti į naują aplinką, išlaikant savo kultūrinį identitetą, net ir perduodant jį vaikams. Mano abu vaikai kalba lietuviškai. Aš nesu Islandijos pilietė, nors tokia teise galėjau pasinaudoti jau prieš daugelį metų.
– Buriate tautiečių Islandijoje bendruomenę. Kaip ją apibūdintumėte? Koks šiandienio Islandijos lietuvio portretas?
– Buvau lietuvių bendruomenės bendraįkūrėja ir pirmininkė. Šiandien bendruomenei vadovauja šauni komanda, kuri rūpinasi lietuvių Islandijoje vienijimu. Mano pagrindinė su Lietuva siejama veikla yra garbės konsulės pareigos. Džiaugiuosi prisidėdama prie įvairiapusio šalių bendradarbiavimo – ekonomikos ir verslo, švietimo. Deja, kartais tenka spręsti ir liūdnas situacijas, pvz., mirus Lietuvos piliečiui Islandijoje, esu pirmas asmuo, kuriam skambina policija.
– Islandai, nors ir ne atsipūtę pietiečiai, moka neskubėti, nesinervinti, pasisemti iš gyvenimo malonumų? Ar jums pačiai lieka laiko stabtelėti, pabūti čia ir dabar?
– Islandai nesutiktų su tokiu jų apibūdinimu. Jie – itin daug dirbantys, save apibūdina kaip daug stresuojančius. Bet išties jie suvokia įvairiapusės įkrovos svarbą, todėl ir laikas su šeima, gamtoje ar atrandant hobių yra svarbus. Vis labiau tokį požiūrį pastebiu ir Lietuvoje. O dėl svajonių... Aš nuolat svajoju. Čia ir dabar – sunkokai įveikiamas tikslas daugeliui. Tačiau mane supantys žmonės man yra labai svarbūs ir jų akivaizdoje stengiuosi būti čia ir dabar. Vakar dirbant atėjo mano penkiolikametis sūnus. Apsidžiaugiau, kai suvokiau, kad rankos pačios padėjo kompiuterį į šoną. Nuostabiai pasikalbėjome apie „TikTok“ įtaką ir dopaminą, artėjančią mokyklos šventę, ekonominį į(si)galinimą ir požiūrio svarbą gerai savijautai. Nebloga puokštė temų, ar ne? (Juokiasi.) O galiausiai pasiguodėme, kad kaip kartais nesinori daryti kai kurių darbų, bet kaip palengvėja, kai imi ir padarai. Dievinu tokias akimirkas. Mano sūnūs yra geriausias džiaugsmo, nuolatinių atradimų ir filosofinių įkvėpimų šaltinis.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Šokio spektaklyje – saiko ir pertekliaus ribos
Du atlikėjai, valandą trunkantis pasirodymas, nenutrūkstamas ryšys, balansuojantis tarp pusiausvyros ir ribų nebuvimo. Taip jau visai netrukus žiūrovus pasitiks naujausias „Nuepiko“ šokio trupės kūrybinis darbas, šokio ...
-
Ilgai laukta „Bohemos“ premjera įvyko!3
Kauno valstybinis muzikinis teatras lapkričio 23 ir 24 dienomis pristatė jau antrąją šio sezono premjerą – scenoje karaliavo legendinė, po šešių dešimtmečių į Kauno teatrą sugrįžusi, Giacomo Puccini opera „B...
-
Amerikiečių rašytojas M. Finkelis: meno vagis išpildė slaptas mūsų fantazijas
Meno vagysčių pasaulis apgaubtas mįslių, o jo epicentre – unikalios ir paslaptingos asmenybės. Vienas tokių išskirtinių veikėjų yra Stéphane’as Breitwieseris – prancūzų meno vagis, savo karjerą paskyręs aistringai, ...
-
G. Nausėda iš būsimojo kultūros ministro tikisi didesnio finansavimo šiai sričiai10
Prezidentas iš būsimojo kultūros ministro tikisi Kultūros pagrindų įstatymo įgyvendinimo, didesnio finansavimo kultūros darbuotojams, sako jo patarėja. ...
-
Užgęso rašytojas ir skulptorius J. Šikšnelis1
Klaipėdą pasiekė liūdna žinia apie netikėtą rašytojo, skulptoriaus ir buvusio Klaipėdos I. Simonaitytės bibliotekos vadovo Juozo Šikšnelio mirtį. Gruodžio pradžioje jis planavo pristatyti klaipėdiečiams savo naujausią roman...
-
Lietuvos radijo 100-mečiui – speciali programa1
Seimui dar 2021-ųjų pavasarį paskelbus 2026-uosius Lietuvos radijo metais, Kultūros ministerija parengė minėjimo programą ir siūlo ją tvirtinti Vyriausybei. Taip būtų paminėtas Lietuvos radijo šimtmetis. ...
-
Minint M. K. Sarbievijaus ir Baroko literatūros metus, siūloma rengti ekskursijas, parodas
Kitąmet minint poeto, pamokslininko Motiejaus Kazimiero Sarbievijaus ir Baroko literatūros metus, vyks ekskursijos, koncertai ir parodos. ...
-
Mokslininkai įminė 80 metų senumo mįslę: nustatė senojo Nidos švyturio vietą
Baigiantis Švyturių metams Neringoje ir Klaipėdoje bei minint senojo Nidos švyturio įžiebimo 150 metų sukaktį, Vilniaus Gedimino technikos universiteto („Vilnius tech“) mokslininkai nustatė tikslią senojo švyturio viet...
-
Knygos S. Paltanavičių atvedė į Kauną4
Tado Ivanausko zoologijos muziejuje gamtininko Selemono Paltanavičiaus knygų kelias – nuo pirmosios, rašytos septintoje klasėje su klaida varde, iki šimtosios „Su gamta kišenėje“. ...
-
Eglučių kiemelio konkurse – 45 dalyviai
Į gruodį vyksiantį Kalėdų eglučių kiemelio konkursą užsiregistravo net 45 klaipėdiečių organizacijos. Lapkričio 20-oji buvo paskutinė registracijos diena, tačiau dar devynių dalyvių sulaukta kitą dieną, terminui jau oficialiai pasibaigus. ...