Vasara, o Klaipėdos universiteto Menų fakulteto koridoriais aidi muzika. Čia vyksta pasaulinio garso muzikantų ir pedagogų vedami tarptautiniai smuiko virtuozų meistriškumo kursai-konkursas „Bostonas – Klaipėda“. Jie baigsis dviem nemokamais koncertais uostamiesčio publikai.
Susitiko už Atlanto
Penktadienį universiteto koncertų salėje muzikavo šių kursų dalyviai. O šeštadienį 20 val. Klaipėdos koncertų salės parko estradoje (jei bus prastas oras, tuomet – pačioje miesto Koncertų salėje) „Muzikinį tiltą Bostonas – Klaipėda“ nuties ir jų mokytojai – žymūs smuikininkai Dana Pomerancaitė-Mazurkevich ir Yuri Mazurkevich iš Bostono (JAV) bei Klaipėdoje dažnai sutinkamas Martynas Švėgžda von Bekkeris. Jie gros su Klaipėdos kameriniu orkestru ir geriausiais savo kursų studentais, laimėjusiais šią teisę specialiame konkurse. Skambės A.Vivaldi, J.S.Bacho, J.-M.Leclairo, A.Malcolmo koncertai vienam, dviem ir trims smuikams su orkestru.
D.Pomerancaitė-Mazurkevich yra Lietuvoje gimusi garsi smuikininkė, pedagogė. Ji, kaip ir Y.Mazurkevich, baigė Maskvos konservatoriją, abu yra Davido Oistrakho auklėtiniai, pelnę laureatų vardus tarptautiniuose konkursuose, žinomi atlikėjai dar anuometėje Sovietų Sąjungoje, Rusijoje, Europoje, Rytuose, Šiaurės ir Pietų Amerikoje. Dabar jie – garbūs Bostono universiteto profesoriai, veda meistriškumo kursus daugybėje šalių ir vis dar koncertuoja. LMTA ir KU docentas, Klaipėdos S.Šimkaus konservatorijos metodininkas R.Katiliaus ir M.Lubotsky auklėtinis M.Švėgžda von Bekkeris, gavęs Fulbrighto stipendiją, metus iki 2010 m. birželio gyveno JAV ir dirbo abiejų smuiko profesorių asistentu Bostono universitete.
Idėja tapo kūnu
„Tai buvo jėgų išbandymas, žinių patikra ir tiesų patvirtinimas. Pas juos pasijutau lyg pas D.Oistrakhą. Atšviežinau žinias, pasisėmiau naujų idėjų. Su jais įdomu bendrauti ir kalbėtis ne tik apie muziką, apie viską“, – pasakojo aktyviai koncertuojantis, vedantis meistriškumo kursus Rytų ir Vakarų Europoje, Skandinavijoje bei Šiaures Amerikoje M.Švėgžda von Bekkeris.
Jam ir kilo smuiko virtuozų kursų Klaipėdoje idėja, kuria užsidegė abu bostoniečiai, ją palaikė ir visokeriopai parėmė Lietuvos švietimo ir mokslo ministerija, JAV ambasada Lietuvoje, Klaipėdos universitetas, S.Šimkaus konservatorija, Klaipėdos koncertų salė.
M.Švėgždos von Bekkerio įsitikinimu, kultūra ir švietimas – Lietuvos niša Europoje ir pasaulyje. „Pagalvojau, kad pasikvietus šiuos du nuostabius atlikėjus ir pedagogus atsirastų tiltas, jungiantis du universitetus – Bostono ir Klaipėdos, – apie savo idėją kalbėjo smuikininkas. – Be abejo, be Danos ir Yuri geranoriškumo to nebūtų. Šie kursai – naujas kūrinys. Tikimės, kad jie taps tradiciniai, ieškom patogios formos, kad į Lietuvą galėtume sutraukti Skandinavijos, Vidurio ir Pietų Europos jaunuosius talentus.“
„Lietuva turi ne tik puikų muzikantą, kartu ir žmogų, kuris pilnas idėjų ir geba jas įgyvendinti. Ši Martyno iniciatyva verta pagarbos. Tai vertinga, įdomu ir malonu visiems“, – tvirtino Y.Mazurkevich.
Kaip niekad intensyviai
„Gimiau ir augau Lietuvoje, turiu sentimentų šiai šaliai, noriu ką nors gero jai padaryti, – sakė D.Pomerancaitė-Mazurkevich. – Tai savotiškas eksperimentas. Niekas tokių kursų Klaipėdoje dar nevedė ir neorganizavo, esame pirmieji. Susirinko puikūs studentai. Jie labai nori pamokų, prašo dar ir dar, nors dirbame kaip niekada intensyviai – kiekvienas vedame po 3–5 pamokas kasdien, keičiamės mokiniais ir jie gali pasirinkti, su kuriuo iš mūsų dirbti. Viskas vyksta tikrai sklandžiai, nevaržom vieni kitų laisvės. Turime geras koncertmeisteres – Živilę Čapienę, Tamarą Prokopovič ir Eglę Perkumaitę, kurios mums padeda, išmoko daugybę kūrinių, kad galėtų akompanuoti jauniesiems smuikininkams. O Chorvedybos ir muzikos pedagogikos katedros vedėją docentę Rūtą Girdzijauskienę galima drąsiai priimti dirbti ir į Baltuosius rūmus Vašingtone – ji viską puikiai organizavo.“
Paklaustas, kam jam, žinomam, koncertuojančiam muzikantui, šito reikia, Y.Mazurkevich šypsodamasis atsakė: „Pats savęs dažnai to klausiu. Žinote, kai visą gyvenimą groji, keliauji ir mokai, tai tampa gyvenimo dalimi. Jei tai nutrauksi, sustosi – blogai jausies. Tai savotiškas dvasios, formos, susidomėjimo palaikymas. Tai suteikia gyvenimo pilnatvę.“
„Kai duodi, tai ir gauni, – antrino ponia Dana. – Bendraujant, apsikeičiant idėjomis, iš studentų galima labai daug išmokti.“
Jai patinka Klaipėdoje. Čia yra buvusi jaunystėje. „Dabar vos atpažinau šį miestą – jis labai pagražėjo“, – šypsojosi viešnia.
Įdomu, kad ji pati groja pustrečio šimto metų senumo smuiku, kainuojančiu maždaug pusantro milijono JAV dolerių. Dar įdomiau, kad tai – dovana. „Jį mudviem su vyru padovanojo Filadelfijoje“, – prasitarė profesorė.
Viską parodo gyvai
Į KU Menų fakultete vykstančius 10 dienų smuiko virtuozų kursus susirinko 16 dalyvių: 3 – iš Izraelio Jeruzalės muzikos iš šokio akademijos, po vieną iš Lenkijos Vienos universiteto bei Austrijos Graco muzikos ir vaizduojamųjų menų universiteto, 4 – iš Lietuvos muzikos ir teatro akademijos bei M.K.Čiurlionio menų gimnazijos, 7 – iš Klaipėdos universiteto, S.Šimkaus konservatorijos ir E.Balsio menų gimnazijos. Jauniesiems smuikininkams, kuriuos, kaip patikino įžymieji pedagogai, po kelerių metų išvysime koncertų scenose, – nuo 13 iki 20 metų.
„Ponia Dana groja pati. Ir groja puikiai. Viską parodo gyvai, – susižavėjusi aiškino kursų dalyvė Skaistė Dikšaitytė iš M.K.Čiurlionio menų gimnazijos. – Būna, kad labai toli nuėję smuikininkai jau nebeima instrumento į rankas. O čia tokie profesoriai! Džiaugiuos galimybe pasimokyti iš jų.“
Jaunosios muzikantės iš Izraelio Anat Pagis ir Lea Danie Pinson sakė, kad jų mokytojai mokėsi pas ponią Daną, dabar atsiuntė jas: „Giliname profesines žinias ir matome, kaip galima ilsėtis ir dirbti kartu. Šie trys pedagogai – šaunūs, jie laiko mus tvirtai, daug reikalauja, bet, kita vertus, jaučiame laisvę – galime dirbti taip, kaip norime“.
„Kaip sakoma, po stovinčiu akmeniu vanduo neteka – kažką padarai, ir tai sugrįžta su kaupu, – kalbėjo kursų organizatorė R.Girdzijauskienė. – Viskas prasideda nuo asmeninių iniciatyvų. Man mieli tie žmonės ir smagu, kad skamba Klaipėdos universitetas. Argi ne gražu – vasara, o pilni koridoriai puikios muzikos. Groja tikri smuiko virtuozai – jau įvaldę techniką, kuriems svarbi meninė kokybė, muzikos nešama žinia. Smagu, kad tokio aukšto lygio meistriškumo kursai vyksta Klaipėdoje, kad klaipėdiečiai gali dalyvauti. Ir ne tik gabiausi smuikininkai. Pasiklausyti ateina ir muzikos pedagogai.“
Naujausi komentarai